پرش به محتوا

وقتی بولتون یکبار حرف حساب از دهانش بیرون می‌آید!

مداخله گرایی واشنگتن
وقتی بولتون یکبار حرف حساب از دهانش بیرون می‌آید!

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا به دست داشتن در کودتا اعتراف کرد انتقاد از سوی آمریکای لاتین، روسیه و چین
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفته
جان بولتون، مشاور امنیتی سابق دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در واقع می خواست از رئیس سابق خود دفاع کند. وقتی که او در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی CNN در روز سه شنبه توضیح داد که هجوم به ساختمان کنگره در واشنگتن دی سی در ۶ مارس،ژانویه ۲۰۲۱، زمانی که هزاران نفر از حامیان ترامپ تلاش کردند تا از تایید پیروزی جوزف بایدن در انتخابات جلوگیری کنند، یک کودتای «خوب برنامه ریزی شده» نبود، بلکه یک «اقدام خودبخودی» بود.

بالاخره هرچه باشد او می داند در مورد چی دارد صحبت میکند او «کسی است که به برنامه ریزی کودتا کمک کرده است، نه اینجا که در جاهای دیگر.»
به همین دلیل است که او نیز کاملا مطاع است که این کار زیادی می طلبد، از طرف دیگر ترامپ بی برنامه و خودبخودی دست به این کار زد.

با این وجود بولتون مشخص نکرد که کدام دولت ها قرار بوده با کمک او سرنگون شوند.
با این حال، او در مصاحبه‌ای تایید کرد که تلاشی برای کودتا علیه نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته است.
بولتون که یکی از به اصطلاح شاهین های حزب جمهوری خواه است، بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ مشاور امنیت ملی ترامپ بود.
در این دوره او دولت‌های ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را «تروئیکای استبداد» و «عامل رنج‌های عظیم انسانی، بی‌ثباتی عظیم منطقه‌ای و پیدایش گهواره کثیف کمونیسم در نیمکره غربی» خواند.
اعترافات بولتون روز چهارشنبه با واکنش‌های تند بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین همراه شد.
اوو مورالس، رئیس‌جمهور سابق بولیوی در توییتر نوشت: «جان بولتون با وقاحتی که مشخصه راست افراطی در ایالات متحده آمریکا است، اعتراف می‌کند که به طراحی کودتا در کشورهای مستقل کمک کرده است. »

«این یک بار دیگر نشان می دهد که ایالات متحده «بدترین دشمن دموکراسی و حیات است. »
مورالس که خود نیز قربانی یک کودتا در نوامبر ۲۰۱۹ بود.
پس از اینکه او به وضوح در انتخابات ریاست جمهوری در دور اول پیروز شد، سازمان های حقوقی و بین المللی مانند سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) مستقر در واشنگتن شروع به شایعه سازی درباره صحت نتیجه انتخابات کردند. در نتیجه مورالس مجبور به ترک کشور شد و یک دولت کودتا بر سر کار آمد.
تنها یک سال بعد، در نوامبر ۲۰۲۰ بود که رئیس جمهور سابق پس از پیروزی آشکار «جنبش سوسیالیسم» (MAS) در انتخابات، توانست به بولیوی بازگردد.
کارلوس فرناندز دی کوسیو، معاون وزیر خارجه کوبا نیز اظهارات بولتون را در روز چهارشنبه محکوم کرد. وی همچنین خطاب به بایدن اظهار داشت که دولت آمریکا باید به جای احیای «عملیات بی ثبات کننده»، «انرژی خود را صرف مقابله با انحطاط سیاسی، ایدئولوژیکی و اخلاقی جامعه خود کند».

بولتون همچنین در تشدید محاصره آمریکا علیه کوبا در دوران ترامپ نقش اساسی داشت.
در خود ایالات متحده، مصاحبه بولتون نیز سر و صدای زیادی به پا کرد – نمایندگان سرویس مخفی بلافاصله سعی کردند اظهارات او را ساختگی نشان دهند.
به عنوان مثال، جان سیفر، مامور سابق سیا گفت که مشاور امنیت ملی سابق «حرف های بیهوده می گوید» و آمریکا «هرگز برای کودتا برنامه ریزی نکرده است.»
«سیگنال» که از بیانیه بولتون بیرون می آید سیگنال های «اشتباه» است. این اعترافات اعترافات اینگونه تعبیر میشود که گویا «مقامات بلندپایه در کاخ سفید می نشینند و کودتا می کنند» در حالی که اصلا اینطور نیست.

با این حال، بولتون روز چهارشنبه در مصاحبه دیگری این موضوع را پیگیری کرد و منتقدان را مانند «دانه‌های برف» (افراد حساس) توصیف کرد که نمی خواهند با حقیقت روبرو شوند.

اما نه تنها در آمریکا، بلکه در سایر نقاط جهان این اعترافات بولتون توجه و حساسیت زیادی بر انگیخت.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه خواستار «تحقیقات بین المللی» شد. من نمی‌توانم به شخص دیگری فکر کنم که مسئولیت مستقیمی در سیاست خارجی ایالات متحده داشته باشد و به طور خاص گفته باشد که کودتا در کشورهای دیگر طراحی کرده است.

در عوض، معمولاً از واشنگتن گفته می شود که از «نیروهای دموکراتیک» حمایت می شود.

روز پنجشنبه، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که اعترافات بولتون «غافلگیرکننده نبود» و صرفاً نشان داد که سرنگونی دولت‌های دیگر کشورها «به رویه استاندارد دولت آمریکا تبدیل شده است».

دولت های غربی اما در مورد این مصاحبه اظهار نظری نکردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: