پرش به محتوا

چین: کشورهای آسیایی مهره شطرنج نیستند.

چین: کشورهای آسیایی مهره شطرنج نیستند.

ترجمه از حمید علوی
مجله هفتهوانگ یی، وزیر امور خارجه چین: از کشورهای آسیایی نباید به عنوان پیاده استفاده کرد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در سخنرانی خود در دبیرخانه انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) گفت که آسیای جنوب شرقی باید از خود در برابر محاسبات ژئوپلیتیکی قدرت های بزرگ محافظت کند. آینده منطقه باید در دستان شما باشد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز دوشنبه در سخنرانی در دبیرخانه انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (ASEAN) در جاکارتا، پایتخت اندونزی، گفت که کشورهای جنوب شرق آسیا باید از استفاده به عنوان «پیاده در رقابت های قدرت های بزرگ» خودداری کنند. بسیاری از کشورهای منطقه تحت فشار هستند تا طرفی را بگیرند.

وانگ در سخنرانی خود توضیح داد:

ما باید از این منطقه در برابر محاسبات ژئوپلیتیکی و قانون جنگل، از استفاده به عنوان مهره در رقابت های قدرت های بزرگ و از زور محافظت کنیم… آینده منطقه ما باید در دستان خودمان باشد.»

آسیای جنوب شرقی به دلیل اهمیت استراتژیک خود مدت‌هاست که منطقه اصطکاک ژئوپلیتیکی بین قدرت‌های بزرگ بوده است و کشورهای منطقه اکنون نگران هستند که به قلب رقابت ایالات متحده و چین کشیده شوند.
تنش ها با این واقعیت تشدید می شود که چین تقریباً تمام دریای چین جنوبی را به عنوان قلمرو مستقل خود می داند.
پکن به نقشه های تاریخی متکی است. این امر باعث ایجاد تنش با برخی از کشورهای آسه آن می شود که این ادعاها را با قوانین بین المللی ناسازگار می دانند.
سخنرانی وانگ تنها چند روز پس از شرکت در نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی و در بحبوحه دیپلماسی شدید چینی که وی را در هفته های اخیر به یک سری سفرهای دولتی به منطقه سوق داده است، بیان شد.
در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰، وانگ با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده دیداری ۵ ساعته داشت و هر دو اولین دیدارهای رو در رو خود را از ماه اکتبر «صادقانه» توصیف کردند.

وانگ روز دوشنبه گفت که او به بلینکن گفت که دو طرف باید درباره ایجاد قوانینی برای تعاملات مثبت و حمایت از منطقه گرایی در آسیا و اقیانوسیه با هم بحث کنند.

وانگ توضیح داد: «عناصر اصلی حمایت از مرکزیت آسه آن، حمایت از چارچوب موجود برای همکاری منطقه‌ای، و احترام به حقوق و منافع مشروع یکدیگر در آسیا-اقیانوسیه به جای هدف قرار دادن طرف مقابل حمله کردن یا مهار کردن هستند. ».

وانگ همچنین از کشورهای آسه آن خواست تا در برابر «همکاری منطقه‌ای نادرست که برخی کشورها را مستثنی می‌کند» مقاومت کنند، که نشانه‌ای است به بلوک‌های امنیتی و تجاری به رهبری ایالات متحده که چین عضو آن نیست.
دیدار وانگ و بلینکن در بحبوحه آمادگی برای گفتگوهای مجازی بین شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده صورت گرفت.

پس از وقفه ای طولانی در بحران کرونا، روسای سازمان های دفاعی، مالی و امنیتی دو کشور از ماه گذشته مذاکرات خود را با یکدیگر از سر گرفته اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: