پرش به محتوا

آمریکا می‌خواهد صنعت نفت ما را مختل کند

مقام ونزوئلایی: آمریکا می‌خواهد صنعت نفت ما را مختل کند


«دیوسدادو کابِیو» رهبر حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، با اشاره به عملیات خرابکارانه اخیر در خط لوله گاز ایالت شرقی این کشور، آمریکا را متهم کرد که با حمایت گروه‌هایی از مخالفان به اقدامات خود علیه تاسیسات نفتی و سازماندهی حمله به زیرساخت‌های نفتی ونزوئلا ادامه می‌دهد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، رهبر حزب حاکم ونزوئلا با متهم کردن آمریکا به ارتکاب حمله اخیر به یک خط لوله گاز طبیعی در شرق این کشور در نشستی مطبوعاتی تاکید کرد: حمله‌های مخالفان که از طرف آمریکا تامین می‌شوند با این هدف است که گاز مورد نیاز برای عملیات استخراج نفت وجود نداشته باشد و نه فقط به صنعت نفت بلکه به ونزوئلایی‌ها ضربه وارد شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد اگرچه دولت آمریکا برخی محدودیت‌های اعمال شده بر بخش انرژی کشور را کاهش داده اما همچنان به سازماندهی اقداماتی مانند حمله به خط لوله گاز شرق ادامه می‌دهد.

کابیو گفت: امپریالیسم در حمله‌های خود علیه زیرساخت‌های نفتی ما آرام نمی‌گیرد، بنابراین مردم باید برای شکست این اقدامات که آسیب رساندن به کشورمان را دنبال می‌کنند، هوشیار باشند.

کابیو اطمینان داد «هر حمله» علیه تاسیسات نفتی و همچنین تاسیسات برقی توسط نهادهای امنیتی «پاسخ داده خواهد شد».


وی با اشاره به نقش مخالفان دولت خاطرنشان کرد: امپریالیسم به هیچ وجه آرام نمی‌گیرد و مدافعان آن به دنبال راه‌هایی برای آسیب رساندن به کشور حتی تا مرز به خطر انداختن جان خود هستند.

این مقام ونزوئلایی پیرامون ظرفیت نفتی ونزوئلا تصریح کرد سوخت کافی «نه تنها برای اسپانیا بلکه برای اروپا» موجود است و تنها چیزی که وجود دارد این است که آن‌ها باید هزینه آن را به قیمت روز و به صورت پیش‌پرداخت بپردازند.

کابیو معتقد است کشورهای اروپایی پس از تصمیم برای توقف تجارت با روسیه به دلیل جنگ اوکراین، به منابع انرژی «نیاز واقعی» دارند.

رهبر حزب حاکم ونزوئلا بدون بیان جزئیات، با اشاره به دستگیری دو آمریکایی در پالایشگاه‌های نفت این کشور گفت: ما می‌دانیم که منشا همه این وقایع در ایالات متحده است.

«طارق العسیمی» وزیر نفت ونزوئلا نیز پیشتر با انتشار پیامی در صفحه توییترش، حمله به خط لوله گاز در شرق این کشور را محکوم کرد و این واقعه که موجب آتش‌سوزی در یکی از بخش‌های این تاسیسات شد را «اقدامی جنایتکارانه» توصیف کرد.

کنار هم گذاشتن قطعه‌های پازل «حضور هیات‌های آمریکایی در کاراکاس به منظور حل‌وفصل بحران جهانی انرژی»، «مجوز دولت آمریکا برای از سرگیری صادرات نفت ونزوئلا به اروپا و مجوز شرکت‌های اروپایی برای از سرگیری فعالیت در این کشور تحت تحریم»، «رشد اقتصادی دو رقمی ونزوئلا در شش ماهه نخست ۲۰۲۲ به گفته رئیس‌جمهوری این کشور» و حالا «تکرار سناریوی قدیمی حمله به تاسیسات کلیدی نفتی ونزوئلا تحت همکاری مخالفان دولت و کاخ سفید» نه تنها تصمیم دشوار و نامحبوب کاهش محدودیت‌های تحریمی کاراکاس از طرف واشنگتن را نشان می‌دهد بلکه بر اصل «غیرقابل اعتماد بودن» آمریکا صحه می‌گذارد. غیرقابل اعتماد بودن آمریکا نه فقط برای ونزوئلا به عنوان کشور مغضوب کاخ سفید بلکه این مسئله، بی اعتمادی به وعده‌های دولت جو بایدن برای حل‌وفصل بحران انرژی اروپا به عنوان شرکای کاخ سفید را نشان می‌دهد. آمریکا بارها نشان داده است که منافع این کشور، دوست و دشمن نمی‌شناسد!


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: