پرش به محتوا

سلاخی دیگر مشکلی نیست.

عدم موفقیت در مذاکرات در تولید نفت و دفاع موشکی
اما
موفقیت در اعاده حیثیت از یک قاتل.

نوشته یورگ کروناور
منتشر شده در یونگه ولت.
ترجمه مجله هفتهجوزف بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در عربستان سعودی بدون هیچ موفقیت قابل ملاحظه ای به سفر خود به خاورمیانه پایان داد.
واشنگتن در ابتدا امیدوار بود که ریاض را متقاعد کند که تولید نفت خود را افزایش دهد و زمینه را برای همکاری دفاع ضد هوایی منطقه ای علیه ایران فراهم کند.
طبق اظهارات رسمی، او در هر دو شکست خوردند. به همین منظور، بایدن سرانجام محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را که چندین سال پس از قتل جمال خاشقجی، چهره مخالف در کنسولگری ریاض در استانبول، در غرب از او دوری می‌کرد، اعاده حیثیت کرد.
در مرکز سفر بایدن در ابتدا تقاضای آمریکا از عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت خود به طور جامع بود. از یک سو، این خواسته به منظور ایجاد زمینه ای برای اجرای شدیدتر تحریم های نفتی علیه روسیه است.
به گفته کارشناسان صنعت نفت، اگر نفت روسیه بدون هیچ جایگزینی در بازار جهانی حذف شود، علاوه بر کمبود چشمگیر انرژی، قیمت نفت می تواند دو تا چهار برابر افزایش یابد. قیمت بنزین در ایالات متحده در حال حاضر حدود ۴.۵ دلار آمریکا در هر گالن است.
این همان چیزی است که می تواند به طور جدی به شانس دموکرات های ایالات متحده در انتخابات میان دوره ای نوامبر لطمه بزند – این دومین دلیلی که واشنگتن برای افزایش بودجه عربستان تلاش می کند.
اما بایدن در جریان سفرش به شهر بندری جده عربستان هیچ وعده ملموسی از سوی پادشاهی دریافت نکرد.
بن سلمان تنها تاکید کرد که عربستان سعودی در حال افزایش ظرفیت تولید خود از ۱۲ به ۱۳ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۷ است. هر چیز دیگری در قالب «اوپک پلاس» تنظیم می شود. این شامل روسیه نیز می شود.
بایدن همچنین با تلاش خود برای ترغیب کشورهای عربی خلیج فارس به همکاری با اسرائیل در دفاع موشکی، گرانیت را گاز گرفت. زمینه این طرح مخالفت مشترک آنها با ایران است. از زمانی که انصارالله یمن با ادعای حمایت تهران به عربستان سعودی و امارات متحده عربی راکت شلیک کرده است، علاقه ریاض و ابوظبی برای دفاع بهتر از خود افزایش یافته است.

واشنگتن مدتی است که در تلاش است تا از این موضوع به عنوان نقطه شروعی برای ترغیب اسرائیل و کشورهای خلیج فارس به همکاری نزدیک در زمینه دفاع ضد هوایی استفاده کند.

به این ترتیب، قرار است نوعی بلوک نظامی ضد ایرانی در خلیج فارس ایجاد شود که حتی اگر ایالات متحده نیز به صورت نظامی روی جنگ قدرت خود علیه چین تمرکز کند، همچنان بتواند تهران را مهار کند.

با این حال، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس این درخواست را رد کردند. فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی حتی در آخر هفته گفت که اقدام آمریکا حتی مورد بحث هم قرار نگرفته است.

از سوی دیگر رسانه های سعودی از استقبال بایدن توسط ولیعهد بن سلمان لذت بردند.
پس از قتل خاشقجی در ۲ اکتبر ۲۰۱۸، که بن سلمان به آن متهم شد، ابتدا برای مدتی در غرب از دیدار و طرح نام ولیعهد اجتناب شد. با این حال، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی بریتانیا، هم با او رابطه برقرارکرده و به دیدارش رفتند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در پایان ماه آوریل برای اولین بار پس از اره کردن استخوان های خاشقچی به ریاض رفت. با سفر بایدن، بالاخره بن سلمان را می توان اعاده حیثیت شده قلمداد کرد. بر همین اساس عکس هایی از دیدار این دو حاکم در عربستان دست به دست شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: