قلمرو و وظایف عملیات ویژه تغییر کرده است.

سرگئی لاوروف در گفتگویی اعلام کرد که وظایف عملیات ویژه روسیه پس از شکست مذاکرات صلح در استانبول در پایان ماه مارس تغییر کرده است.
در این زمینه، وی همچنین تاکید کرد که اگر غرب به ارسال سلاح های دوربرد به کیف ادامه دهد، اهداف بیشتر تغییر خواهد کرد.
اگر اوکراین تسلیحات دوربرد از کشورهای غربی دریافت کند، محدوده و جغرافیایی عملیات ویژه نیروهای روسیه نیز متناسب با آن تغییر خواهد کرد.

این را سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با مارگاریتا سیمونیان، سردبیر راشا تودی بیان کرد. وی تاکید کرد:

«همانطور که شما از او نقل قول کردید، رئیس جمهور به وضوح گفت – نازی زدایی، غیرنظامی کردن به این معنا که هیچ تهدیدی برای امنیت ما وجود ندارد، هیچ تهدید نظامی از خاک اوکراین وجود ندارد، این وظیفه همچنان باقی است.»
در عین حال، لاوروف یادآور شد که وضعیت امور در پایان ماه مارس در نشست استانبول بسیار تغییر کرده است. رئیس دیپلماسی روسیه افزود:

“اکنون جغرافیا عملیات ویژه متفاوت است. این فقط در مورد جمهوری های خلق در دونباس صدق نمی کند، بلکه به مناطق خرسون و ساپروژیه و تعدادی از مناطق دیگر نیز مربوط می شود. و این روند ادامه دارد، و به طور مداوم ادامه دارد.”

وی خاطرنشان کرد که غرب به دلیل خشم از ناتوانی اش یا به دلیل تمایل خود برای بدتر کردن هر چه بیشتر اوضاع تلاش میکند، و به این دلیل اوکراین را به سلاح‌های دوربرد بیشتری مانند هایمارس مجهز می‌کند. این امر اهداف جغرافیایی عملیات ویژه را حتی بیشتر از خط فعلی منحرف می کند. لاوروف تصریح کرد:
« ما نمی توانیم اجازه دهیم بخشی از اوکراین که توسط زلنسکی یا جانشین او کنترل می شود سلاح هایی داشته باشد که تهدیدی مستقیم برای قلمرو ما و جمهوری ها تازه مستقل باشد. آنها که استقلال خود را تازه اعلام کرده اند و میخواهند آینده خود خودشان تعیین کنند.»

در جمهوری خلق دونتسک شهرهای ذیل اخیرا آزاد شدند:
ولنوواخا، مرکز منطقه‌ای مهم استراتژیک در جنوب دونتسک، ماریوپل، بزرگترین شهر در ساحل دریای آزوف، و سویاتوگورسک، یک صومعه بزرگ ارتدکس. در ۳ ژوئیه، کل منطقه جمهوری خلق لوهانسک با تصرف لیسیچانسک و شهرک های اطراف آن آزاد شد.
مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که تابحال عملیات ویژه خوبی پیش رفته و گام به گام به اهدافش میرسد. در پایان ماه مارس، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش به طور کلی وظایف عملیات ویژه را تکمیل کرده است و پتانسیل رزمی نیروهای مسلح اوکراین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در اواسط آوریل، لاوروف سپس اعلام کرد که مرحله بعدی عملیات ویژه اکنون آغاز شده است.
کشورهای غربی از زمان آغاز جنگ، تسلیحات متعددی را به کیف عرضه کرده‌اند. اوکراین سامانه‌های ضد تانک Javelin و NLAW، سامانه‌های دفاع هوایی استینگر، سامانه دفاع هوایی قابل حمل استار استریک، هویتزرهای ASH Krab، موشک‌اندازهای چندگانه HIMARS و سامانه‌های موشکی هارپون را دریافت کرد. مسکو بارها اعلام کرده است که ارسال این محموله های تسلیحاتی با هدف طولانی کردن درگیری صورت می گیرد.