پرش به محتوا

گزارش: بازدید هیئت روسی از فرودگاه کاشان برای خرید پهپادهای رزمی ایران

راشاتودی

گفته می شود پهپادهای ساخت ایران در ماه ژوئن به یک هیئت روسی در فرودگاه کاشان در جنوب تهران ارائه شده است. به گفته مقامات آمریکایی، «بدیهی است که روسیه این پهپادها را برای استفاده در جنگ اوکراین می خواهد.» ایران قبلا آن را تکذیب کرده است.

سی‌ان‌ان روز شنبه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که در اختیار این شبکه تلویزیونی قرار دارد، اعلام کرد که یک هیئت روسی در ماه گذشته حداقل دو بار از یک فرودگاه در مرکز ایران بازدید کرده‌اند تا از پهپادهای ساخت ایران با قابلیت حمل سلاح مطلع شوند.
سی ان ان سه عکس از هواپیماهای بدون سرنشین شاهد ۱۹۱ و شاهد ۱۲۹ منتشر کرد که هر دو نوع پهپاد قادر به حمل موشک های هدایت شونده دقیق هستند. عکس‌های ماهواره‌ای همچنین پهپادها را در حال پرواز در حالی نشان می‌دهد که «یک ناو روسی» در محل حضور دارد.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه گفت که ایران در حال آماده شدن برای ارائه چند صد هواپیمای بدون سرنشین از جمله پهپادهای تسلیحاتی است. به گفته سالیوان، ایالات متحده حتی تصور می کند که اخیراً یک هیئت روسی هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی را دریافت کرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز شنبه در حاشیه سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در عربستان سعودی تایید کرد که واشنگتن اطلاعاتی در دست دارد مبنی بر اینکه یک هیئت دولتی روسیه از فرودگاه ایران در کاشان در جنوب تهران برای نمایش پهپادهای با قابلیت حمله بازدید کرده است. این پهپادها را «بدیهی است که روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین» می خواهد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قصد دارد سه شنبه آینده به ایران سفر کند. سخنگوی کرملین به خبرگزاری اینترفاکس گفت که وی علاوه بر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، می خواهد با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در آنجا دیدار کند.
یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت که مشارکت رو به رشد تهران و مسکو نمونه ای از این است که چرا آمریکا باید حضور و نفوذ خود را در خاورمیانه حفظ کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی خود، دیمیتری کوله‌با، گزارش‌های مربوط به صادرات پهپادهای ایرانی به روسیه را رد کرد و آن‌ها را «بی‌اساس» خواند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: