پرش به محتوا

اخبار مهم در اوکراین و جهان – ۱۴۴

دستیار پوتین: برای سوئیفت جایگزین داریم


«ماکسیم اورشکین» دستیار رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد مسکو برای سوئیفت جایگزین دارد و به گونه ای عمل می کند که نیازی به سوئیفت نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تاس، وی افزود: در مورد سوئیفت، مساله بسیار ساده است، ما به نحوی عمل می کنیم که نیازی به آن نباشد. همانطور که قبلا اشاره کردم، این در واقع وظیفه مهم در حال حاضر است.

این مقام روس اضافه کرد: ما روی به حداکثر رساندن آسودگی برای فعالیت های اقتصادی خارجی متمرکز می شویم.

دستیار رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر اینکه جهان از دلار و یورو به دلیل راحت بودن کار استفاده می کند، گفت: تمام جهان گروگان سیستم مالی غرب است، زیرا همه به آن عادت کرده اند و برای همه راحت است.

اورشکین افزود: کاملا روشن است که چرا روسیه و چین از دلار یا یورو استفاده می کنند. فقط از روی عادت، پس این طور شکل گرفته است و راحتی کار در میان است اما امروز شرایطی حاکم است که برعکس، گردش مالی یوآن و روبل رو به افزایش است.

مقام مزبور یادآور شد: ما ساز و کارهایی را طراحی می کنیم که این فرآیند را آسان تر کند.

سوئیفت (SWIFT) » مخفف ( Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ) «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی » است که در ماه مه ۱۹۷۳ میلادی توسط ۲۳۹ بانک از پانزده کشور اروپایی و آمریکای شمالی راه اندازی شد و هدف از آن جایگزینی روشهای ارتباطی غیر استاندارد کاغذی و یا از طریق Telex در سطح بین المللی با یک روش استاندارد شده جهانی بود.

در حال حاضر بیش از ۹۷۰۰ بانک و موسسه مالی در ۲۰۹ کشور عضو جامعه جهانی دارای ارتباطات مالی بین بانکی هستند. در سال ۲۰۰۱ بیش از ۵/۱ میلیارد پیام از طریق سیستم سوئیفت در سطح جهان مبادله شد.

مرکز اصلی شبکه سوئیفت در کشور بلژیک است و طبق قوانین آن کشور عمل می کند و آمریکا، هلند، انگلیس و هنگ کنگ به عنوان مراکز پشتیبان اعضاء فعالیت دارند. سوئیفت در هر کشوری دارای یک SAP یعنی نقطه دسترسی به سوئیفت می باشد که توسط موسسه سوئیفت کنترل می شود (در ایران SAP در بانک مرکزی واقع شده است).
سیستم سوئیفت جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانک های داخل کشور و بانکهای خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد


وزارت دفاع روسیه: نیروهای کیف در مدرسه ای در اودسا مستقر هستند و وسایل نقلیه زرهی، توپخانه و راکت انداز نیز وجود دارد.

میخائیل مزینتسف، رئیس مرکز نظارت بر دفاع ملی روسیه تأیید کرد که نیروهای کیف خودروهای زرهی، توپخانه سنگین و یک راکت انداز را در مدرسه ای در اودسا مستقر کرده اند.

میزینتسف افزود که نیروهای مذکور موانع و ایست های بازرسی را در اطراف مدرسه ایجاد کردند.

وی خاطرنشان کرد: مسیرهای منتهی به مدرسه مین گذاری شده و اهالی از عمد مطلع نشده اند.

منبع: ریانووستی


اوکراین: روسیه شش موشک به مرکز اوکراین شلیک کرد

به گفته منابع در کیف، روسیه از منطقه دریای خزر به اوکراین راکت شلیک کرده است. گفته می شود که چهار راکت از مجموع شش راکت روز شنبه توسط نیروی هوایی اوکراین بر فراز مناطق دنپروپتروفسک و زاپوروژیه رهگیری شده است. به گفته طرف اوکراینی، دو نفر دیگر بر روی زمین های کشاورزی در منطقه مرکزی اوکراین در چرکاسی سقوط کردند. خسارت وارده همچنان در حال بررسی است. 

تاکنون هیچ تاییدی از سوی مسکو صورت نگرفته است و اطلاعات ارائه شده توسط طرف اوکراینی در حال حاضر به طور مستقل قابل تایید نیست. 

شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوگانسک نیز از پرتاب دو موشک HIMARS اوکراینی بر فراز خاک این جمهوری خبر دادند. 


واکنش کارشناسان کریمه به تهدیدات اوکراین برای گلوله باران شبه جزیره، «تلاش برای رد شدن از دیوار با کله»

روسلان بالبک، کارشناس سیاسی و کارشناس نظامی اهل کریمه، تهدیدهای اوکراین برای حمله به شبه جزیره کریمه با موشک های آمریکایی را غیرواقعی خواند. این کارشناس در گفتگو با ریانووستی، سیستم دفاع هوایی لایه ای را که از شبه جزیره محافظت می کند، یادآور شد:

«اصابت موشک به کریمه مانند کوبیدن سر به دیوار است. در تئوری، دیوار ممکن است بشکند، اما در زندگی واقعی معمولا برعکس است.»

اوایل روز شنبه، وادیم اسکیبیتسکی، نماینده شعبه اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، تهدید کرد که نیروهای اوکراینی می توانند از موشک های HIMARS و M270 MLRS برای هدف قرار دادن اهداف در کریمه استفاده کنند. 

بالبک در ادامه:

من شکی ندارم که تمایلی جدی برای حمله به کریمه (با موشک) وجود دارد. و مطمئن هستم که چنین نقشه هایی در حال طراحی است. اما همانطور که می بینیم، سیستم های ایالات متحده تنها در صورتی موثر هستند که در شب و از مناطق نزدیک صورت گیرد که این مناطق تحت کنترل کیف نیستند.


آمریکا 40 تانکر نفت سوریه را به شمال عراق منتقل کرد

نظامیان اشغالگر آمریکا در ادامه سرقت سرمایه‌های ملی ملت سوریه، ۴۰ تانکر نفت سرقت شده این کشور را به شمال عراق قاچاق کردند.

نیروهای اشغالگر آمریکایی در ادامه سرقت منابع طبیعی سوریه دیروز (شنبه) یک محموله جدید نفت سوریه را از منطقه الجزیره توسط 40 تانکر به پایگاه‌های خود در شمال عراق منتقل کردند.

در همین رابطه، خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» گزارش داد که نظامیان اشغالگر آمریکایی در ادامه سرقت نفت سوریه از منطقه «الجزیره»، یک کاروان شامل 40 تانکر نفت سرقت شده را به شمال عراق قاچاق کردند.

منابع محلی سوریه به خبرنگار سانا گفتند که نیروهای اشغالگر آمریکا کاروانی متشکل از 40 خودرو و تانکر پر از نفت دزدیده شده سوریه و نیز کامیون حامل تجهیزات نظامی را از طریق گذرگاه غیرقانونی «الولید» به سمت عراق منتقل کردند.


پاسخ تند آنکارا به سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره مهاجران

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه شنبه شب در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اینکه لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس خواستار امضای توافقنامه مشابه انتقال پناهجویان به رواندا با ترکیه خواهد شد، اظهار کرد که ما برای هیچ کشوری اردوگاه پناهجویان یا مرزبان هیچ کشوری نخواهیم بود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه، تانژو بیلگیچ در این باره افزود که کشورش به هیچ وجه تعهدات بین المللی سایر کشورها [درخصوص پناهجویان] را بر عهده نخواهد گرفت.

وی  اخباری در رسانه‌های انگلستان منتشر شده مبنی بر اینکه تراس در صورت انتخاب به سمت نخست وزیری، خواستار امضای توافقنامه‌ای با آنکارا برای انتقال مهاجران غیرقانونی به ترکیه خواهد شد، گفت: امیدواریم این ادعاهای رسانه‌های انگلیس بی‌اساس باشد.

بیلگیچ اظهار کرد: ترکیه که بیش از هشت سال هست، میزبان بیشترین تعداد پناهجو در جهان بوده و نمی‌تواند بنا به درخواست کشورهای دیگر بار بیشتری به دوش بکشد.  

وی افزود: آنکارا همچنین نمی‌تواند رویکردی در پیش گیرد که مغایر با مقررات بین المللی در خصوص حق پناهندگی باشد.

بیلگیچ گفت: ترکیه اردوگاه پناهجویان یا مرزبان هیچ کشوری نخواهد بود و تعهدات بین المللی کشورهای دیگر را به هیچ وجه بر عهده نخواهد گرفت.

لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس قصد دارد تا طرح پرحاشیه و ضد مهاجرتی انتقال برخی از پناهجویان به کشور آفریقایی روآندا را به ترکیه تعمیم دهد.

روزنامه تایمز چاپ لندن روز شنبه نوشت که تراس به طور خصوصی به نمایندگان مجلس گفته که مایل است از توافق منعقد شده با رواندا، در ترکیه نیز تقلید کند.  یک منبع نزدیک به وزیر خارجه انگلیس گفته که ترکیه «نوع کشوری است که تراس به طور بالقوه در  این خصوص مد نظر دارد». وی اضافه کرد: «اینکه ترک ها برای این کار آماده هستند یا خیر، سوال دیگری است. «

کریستوفر شوپ، نماینده محافظه کار در این باره گفت که تراس در روزهای اخیر به او گفته که قصد دارد معاملات مهاجرتی مشابهی را با سایر کشورها داشته باشد و در این خصوص به ترکیه و اسپانیا اشاره کرده است.

انگلیس برای اجرای طرح اخراج پناهجویان به رواندا ۱۲۰ میلیون پوند (۱۴۴ میلیون دلار) به عنوان بخشی از بودجه صندوقی به نام «صندوق تحول اقتصادی و ادغام» داده است، ضمن اینکه هزینه‌های عملیاتی را جداگانه پرداخت می‌کند.

بر اساس یادداشت تفاهم بین دو کشور، رواندا متعهد به پذیرش پناهجویان از انگلیس است. این یک برنامه ۵ ساله است که هر دو طرف امکان تمدیدش را دارند. طبق این موافقتنامه، دولت انگلیس می‌تواند همه کسانی را که از اول ژانویه یعنی از آغاز سال میلادی جاری به طور غیرقانونی وارد کشورش شده‌اند، راهی رواندا کند.


تجمع گروهی از مردم شمال ایتالیا در مخالفت با سیاست رم در قبال اوکراین

طبق اطلاعات خبرگزاری «تاس»، روز شنبه تجمعی در مخالفت با سیاست دولت ایتالیا در قبال درگیری در اوکراین و در حمایت از روسیه در شهر برگامو (در شمال این کشور) برگزار شد.

طبق اطلاعات خبرگزاری تاس،  بین 300 الی 500 نفر در میدان ویتوریو ونتو این شهر تجمع کرده، برخی از آنها پرچم روسیه را نیز در دست داشتند. معترضین با اشاره به اقدامات تحریک آمیز از سوی نیروهای نظامی اوکراینی و حملات روزانه به مناطق مسکونی دونباس، به سیاست غیرواقع بینانه دولت ایتالیا در برخورد با روند اوضاع در اوکراین و اقدامات ناتو علیه روسیه و ارسال سلاح به اوکراین  اعتراض کردند.


وزارت دفاع اوکراین امکان حمله با سامانه موشکی آمریکایی به منطقه کریمه را بعید ندانست

وادیم اسکی‌بیتسکی، مسئول بخش اصلی اطلاعاتی وزارت دفاع اوکراین شب گذشته، شنبه، در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که این کشور می‌تواند از سامانه‌های موشکی دوربرد HIMARSآمریکایی برای حمله به اهداف نظامی مشخص روسیه، از جمله محل نگهداری مهمات و تجهیزات نظامی در شبه جزیره کریمه استفاده کند.

این سخنان در حالی است که آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین روز جمعه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی.بی.سی در پاسخ به سئوالی در باره شرایط عرضه سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه HIMARS  آمریکایی به کی‌یف، اعلام کرد که طرف اوکراینی متعهد شده‌ که از این سلاح‌های هدایت شونده دقیق و دارای بردبلند برای حمله به خاک روسیه استفاده نکنند.

به گفته وزیر دفاع اوکراین، وی در نامه‌ای به رئیس پنتاگون، به وی اطمینان داده که از سلاح‌های آمریکایی تنها برای «بازدارندگی» و «اشغال زدایی» استفاده خواهد شد.‎


مذاکرات روسای جمهوری فرانسه و ترکیه درباره ایجاد کریدور غلات از اوکراین

طبق اطلاعات دفتر ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان روز شنبه طی گفت‌وگویی تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، با وی درباره ایجاد یک مرکز هماهنگی اقدامات در استانبول به منظور کنترل عرضه محصولات کشاورزی از اوکراین از طریق دریای سیاه مذاکره و تبادل نظر کرد.

در این بیانیه آمده است: «رئیس جمهور اردوغان اقدامات انجام شده برای ایجاد یک مرکز هماهنگی برای صادرات غلات از اوکراین در استانبول را به اطلاع همتای فرانسوی خود رسانده و یادآور شد که این مرکز توسط نمایندگان ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل اداره خواهد شد. اردوغان تاکید کرد که اجرای سریع این طرح حل و فصل مشکلات کنونی در زمینه امنیت زنجیره غذایی جهانی را تا حدود زیادی تسهیل خواهد کرد.

به گفته منابع دیپلماتیک، امضای توافق نامه‌ای در خصوص ایجاد یک کریدور امن برای صادرات غلات از اوکراین این هفته ممکن تحقق یابد. هفته گذشته هیئت‌های نظامی از روسیه، ترکیه، اوکراین و نمایندگان سازمان ملل در نشستی در استانبول در خصوص امکان صادرات غلات اوکراین با یکدیگر مذاکره کردند.

وزارت دفاع روسیه گزارش داد که پیشنهادات مسکو برای صادرات غلات از بنادر دریای سیاه در نشست استانبول ارائه شده است. طرف اوکراینی نیز به نوبه خود گفت که مقامات کی‌یف تا انعقاد توافقنامه در خصوص غلات با روسیه فقط دو قدم فاصله دارند.


آغاز موج جدیدی از فرار در صفوف نیروهای مسلح اوکراین

به گزارش خبرنگار روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، موج جدیدی از فرار از خدمت در صفوف نیروهای مسلح اوکراین آغاز شده است و حتی دیده شده که  کل نیروهای یک گردان مواضع خود را ترک کردند.

طبق این اطلاعات، به اعتراف نظامیان اوکراینی، به عنوان مثال سربازان تیپ 241 نیروهای دفاع ارضی اوکراین فقط با یک مسلسل در مواضع خود باقی مانده بودند، هیچ افسر، فرمانده، یا پزشکی در مواضع آنها حضور نداشت که به مجروحان رسیدگی و آنها را به محل امن برسانند. آب و غذا به نیروها تحویل داده نمیشد و سربازان بعد از چند روز چاره‌ای جز فرار نداشتند.

پیش از این، نیروهای گارد ملی روسیه اسنادی را در مناطق آزاد شده در لوهانسک کشف کردند که واقعیت فرار دسته جمعی از واحدهای چترباز نیروهای مسلح اوکراین را تأیید می‌کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز گزارشاتی درباره خودداری از جنگیدن و فرار جمعی سربازان اوکراینی به دلیل موفقیت نیروهای مسلح روسیه در مناطق مختلف جبهه نبرد داده است.


کوربین خواستار پاسخگویی نیروهای ویژه درخصوص جنایات جنگی در افغانستان شد

پس از نشر گزارش‌هایی مبنی بر انجام جنایات جنگی نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان و کشتار زندانیان و غیر نظامیان، «جرمی کوربین»، نماینده مجلس این کشور خواستار پاسخگویی نیروهای ویژه شد. به گفته‌ی وی، این نیروها نیز باید مانند بقیه نیروهای مسلح پاسخگوی اعمال خود باشند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، طبق گزارش رسانه «بی‌بی‌سی»، نیروهای ویژه بریتانیا در جریان ماموریت در افغانستان بارها زندانیان و مردان غیرمسلح را «به گونه مشکوک کشته‌اند».

طبق این گزارش بی‌بی‌سی، یک واحد نیروهای ویژه بریتانیا ممکن است ۵۴ نفر را در سال ۲۰۱۰ به طور غیرقانونی کشته باشند.

این رسانه می‌گوید اسنادی را به دست آورده است که نشان می‌دهد رئیس سابق نیروهای ویژه بریتانیا شواهد را برای تحقیقات در مورد قتل‌های انجام شده در افغانستان ارائه نکرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به این ادعاها گفته است نیروهای این کشور «با شجاعت و به گونه حرفه‌ای» در افغانستان خدمت کردند و در دوره کار آن‌ها در این کشور «بالاترین استانداردها» حفظ شده است.

جرمی کوربین که قبلا رهبری حزب کارگر و رهبر اپوزیسیون بریتانیا را بر عهده داشت، روز گذشته در توییتر خود نوشت «صبح امروز در پارلمان درباره اتهامات اخیر در مورد نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان، من به وزیر گفتم که نیروهای ویژه ما باید مانند بقیه نیروهای مسلح تحت پاسخگویی دموکراتیک باشند.»

پیشتر مقامات در نیروهای مسلح بریتانیا گفته‌ بودند که وزیر دفاع این کشور ادعای قتل ۵۴ افغان را بررسی خواهد کرد.


نگرانی اتحادیه اروپا از قاچاق سلاح‌های ارسالی به اوکراین

اتحادیه اروپا درباره قاچاق تسلیحات به خارج از اوکراین از ماه آوریل هشدار داده است و وزیر دفاع جمهوری چک می‌گوید که جلوگیری از قاچاق کار دشواری است.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی؛ در حالی که آمریکا به دنبال دادن سلاح به تایوان است، همچنان به حمایت نظامی خود از اوکراین ادامه می‌دهد. سوالی که بیشتر پرسیده می‌شود، این است که آیا این تسلیحات سبب افزایش قاچاق سلاح نخواهند شد؟

مجری افزود: دلیلی ندارد که اتحادیه اروپا به دولت اوکراین اعتماد نکند، زیرا تسلیحات ارسالی اتحادیه اروپا به این کشور برای هدف خاصی استفاده می‌شوند که عبارتست از دفاع در برابر متجاوزی بیرحم به نام روسیه و ادعا‌ها درباره قاچاق اغلب واقعیت ندارند.

راشل بلوینز خبرنگار راشا تودی در ادامه، گفت: اگر این گونه است پس چرا اتحادیه اروپا اخیرا طرحی را برای تامین امنیت داخلی و مدیریت مرزی به منظور جلوگیری از قاچاق تسلیحات ارسالی به اوکراین به خارج از مرز‌های آن ارائه کرده است؟ این موضوع پس از آن روی می‌دهد که اعضای ناتو میلیارد‌ها دلار تسلیحات به اوکراین ارسال کرده اند و هم اکنون پذیرفته اند که نمی‌توانند این تسلیحات را ردیابی کنند و نگرانند که این تسلیحات به اروپا بازگردند و به دست افراد مجرم برسند.

مجری گفت: یانا چرنوچوا وزیر دفاع جمهوری چک می‌گوید که جلوگیری از قاچاق کار دشواری است. ما در یوگسلاوی سابق نتوانستیم این کار را انجام دهیم و احتمالا در اوکراین نیز نمی‌توانیم از این کار جلوگیری کنیم.

یورگن استاک دبیرکل اینترپل گفت: وقتی از تسلیحات استفاده نشود، مجرمان تلاش می‌کنند از آن‌ها استفاده کنند. ما انتظار داریم که این تسلیحات نه تنها به مناطق نزدیک به محل درگیری قاچاق شوند بلکه این تجربه را داریم که این تسلیحات ممکن است به قاره‌های دیگر هم قاچاق شوند.

خبرنگار راشا تودی افزود: در واقعیت، اتحادیه اروپا درباره قاچاق تسلیحات به خارج از اوکراین از ماه آوریل هشدار داده است و بر روی وضع تدابیر نظارتی و از زمان ارسال تسلیحات توسط غرب به اوکراین تاکید کرده است. اما بر اساس گزارش‌ها، این توصیه‌ها انجام نشده اند. حالا این سوال مطرح می‌شود که آیا اتحادیه اروپا می‌تواند از قاچاق تسلیحات جلوگیری کند و این تسلیحات را پیدا کند؟

اسکات ریتر افسر اطلاعاتی پیشین نیروی دریایی آمریکا گفت: آنچه روی می‌دهد یک جنون است. این جنون محض است. آمریکا باید بیدار شود و بداند که اگر این تسلیحات به گونه‌ای استفاده شوند که از آن‌ها در کشتار شهروندان اروپایی استفاده شوند آنگاه آمریکا باید پاسخگو شود. آن‌ها می‌خواهند بگویند که در خاورمیانه (غرب آسیا) خوب عمل کرده اند، اما ما بد کرده ایم.


شاخص امید به زندگی در چین از آمریکا پیشی گرفت

 شاخص امید به زندگی یا میانگین طول عمر در چین بر اساس آمارهای منتشره در سال گذشته میلادی از آمریکا پیشی گرفته است.

طبق آخرین آمارهای منتشره توسط دولت چین، امسال متوسط امید به زندگی در بین مردم چین به ۷۸.۲ سال رسید که این رقم بالاتر از نرخ ثبت شده در کشور آمریکاست که در سال جاری ۷۶.۶ بوده است.

در چند سال گذشته آمریکا به دلیل مشکلات متعددی از جمله نرخ بالای مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بیشترین کاهش را در متوسط امید به زندگی ثبت کرده است. طبق آمارهای موجود، تنها یک میلیون نفر به خاطر ویروس کرونا در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که کشور چین در حوزه نرخ باروری و کاهش میزان و مرگ و میر نوزادان نیز موفق‌تر عمل کرده است. این کشور ۶.۵ درصد از تولید ناخالص خود را به حوزه بهداشت و سلامت اختصاص داده و یک میلیون مرکز بهداشتی جدید در سال جدید ساخته است.

بر اساس آمار سازمان ملل کشورهای ژاپن، هنگ کنگ، ایسلند، سوئیس و استرالیا به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم هستند که با حدود ۸۲ سال از میانگین جهانی ۲۲ درصد بالاتر است.

کشورهای سوازیلند، موزامبیک، زیمبابوه، سیرالئون و لسوتو نیز به ترتیب در پایین‌ترین رده قرار دارند. متوسط طول عمر در این کشورها حدود ۴۲ سال است که ۳۸ درصد کمتر از میانگین جهانی و نصف کشورهای بالای جدول است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: