پرش به محتوا

مناقشه را آمریکا راه میاندازد، هزینه اش را اروپا میپردازد.

حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان میگوید، جو بایدن در درجه اول به این منطقه سفر کرد تا کشورهای خلیج فارس را متقاعد کند که نفت و گاز بیشتری را به بازار پمپاژ کنند. او تهدید کرد که اگر تل آویو از گاز میدان کاریش در دریای مدیترانه بهره برداری کند، کار با اسرائیل به جنگ ختم خواهد شد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد جنگ سال ۲۰۰۶ بین حزب الله و اسرائیل سخنرانی میکرد گفت، جو بایدن در درجه اول به این منطقه سفر کرد تا کشورهای خلیج فارس را متقاعد کند که نفت و گاز بیشتری را به بازار پمپاژ کنند.

نصرالله گفت که ایالات متحده در حال جنگ با روسیه در اوکراین است و تمام کشورهای اروپایی را با خود درگیر این جنگ کرده است و اروپا در میان بازنده واقعی این مناقشه است.

ایالات متحده نمی تواند به روسیه اجازه دهد که از این درگیری پیروز بیرون بیاید.

رهبر حزب‌الله درباره سفر خاورمیانه‌ای بایدن گفت: رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه سفر کرده است تا از جمله این اطمینان را حاصل کند که آمریکا در کنار اسرائیل و پروژه عادی‌سازی آن با کشورهای خلیج می‌ایستد. و در ادامه تاکید کرد:
«بایدن چیزی برای ارائه به مردم فلسطین ندارد. »

رهبر حزب الله لبنان روز چهارشنبه اسرائیل را تهدید کرد که اگر توافق آینده در مورد مرز دریایی مورد مناقشه بین دو کشور به نفع لبنان نباشد، با تشدید تنش نظامی مواجه خواهد شد.

نصرالله برای اولین بار پس از ماموریت شناسایی اخیر حزب الله بر فراز میدان گازی کاریش در دریای مدیترانه صحبت کرد.

سه پهپاد شناسایی حزب الله در اوایل ژوئیه برای جمع آوری اطلاعات به این میدان گازی بحث برانگیز نزدیک شدند. هواپیماهای بدون سرنشین که مدتی در هوا بودند، بعداً رهگیری شدند. حزب الله در بیانیه ای این اقدام را یک «ماموریت شناسایی موفق» توصیف کرد.

«نفوذ پهپادها به عمق مرزهای اسرائیل این پیام را ارسال کردند که ما با کسی شوخی نمی کنیم.»

به گفته نصرالله،جنبش مقاومت شیعه، تنها نیرویی واقعی نظامی است که لبنان برای رسیدن به حق خود در رابطه با منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه در اختیار دارد.

«مهارت‌های مقاومت امروز بی‌نظیر است، روحیه جنگندگی بیش از هر زمان دیگری است».

رهبر حزب الله در سخنرانی خود تهدید کرد که اگر لبنان اجازه بهره برداری از نفت و گاز میدان کاریش را نداشته باشد، هیچکس اجازه استخراج گاز یا نفت از این میدان ها را نخواهد داشت. و هیچ کس نمی تواند گاز یا نفت را از آنجا بفروشد.
لبنان و اسرائیل بر سر مرزهای دریایی خود و مالکیت حق استفاده از میادین گازی با هم اختلاف دارند.

اختلاف بر سر دو میدان گازی بزرگ کاریش و قانا واقع در فراساحل در دریای مدیترانه است. در سال ۲۰۲۰ لبنان و اسرائیل مذاکرات بر سر مرز دریایی خود را از سر گرفتند.

با این حال، از آن زمان این روند متوقف شد زیرا بیروت خواستار تغییر نقشه مورد استفاده سازمان ملل در مذاکرات شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: