پرش به محتوا

آمریکا: بیرون نمیرویم که جایمان را چین، روسیه و ایران پر کنند.

بایدن در نشست سران خلیج فارس: آمریکا بیرون نمیرود که جایش را چین، روسیه و ایران پر کنند.

راشا تودی
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهجو بایدن در اجلاس سران خلیج فارس گفت که ایالات متحده یک شریک فعال در خاورمیانه باقی خواهد ماند. با این حال، به گفته کارشناسان، او هیچ تعهدی در رابطه با مفهوم جدید امنیت منطقه‌ای برای خاورمیانه ارائه نکرد.
محتوای چنین مفهومی شامل ادغام اسرائیل و افزایش فوری تولید نفت است.

به گفته جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ایالات متحده نمی خواهد به خاورمیانه پشت کند، بلکه می خواهد نفوذ چین، روسیه و ایران را در آنجا عقب براند.
بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس در جده، عربستان سعودی، گفت: «اجازه دهید واضح بگویم که ایالات متحده یک شریک فعال و متعهد در خاورمیانه باقی خواهد ماند.»

«ما نمی رویم و خلاء ای از خود باقی نمی‌گذاریم که توسط چین، روسیه یا ایران پر شود.»

بایدن افزود که رهبری ایالات متحده از «نظم جهانی جدید مبتنی بر قوانین تعریف شده» حمایت خواهد کرد.
شورای خلیج فارس یک اتحاد سیاسی و اقتصادی در خلیج فارس محسوب می شود. بحرین، قطر، کویت، عمان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی که جایگاه مسلطی در این گروه دارد، اعضای این گروه هستند.
در قالب توسعه یافته این کنفرانس (GCC+3) روز شنبه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز شرکت داشتند.
انتقادهای زیادی از بایدن به دلیل سفر به عربستان سعودی صورت گرفته بود، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به عنوان مسئول قتل و قطعه قطعه کردن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی شناخته می‌شود.

بایدن به عربستان سعودی سفر کرد تا ریاض را متقاعد کند که تولید نفت خود را در جریان جنگ اوکراین افزایش دهد و ائتلافی علیه ایران ایجاد کند.

رویترز در تفسیری یادآوری کرد، پرزیدنت بایدن روز شنبه به رهبران عرب گفت که ایالات متحده به عنوان یک شریک فعال در خاورمیانه باقی خواهد ماند، اما او در «محور امنیتی منطقه ای» که شامل اسرائیل یا افزایش فوری تولید نفت می شود، تعهدات خود را انجام نداده است.

به دلیل «تهدید» ادعایی ایران، ایالات متحده به دنبال یک شبکه قوی تر از سیستم های دفاع هوایی در کشورهای شریک خود در خاورمیانه است.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مورد موضوع «ائتلاف دفاعی» علیه ایران در منطقه گفت که از هیچ گونه گفتگو در مورد ائتلاف دفاعی خلیج فارس و اسرائیل اطلاعی ندارد و پادشاهی در این ائتلاف دخالتی ندارد.

بن سلمان و بایدن بجای دست دادن با تماس مشت به یکدیگر خوش آمد گفتند . با این حال، رئیس جمهور آمریکا به ولیعهد سعودی اطلاع داده بود که او را مسئول قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول می داند.

عادل الجبیر دیپلمات سعودی گفت: «رئیس‌جمهور این موضوع را مطرح کرد و ولیعهد پاسخ داد که این [قتل] یک قسمت دردناک برای عربستان سعودی و یک اشتباه وحشتناک بود».

این مقام سعودی در ادامه گفت که خود بن سلمان نیز استدلال کرده است که تلاش برای تحمیل ارزش‌ها با زور به سایر کشورها «می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد».

بر اساس گزارش‌ها، ولیعهد به بایدن گفته است که عربستان سعودی برای جلوگیری از تکرار اشتباهاتی مانند قتل خاشقجی اقدام کرده است، اما «ایالات متحده نیز اشتباهاتی مانند عراق را مرتکب شده است».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: