مسکو: اگر اروپایی ها در زمستان یخ بزنند، تقصیر روسیه نیست.

مسکو: اگر اروپایی ها در زمستان یخ بزنند، تقصیر روسیه نیست.

روسیا الیوم
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

آینده انتقال گاز از روسیه از طریق اوکراین به رفتار کشورهای اتحادیه اروپا بستگی دارد. یک دیپلمات ارشد روسی گفت که قصد اتحادیه اروپا برای خط زدن روسیه به عنوان منبع و تامین کننده به این معناست که اوکراین دیگر هیچ هزینه ترانزیتی بابت عبور گاز از خاکش دریافت نخواهد کرد.

اگر مصرف کنندگان اروپایی تقاضا برای گاز روسیه را حفظ کنند و سیستم خط لوله اوکراین همچنان فعال بماند، روسیه امکان حفظ ترانزیت گاز از طریق اوکراین را بررسی خواهد کرد.
دیمیتری بیریچفسکی، رئیس بخش همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی که روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد.
دیمیتری بیریچفسکی، رئیس بخش همکاری اقتصادی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با خبرگزاری ریانووستی که روز چهارشنبه اعلام کرد:
«اگر تقاضای گاز از سوی مصرف کنندگان و خریداران اروپایی گاز روسیه همچنان حفظ شود و سیستم خط لوله اوکراین همچنان نیز همچنان فعال بماند،
آنگاه روسیه امکان حفظ ترانزیت گاز از طریق اوکراین را بررسی خواهد کرد.»
قرارداد فعلی ترانزیت با اوکراین در دسامبر ۲۰۱۹ به مدت پنج سال با امکان تمدید آن برای ده سال دیگر امضا شد. کیف این توافق را یک موفقیت بزرگ ارزیابی کرد. پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در پایان فوریه، اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال کرد و اعلام کرد که قصد دارد از روسیه را به عنوان تامین کننده انرژی کنار بگذارد.

در ماه مه، کیف با این استدلال که کنترل بخشی از خط لوله گازرسانی را از دست داده است، تصمیم گرفت که ترانزیت گاز از طریق یکی از دو خط لوله مورد استفاده روسیه متوقف کند. این بخش در نخستین روزهای عملیات نظامی تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه قرار گرفت. شرکت گاز روسی گازپروم ادعای کی یف را مبنی بر اینکه ادامه عملیات خط لوله و گاز رسانی خطرناک است را رد کرد.
جریان انتقال گاز از طریق یک مسیر جایگزین به اروپا که در محدوده خط لوله نورد استریم ۱، بود هم ماه گذشته مختل شد. روسیه گفت که مجبور است ظرفیت خود را ۶۰ درصد کاهش دهد زیرا آلمان نتوانست توربین گاز زیمنس انرژی را پس از سرویس و تعمیر در کانادا از این کشور دریافت و به روسیه ارسال کند تا دوباره راه اندازی شود. این قطعه مهم به بهانه تحریم ها در کانادا توقیف شده است.
برلین و اتاوا از آن زمان در مورد بازگشت توربین مذاکره میکنند. با این حال، مقامات کانادایی هنوز اعلام نکرده اند که این توربین چه زمانی به آلمان بازگردانده می شود.
کیف هم به نوبه خود با انتقاد از این تصمیم، آن را زیر پا نهادن تحریم ها خواند و در عین حال مدعی شد که روسیه می تواند گاز بیشتری را از طریق اوکراین وارد کند.
بیریچفسکی تاکید کرد:
«این تقصیر روسیه نیست که اروپایی ها باید در زمستان بدون انرژی در سرما و در تابستان بدون تهویه مطبوع باشند. تحریم ها بر اقتصادهای غربی اثر بومرنگی دارد.»

بیریچفسکی گفت: محدودیت های اتحادیه اروپا ممکن است برای اقتصاد روسیه دردناک باشد، اما “اقدامات تلافی جویانه ما نیز می تواند بسیار دردناک باشد.” وی افزود که مسکو تاکنون هیچ کاری برای آسیب رساندن به اقتصاد کشورهای غربی انجام نداده است.