پرش به محتوا

دلار آمریکا برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته قوی تر از یورو شد.

پس از مدتها ارز آمریکا در بورس روسیه بالاتر از یورو معامله شد. بنابراین، دلار آمریکا برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته قوی تر از واحد پول بانک مرکزی اروپا بود.
در سال جاری، یورو بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

یورو روز سه‌شنبه در بورس مسکو به زیر دلار آمریکا سقوط کرد، زیرا نگرانی‌ها مبنی بر اینکه بحران انرژی می‌تواند اتحادیه اروپا را وارد رکود کند.
تا ساعت ۱۱ صبح نرخ برابری دلار آمریکا به روبل ۵۸.۷۰ بود، در حالی که یورو در برابر روبل به ۵۸.۵۲ کاهش یافت.
در بورس های بین المللی، یورو به برابری با دلار آمریکا نزدیک شد. در مبادلات پرتلاطم ارز، واحد پول اروپا به ۱۰۰۰۱ دلار آمریکا کاهش یافت که پایین ترین سطح آن در ۲۰ سال گذشته است.

در سال تا به امروز، یورو در برابر دلار آمریکا ۱۲ درصد کاهش یافته است زیرا افزایش قیمت انرژی به‌ویژه بر اقتصادهای اروپایی در بحبوحه درگیری در اوکراین و تحریم‌های روسیه، تامین‌کننده اصلی انرژی این قاره تأثیر گذاشته است.

یگور ژیلنیکوف، تحلیلگر ارشد بخش تحلیل اقتصادی و صنعتی Promsviazbank به روزنامه RBC گفت:

«برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته، برابری بین یورو و دلار آمریکا شکل گرفت، زیرا ارزش پول ایالات متحده در انتظار سیاست های پولی سختگیرانه فدرال رزرو ایالات متحده همچنان افزایش می یابد.»

این تحلیلگر ارشد افزود:

ما معتقدیم این حرکت تا نشست بانک مرکزی اروپا در ۲۱ ژوئیه ادامه خواهد داشت و دلار حتی از ارز اروپایی گرانتر خواهد شد.

نگرانی‌های فزاینده در مورد عرضه گاز روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا فشار بر ارز جامعه بین‌المللی را بیشتر کرده است. روز دوشنبه، شرکت انرژی روسیه گازپروم خط لوله نورد استریم ۱ که گاز را به اروپا منتقل می کند را برای تعمیر و نگهداری سالانه تعطیل کرد. کار تعمیر و نگهداری که قرار است در ۲۱ آوریل به پایان برسد،تیرماه به گفته اپراتور، همانند سال های گذشته با همه همکاران اعلام و توافق شده بود.

برخلاف آنچه اپراتورهای خط لوله گفته اند، فیونا سینکوتا، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی در سیتی ایندکس، به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت: «ترس های فزاینده ای وجود دارد که روسیه ظرف ۱۰ روز پس از اتمام کار، عرضه گاز را از سر نخواهد گرفت.» او هشدار داد که این می تواند به رکود اقتصادی در اروپا منجر شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: