پرش به محتوا

جبهه وسیع برای پیروزی لولا

برزیل قبل از انتخابات ریاست جمهوری

«اکنون موضوع مهم اکثریت گسترده برای لولا است»

برزیل: بنیاد حزب کارگران دستورالعمل هایی را برای دولت چپ ارائه می کند. جنبش بی زمین می خواهد پی از انتخابات در مورد خواسته هایش مذاکره کند.

گفتگو با ژائو پائولو رودریگز
مصاحبه: تورگه لودینگ، سائوپائولو
یونگه ولت
ترجمه سیما صابر
مجله هفتهخوائو پائولو رودریگز یکی از اعضای رهبری ملی «جنبش کارگران بی زمین» در برزیل است. که در تیم مبارزات انتخاباتی نامزد برتر جناح چپ، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، از بخش «بسیج» حمایت می کند.در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری برزیل، بنیاد حزب کارگران، همراه با نمایندگان احزاب حامی نامزد اصلی جناح چپ، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، دستورالعمل های یک برنامه دولتی را ارائه کردند. آیا «جنبش کارگران بی زمین» از این برنامه راضی است؟

در واقع این راهکاری برای دفاع از دموکراسی در برابر کودتا است که از زمان برکناری دیلما روسف از ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ راه را برای خود هموار کرده است. دولت در بخش‌های بزرگ به‌طور کامل از بین رفته است، به‌ویژه در مواردی که به حقوق کارمندان مربوط می‌شود.

بنابراین ما می دانیم که در حال حاضر فقط می توان یک برنامه حداقلی برای بازگرداندن اساسی ترین چیزها در برزیل وجود داشته باشد.

به خصوص زمانی که به موضوع اصلی «جنبش کارگران بی زمین» یعنی اصلاحات ارضی ضروری می رسد، این سند همکاری چیز زیادی ارائه نمی دهد. ما روی مذاکرات بعد از انتخابات حساب می کنیم.

اولین اقدام رفع توقف استفاده از بودجه خواهد بود تا بتوان دوباره شرایط زندگی کارکنان را بهبود بخشید. رهنمودهای ارائه شده نیز به وضوح مخالف خصوصی سازی است.
حقوق اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و حاکمیت ملی باید دوباره تقویت شود.
اولین کاری که اکنون باید انجام شود این است که لولا با اکثریت بزرگ انتخاب شود.

شما از یک «وضعیت غیر معمول» صحبت می کنید. دقیقا منظورت چیست؟

منظور من قطبی شدن است که برزیل در حال حاضر تجربه می‌کند. از یک طرف، حمایت زیادی از لولا وجود دارد، حتی لایه هایی که قبلاً از او حمایت نکرده بودند.

از سوی دیگر، اردوگاه اقتدارگرای اطراف رئیس جمهور ژایر بولسونارو، امروز بسیار بهتر از چهار سال پیش سازماندهی شده است، در مقایسه با انتخابات قبلی، زمانی که در یک وضعیت بسیار آشفته در انتخابات پیروز شد و سوار بر موج احساسات مبارزه با فساد شد.

امروزه پروژه بولسونارو به خوبی شناخته شده است و اردوی او بسیار بهتر سازماندهی شده است. او و حامیانش منابع بسیار بزرگی در اختیار دارند.

وظیفه ما این است که با مردم ارتباط بگیریم و توضیح دهیم که حمایت اجتماعی مفروض از بولسونارو بیانگر تغییر سیاست او نیست، بلکه تلاشی برای خرید آرا است.

در آخر هفته، رئیس حزب کارگران Foz de Iguacu در جشن تولدش به ضرب گلوله کشته شد. چند روز قبل بمب دست سازی پر از مدفوع روی صحنه ای در ریودوژانیرو، جایی که لولا مدتی بعد در آنجا قرار بود سخنرانی کند منفجر شد. چگونه با چنین حملاتی مقابله می کنید؟

ما باید تک تک این موارد را پیگیری و علنی کنیم. مسئولین می خواهند ترس را گسترش دهند و چپ را تضعیف کنند. بنابراین ما باید بسیار مراقب باشیم که مبادا پارانویا گسترش یابد و حوزه انتخابیه ما به دلیل ترس از خشونت ادعایی یا حتی یک کودتای نظامی عقب نشینی کند.

این یک خط خوب است.اما ما به مبارزات انتخاباتی ادامه می دهیم و در عین حال امنیت همه شرکت کنندگان و نامزدمان، لولا را تضمین می کنیم.

در کنار لولا، یک راستگرای سرشناس قرار است به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت کند.

اگرچه جرالدو آلکمین اکنون به حزب «سوسیالیست» PSB پیوسته است، اما او به عنوان فرماندار ایالت سائوپائولو او همیشه از مخالفان جنبش چپ و جنبش اجتماعی بود.

برای جلوگیری از سرنگونی دولت لولا در آینده از طریق استیضاح پارلمانی، ما به حمایت گسترده پارلمانی از سوی نیروهای سیاسی قابل اعتماد نیاز داریم.
بنابراین، در این زمان غیرمعمول، اتحاد غیرمعمولی نیز شکل گرفت که به لولا اجازه می دهد با کانون سیاسی قدرت وارد گفتگو شود.

آلکمین به عنوان فرماندار، سرکوبگر جنبش های اجتماعی و مسئول سیاست های مالی نئولیبرالی بود.
اما او بیشتر یک دموکرات است و نه یک طرفدار خصوصی سازی. بنابراین ما می‌توانیم او را در اردوگاه ضد فاشیستی قرار دهیم.

مردم آلمان چگونه می توانند از مبارزه شما علیه بولسونارو حمایت کنند؟

برای ما مفید است که انسانها در آلمان خیلی شفاف مخالفت خود را با بولسونارو بیان کنند: او یک راستگرای افراطی، ضد دمکراتیک، ضد اجتماعی و مخرب محیط زیست است که باید مانع عقد هرگونه توافقنامه و قراردادی با او شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: