پرش به محتوا

در اوکراین، آزار و اذیت کمونیست ها در حال افزایش است.

منتشر شده در زمان ما ارگان حزب کمونیست آلمان.
ملینا دیمان
ترجمه مجله هفتهیادگار ها و بناهای تاریخی سرنگون شده کافی نیستند. هرکسی که امروز در اوکراین کمونیست باشد یا حتی درباره اتحاد جماهیر شوروی مثبت صحبت کند، بی رحمانه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد.

پنج سال زندان برای نوشتن پست های به اصطلاح رسانه های اجتماعی – در اوکراین این کابوس اکنون برای یک روسی الاصل به واقعیت تبدیل شده است.

روزنامه بریتانیایی مورنینگ استار به نقل از مقامات اوکراینی گزارش داد که این زن که نامش فاش نشده است، روز سه شنبه هفته گذشته به دلیل ارسال نمادهای کمونیستی و اظهار نظر مثبت در مورد اتحاد جماهیر شوروی به پنج سال زندان محکوم شد.

دادگاه او را به اتهام «تبلیغ و استفاده علنی از نمادهای رژیم توتالیتر کمونیستی» مجرم تشخیص داد و در همان جلسه دادگاه بازداشت شد. به گفته دادستان ها، او «به طور سیستماتیک مطالبی را که نمادهای رژیم توتالیتر کمونیستی را به تصویر می کشد» در «وی کی» (یک پلتفرم روسی شبیه به فیس بوک) که در اوکراین ممنوع است، توزیع کرده است.

انتشار آنها «ایده های احیای اتحاد جماهیر شوروی، توجیه رژیمی جنایتکار و تجلیل از لنین و استالین» را تبلیغ کرده است.
«جنایت‌هایی» مانند جنایات این خانم روسی الاصل توسط سرویس امنیتی اوکراین تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.
او از همه اوکراینی‌ها خواسته بود که «همدست‌های» ادعایی با روسیه را شناسایی کرده و گزارش دهند.

برای اینکه این کار عملی و آسان شود، وزارت تحول دیجیتال راهنمای نحوه استفاده از ربات چت برای لو دادن و جاسوسی از مردم را منتشر کرده است.

بر اساس اطلاعات مقامات، در چهار ماه گذشته تقریباً ۲۰۰۰ مورد آدم فروشی از این طریق انجام و به سرویس مخفی اوکراین ارسال شده است.

مورد برادران میخائیل و الکساندر کونووویچ نشان می دهد که کسانی که در کانون توجه سرویس مخفی اوکراین قرار می گیرند انتظار برخورد عادلانه و مطمئناً محاکمه عادلانه ندارند.
این دو کمونیست از لنین کومسومول اوکراین در اوایل ماه مارس به اتهام فعالیت کمونیستی و تبلیغات چپ گرایانه دستگیر شدند.

آنها در زندان شکنجه شدند، تا سه هفته پیش از زنده بودن آنها هیچ نشانه ای وجود نداشت.
دادگاه آنها بدون حضور متهمان آغاز شد و قبلا به وکیل اطمینان داده بودند که محاکمه ای لازم نیست صورت گیرد و انجام نخواهد شد.
پس از خروج وکیل مدافع متهمان از دادگاه، به این تصور که کار به محاکمه نخواهد کشید، قاضی اولین روز محاکمه را آغاز کرد.
وکیل مدافع برادران کمونیست اکنون نگران است که آنها با حبس ابد محکوم شوند. به طور معمول، جرم «خیانت» در اوکراین معادل ۱۵ سال زندان است.

در ۵ ژوئیه، هشتمین دادگاه تجدیدنظر اداری در لووف، اوکراین، ممنوعیت حزب کمونیست اوکراین را تایید کرد. به دولت دستور داده شد که اموال و دارایی های حزب را مصادره کند. دادگاه در بیانیه ای اعلام کرد که با درخواست وزارت دادگستری اوکراین موافقت کرده است:
«فعالیت‌های حزب کمونیست اوکراین ممنوع است. اموال، وجوه و سایر دارایی های حزب، سازمان های منطقه ای، شهرداری و استانی، سازمان های اصلی و سایر نهادهای ساختاری به مالکیت دولت درآمده است. »

پیش از این در ۶ می ۲۰۱۴ اندکی پس از کودتای مایدان، فراکسیون حزب کمونیست اوکراین که ۳۲ نماینده داشت، از جلسات پارلمان اوکراین کنار گذاشته شد. در ۱ ژوئیه، وزیر دادگستری اوکراین از دادگاه اداری درخواست ممنوعیت این حزب را کرد و کمی بعد رئیس مجلس – یک فاشیست از حزب اسوبودا – این فراکسیون را منحل کرد.
در سال ۲۰۱۵ «ایدئولوژی کمونیستی» و نمادگرایی کمونیستی در اوکراین ممنوع شد. در ماه مارس سال جاری، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین خواستار ممنوعیت چند حزب مخالف، بدون توجه به گرایش‌های سیاسی آن‌ها شد که به عنوان «طرفدار روسیه» شناخته می‌شوند. با قانون ممنوعیت احزاب طرفدار روسیه، روند قانونی بودن حزب کمونیست به پایان رسید.این ممنوعیت در اواسط ماه مه اعلام شد و اکنون توسط دادگاه لووف تایید شده بود.

برادران کونونوویچ در محاکمه خود در دادگاه منطقه سولومنسکی پرسیدند: «ما به خاطر نظرات خود محاکمه می شویم. ما از چه نوع دموکراسی در اینجا صحبت می کنیم؟»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: