پرش به محتوا

روسیه: بالاترین سطح صادرات نفتی به خاورمیانه

بلومبرگ: صادرات نفت روسیه به خاورمیانه در بالاترین سطح در سال‌های اخیر قرار دارد

راشا تودی
ترجمه حمید علوی
همانطور که خبرگزاری مالی آمریکا «بلومبرگ» گزارش می دهد، عرضه نفت روسیه به خاورمیانه از فوریه به طور پیوسته افزایش یافته است.
در ماه ژوئن حتی یک افزایش شدید قابل مشاهده است. بر اساس برآوردها، صادرات در ماه جولای همچنان افزایش خواهد یافت.

آلمان و دیگر کشورهای غربی می خواهند از خرید نفت روسیه مستقل شوند و حدود دو ماه پیش تصمیم به تحریم جزئی گرفتند.
به دلیل این تحریم ها، صادرات نفت از طریق دریا متوقف شده است و حمل و نقل خط لوله فعلا ادامه خواهد داشت. اما این نیز باید در آینده متوقف شود.

از سوی دیگر کشورهای دیگر جهان مسیرهای متفاوتی را در پیش می گیرند.
محموله های نفتی روسیه به خاورمیانه در ماه ژوئن به بالاترین سطح در حداقل شش سال گذشته رسید.

خبرگزاری مالی ایالات متحده بلومبرگ گزارش می دهد که در همان زمان، صدور انرژی به اروپا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است. او در گزارش خود بر داده های شرکت تحلیلی ورتکسا تکیه می کند.
بر این اساس، کشورهای خاورمیانه در ماه ژوئن حدود ۱۵۵ هزار بشکه در روز سوخت روسیه وارد کرده اند که بیشترین میزان واردات حداقل از ابتدای سال ۲۰۱۶ است.
بر اساس این گزارش، داده ها همچنین نشان می دهد که واردات از ماه فوریه که مسکو عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد، به سرعت افزایش یافته است. این امر باعث شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کنند.
بر اساس گزارش ورتکسا، بیش از یک سوم کل واردات سوخت روسیه به بندر فجیره در امارات متحده عربی انجام می شود.
صادرات روسیه عمدتاً نفت سنگین، اما همچنین بنزین، نفت سفید و سوخت دیزل و همچنین تعدادی دیگر از فرآورده های نفتی بود.
تحلیلگران حتی انتظار دارند صادرات روسیه به خاورمیانه در ماه جولای از ژوئن فراتر رود و به بیش از ۲۲۰۰۰۰ بشکه در روز برسد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این محموله ها تنها بخشی از کل صادرات فرآورده های نفتی روسیه را تشکیل می دهند و در حال حاضر برای جبران کاهش صادرات به اروپا که بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز از فوریه تا ژوئن کاهش یافته است، کافی نیستند.
همین چند روز پیش، خبرگزاری رویترز گزارش داد که عربستان سعودی واردات نفت روسیه خود را در سه ماهه دوم سال جاری بیش از دو برابر کرده است.
از آوریل تا ژوئن، حدود ۶۴۷ هزار تن نفت از طریق بنادر روسیه و استونی به پادشاهی رسید.
در مدت مشابه سال گذشته این میزان ۳۲۰ هزار تن بوده است. اگرچه عربستان سعودی خود بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، اما اکنون احتمالاً از واردات روسیه برای تولید برق استفاده می کند و سپس می تواند نفت خام خود را صادر کند.
اتحادیه اروپا پیش از تصویب تحریم های جزئی، پس از آنکه ایالات متحده در ماه مارس عرضه نفت روسیه را ممنوع کرد، به تدریج واردات از روسیه را کاهش داده بود.
با این حال، مسکو تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده را غیرقانونی می‌داند و اقداماتی را برای تنوع بخشیدن به صادرات از جمله هدایت آنها به چین و هند انجام می‌دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: