پرش به محتوا

اروپایی‌هایی که «آزادی حمام کردن» خود را از دست داده‌اند، همچنان جلوی گلوله‌های آمریکا را می‌گیرند؟

منتشر شده در رادیو بین المللی پکن

استفاده از خط لوله «نوردستریم-1 «، بزرگ ترین خط لوله گاز طبیعی روسیه به اروپا، به دلیل کارهای تعمیراتی از روز 11 تا 21 ژوییه متوقف شد. اکنون دوره مهمی برای اروپا برای ذخیره سازی گاز زمستان است و توقف انتقال گاز از طریق خط لوله «نوردستریم-1» اروپا را نا آرام کرده است.

پس از درگیری روسیه و اوکراین، اروپا به دنبال ایالات متحده تحریم های خود علیه روسیه را اجرایی کرد. بلافاصله بعد از آن روسیه عرضه گاز طبیعی خود به اروپا را کاهش داد و باعث افزایش قیمت گاز اروپا شد. در شرایط بحران انرژی، اروپایی ها باید خود را برای یک زندگی سخت آماده کنند. در حال حاضر، کشورهای اروپایی در گرداب درگیری روسیه و اوکراین عموما نگران قطع دایمی خط لوله «نوردستریم-1 » هستند. اگرچه دولت های فرانسه، اتریش، ایتالیا، یونان و سایر کشورها برای عواقب بدتری آماده می شوند، اما جایگزینی گاز روسیه برای اروپا در کوتاه مدت دشوار خواهد بود.

این درحالی است که تورم ناشی از بحران انرژی سراسر اروپا را فرا گرفته و بر تمام جنبه های زندگی اروپایی تاثیر گذاشته است. کاهش رشد اقتصادی اروپا، افزایش نگرانی های بازاز نسبت به رکود منطقه یورو و افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و سایر عوامل، سبب شد تا یورو در روز 12 ژوییه تا 1:1 در برابر دلار سقوط کند که پایین ترین نرخ در 20 سال اخیر بوده است. عواقب ناشی از رقص سیاستمداران اروپایی با ایالات متحده و اعمال فشار شدید بر روسیه، بار سنگین تری بر دوش مردم عادی گذاشت.

اروپایی ها به تدریج متوجه می شوند که خودشان بزرگ ترین قربانیان درگیری روسیه و اوکراین هستند.

واقعیت ها بارها ثابت کرده است که تحریم های یک جانبه نه تنها مشکلات را حل نکرده، بلکه دردسرها و مشکلات جدیدی نیز ایجاد می کند. سیاستمداران اروپایی به جای آن که در مسیر اشتباه به دنبال ایالات متحده باشند، باید قبل از آمدن زمستان به دنبال راه های فعال تر و موثرتر برای کاهش بحران باشند. حتی اگر تنها برای گرم نگه داشتن اروپایی ها در زمستان باشد!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: