پرش به محتوا

مراکز توزیع مواد غذایی در آلمان از پس فقر بر نمی آیند.

هجوم به سمت مراکز توزیع مواد غذایی رایگان یا بسیار ارزان در آلمان در حال انفجار است: به گفته سازمان خصوصی چتر حمایتی تافل، انجمن خیریه باید روز به روز افراد بیشتری را که به دنبال کمک اجتماعی هستند بی جواب گذاشته و جیره‌ها آنها را کاهش دهد. افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی احتمالاً وضعیت را تشدید خواهد کرد.

نوشته سوزان بونات
روسیه امروز

ترجمه میر فخرائی
مجله هفتهبخش قابل توجهی از مردم آلمان هر روز مجبورند به دلیل فقر فزاینده از مراکز توزیع مواد غذایی تقاضای کمک کنند. این موضوع روز پنجشنبه از سوی سازمان مرکزی تافل که توزیع مواد غذایی برای مستمندان در آلمان را به عهده دارد اعلام شد. یوخن برول رئیس تافل از «اوج چشمگیر» فقر صحبت کرد. یک سوم مراکز تافل حتی پذیرش افراد مستمند جدید را متوقف می کنند زیرا توانایی ارائه کمک مالی و غذایی بیشتر به مستمندان را ندارند و از کمبود کارکنان داوطلب هم رنج میبرند.
به گزارش برول، تنها از ابتدای سال، تعداد افرادی که برای تهیه غذا احتیاج به کمک داشتند ۵۰ درصد افزایش یافته است.
تافل برای تامین حداقل احتیاحات مراجعه کنندگان به حداقل ۲۵ درصد کمک مالی بیشتر محتاج است. علاوه بر این، پناهندگان جنگی از اوکراین و افراد کم درآمد، بیکاران و مستمری بگیران، که اغلب باید با کمک های اجتماعی یا بازنشستگی زندگیشان بگذرانند بدلیل تورم و گرانی نیز به مراجعه کنندگان تافل اضافه شده اند.
تا قبل از این تاریخ هرگز این تعداد انسان محتاج برای غذای اهدایی که معادل دو یا سه یورو است در آنجا صف نکشیده بودند.

برول هشدار داد که تقریباً ۱۰۰۰ پانل با نقاط توزیع بسیار بیشتر در سراسر کشور در مشغول بکار هستند.
آنها به سازمان مرکزی تافل گزارش دادند که افراد زیادی به این جمع اضافه شده اند که تابحال از پس خرج زندگی خود بر می آمدند ولی اکنون قادر به این کار نیستند و برای اولین بارد به دنبال دریافت کمک آمده اند.
علاوه بر این، وضعیت بسیاری از نیازمندان سابق نیز دوباره وخیم شده است، به طوری که آنها دوباره به کمک بیشتری نیاز دارند.

به گفته رئیس انجمن، آنها در تلاش هستند تا با کاهش میزان مواد غذایی و جمع آوری سریعتر مواد غذائی، وضعیت را تحت کنترل درآورند.
بدین ترتیب احتمالا افراد محتاج مجبورند کمتر از گذشته به تافل مراجعه کنند و کمتر غذا بخورند یعنی به جای هر هفته فقط دو بار در ماه به آنجا مراجعه کنند و حتی در همان زمان هم غذای کمتری دریافت کنند.
برول از این واقعیت انتقاد کرد که مراکز دولتی کار، ادارات رفاه اجتماعی و مقامات مهاجرت اغلب افراد آسیب دیده را به جای کمک در مواقع اضطراری به تافل ارجاع می دهند. دریافت کنندگان هارتز IV (کمک اجتماعی دولتی) سال ها از این مشکل شکایت دارند. از نظر قانونی، این یک موضوع پیچیده است، زیرا تافل و مراکز مواد غذایی در آلمان موسسات دولتی نیستند، بلکه ابتکارات خصوصی هستند. آنهاهیچ تعهدی برای کمک به مردم ندارند و می توانند مراجعه کنندگانی که به دریافت کمک وابسته هستند را جواب کنند! و دولت خود را کاملا از ماجرا کنار کشیده است، نئولیبرالیسم سلام می رساند!

به گفته برول، این کار از سوی مقامات «غیر مسئولانه» بود. آنها اغلب حتی نمی‌پرسیدند که آیا کمک محلی می‌تواند افراد بیشتری را که به دنبال کمک هستند، بپذیرد یا نه. وی تاکید کرد: ما تا جایی که بتوانیم کمک می کنیم اما باز هم تعداد زیادی مراجعه کننده وجود دارد که ما از پس آنها بر نمی آییم. این وظیفه دولت است که زندگی مردم را در حد حداقل برای زنده ماندن تامین کند و اطمینان حاصل کند که «همه در آلمان حداقل خورد و خوراک را در اختیار دارند». داوطلبان کمک رسان مسئولیتی در قبال این وظیفه دولتی ندارند.

افزایش سریع فقر در آلمان

بر اساس گزارش فقر امسال توسط ، فقر در آلمان در سال گذشته به بالاترین حد خود رسید. بر این اساس، نرخ فقر به ۱۶.۶ درصد افزایش یافت. این بدان معناست که تا سال ۲۰۲۱ تخمین زده می شود که تقریباً ۱۴ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می کنند.

رئیس تافل هشدار داد که افزایش بیشتر فقر در حال حاضر بیش از پیش قابل مشاهده است. افزایش سریع قیمت مواد غذایی اساسی و همچنین صورتحساب های اجباری اضافی برای هزینه های برق و گرمایش وضعیت را به طور فزاینده ای بدتر کرد.
طبق گزارش آژانس کار و اداره کاریابی، حدود ۵.۵ میلیون نفر در حال حاضر فقط از طریق هارتز IV زندگی می کنند که تقریباً دو میلیون نفر کودک نیز شامل آنها میشود.
اخیراً افراد بیشتری برای دریافت این کمک اجتماعی درخواست داده اند. در آغاز سال، حدود ۱.۲ میلیون نفر دیگر در دوران پیری یا بازنشستگی با کاهش درآمد شان و بالا رفتن هزینه های اجباری برای دریافت حداقل درآمد تقاضا داده اند.

تعداد آنها از سال ۲۰۰۵ بیش از دو برابر شده است. در پایان سال ۲۰۲۰ تقریباً ۴۰۰۰۰۰ پناهجو نیز از مزایای پناهندگی برخوردار شده اند.
پناهجویان حتی حدود ۱۸ درصد کمتر از دریافت کنندگان هارتز IV و کمک های اجتماعی کمتر کمک دریافت میکنند.

دریافت کنندگان مجرد هارتز IV در حال حاضر ۴۴۹ یورو در ماه به اضافه کمک اجاره دریافت می کنند که، با این حال، به دلیل مرز غیر واقعی کمک جانبی اجاره، این اغلب کمتر از آن چیزی که باید پرداخت شود. مراکز دولتی نیز اغلب از بازپرداخت هزینه های اضافی برای اجاره شانه خالی می کنند.

افراد باید هزینه برق را از نرخ استاندارد که توسط اداره تامین اجتماعی تعیین می شود تامین کنند، این مبلغ برای انرژی، نگهداری آپارتمان و پرداخت های اضافی برای اجاره، در مجموع ۳۸ یورو ماهانه برای افراد مجرد در نظر گرفته شده است که با توجه به قیمت های واقعی بسیار پایین به نظر می رسد.

هر مزد بگیری که حقوقش از هارتز IV به اضافه کمک هزینه بیشتر نباشد، حق دارد معادل آنرا به عنوان کمک نقدی دریافت کند.

به منظور جلوگیری از افزایش قیمت برق، گرمایش و مواد غذایی، دولت آلمان تصمیم گرفته بود یک یارانه ۲۰۰ یورویی برای دریافت کنندگان کمک اجتماعی پرداخت کند البته فقط برای یک ماه! با این حال، تا کنون افراد مستمند بیهوده منتظر این کمک بوده اند. این پول ابتدا باید به طور خودکار در پایان ژوئن برای ماه جولای پرداخت شود، زیرا این ماهی است که بسیاری از مستاجران قبوض آب و برق سال قبل خود را دریافت می کنند.دولت تا این تاریخ چیزی پرداخت نکرده است. تا اینجا بازنشستگان و دانشجویان تکلیفشان ناروشن مانده و چیزی دریافت نکرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: