پرش به محتوا

مزدوران را تیرباران تهدید میکند.

جمهوری خلق دونتسک: ممنوعیت مجازات اعدام لغو شد – مزدوران را تیرباران تهدید میکند.

راشا تودی
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهنمایندگان مجلس جمهوری خلق دونتسک ممنوعیت مجازات اعدام را لغو کردند. ماه گذشته، سه مزدور خارجی، از جمله دو انگلیسی، در دونتسک به اعدام محکوم شدند. پس از تعلیق شدن ممنوعیت مجازات اعدام اکنون آنها با اجرای حکم اعدام روبرو هستید.

قانونگذاران در جمهوری خلق دونتسک ممنوعیت مجازات اعدام را لغو کردند و دلیل آن را «منافع حیاتی جمهوری دونتسک» ذکر کردند. در حال حاضر، سه داوطلب خارجی که برای نیروهای مسلح اوکراین می جنگیدند و توسط نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک اسیر شده بودند، در زندان در انتظار اعدام هستند.
در روز 8 ژوئیه، النا شیشکینا، رئیس کمیته حقوق کیفری و اداری شورای خلق جمهوری خلق دونتسک، اعلام کرد که «با توجه به نیاز به حفاظت از حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع جمهوری خلق دونتسک تحت شرایط نظامی-سیاسی موجود»، پیشنهاد می کند ممنوعیت اعدام را باطل اعلام کنید.

شیشکینا همچنین خاطرنشان کرد که مجازات اعدام فقط برای کسانی اعمال می شود که «جنایت شنیع علیه جان و بدن و جنایات در زمان جنگ یا در زمینه خصومت ها مرتکب شده باشند و مجرم شناخته شده باشند».

در وب سایت پارلمان جمهوری خلق دونتسک در بیانیه آمده است که صرف این واقعیت که مجرمان محکوم واقعاً می توانند اعدام شوند، به عنوان یک بازدارنده قوی برای جنایتکاران بالقوه، به ویژه کسانی که «ارتکاب جنایت علیه صلح و امنیت بشریت انجام می دهند» در نظر گرفته شده است.
از آنجایی که اکثریت نمایندگان مجلس این پیشنهاد را تایید کردند، افرادی که با مجازات اعدام روبرو هستند از روز لغو تعلیق می توانند اعدام شوند.

در ۹ ژوئن، دادگاه عالی جمهوری دموکراتیک خلق دونتسک دو تبعه بریتانیایی و یک تبعه مراکشی را به اعدام محکوم کرد و سه مزدور را به دلیل شرکت در «تجاوز مسلحانه اوکراین به جمهوری خلق دونتسک» مجرم شناخت.

مزدوران در اواسط ماه آوریل در شهر ماریوپول که شاهد درگیری شدید بین نیروهای اوکراینی از یک طرف و نیروهای روسی و جمهوری دموکراتیک از سوی دیگر بود، تسلیم شدند.

لندن اصرار دارد که طبق کنوانسیون ژنو با شهروندانش به عنوان اسیران جنگی رفتار شود، حتی اگر بریتانیا به طور رسمی با جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق دونتسک در جنگ نیست و حتی این جمهوری را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد.

مقامات در دونتسک تأیید کرده اند که بازداشت شدگان را مزدور می دانند، به این معنی که بر خلاف جنگجویان عادی، آنها تحت قوانین بین المللی محافظت نمی شوند.
در ۴ جولای، تیم مدافع مزدور بریتانیایی آیدن آسلین در دادگاه گفت که از حکم اعدام درخواست تجدید نظر کرده است.

پاول کوزوان، وکیل بریتانیایی، به خبرگزاری روسی تاس گفت که در این حکم دو اتهام را به چالش می کشد:
«ارتکاب جرایم توسط گروهی از افراد» و «تصرف قدرت به زور یا حفظ قدرت به زور».

وی با این کار خواستار رد اتهام «به دلیل اینکه چنین جرم در اقدامات متهم قرار ندارد» بود.
در اواخر ژوئن، شاون پینر، هموطن آسلین نیز از تصمیم دادگاه درخواست تجدید نظر کرد و وکیل او خواستار تبدیل مجازات اعدام به حبس ابد شد.

وکیل مدافع سعدون براهیم مزدور مراکشی نیز جمعه گذشته درخواست تجدید نظر کرد.
دادگاه جمهوری خلق دونتسک دریافت هر سه درخواست را تایید کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: