پرش به محتوا

تصویب قانون پیشگامان شوروی در دوما بدون محتوای شوروی!

تهیه و تنظیم از مینا صابری

در فدراسیون روسیه بخش وسیعی از طبقه متوسط از اساس غربگراست و عملیات ویژه شجاعانه ارتش روسیه و جمهوری های خلق دونباس در اوکراین برای نازی زدائی و بی طرف سازی را رد می کند و آینده خود و خانواده و کودکان کشور را در ذوب شدن در سیستم نئولیبرالی غربی میبیند و سرمایه داری نوع روسی را مایه سرافکندگی دانسته و ایده و آمال هایش را در متروپل های آمریکا و اروپا جستجو میکند، برای بسیاری حق دفاع از استقلال، اتکا بر خود و حاکمیت و اقتصاد مستقل، مقابله با تهدید های کشورهای غربی، مبارزه برای تمامیت ارضی و یا مبارزه با نازیسم حرف هائی کهنه و مانعی بر سر رشد کشور میباشد چه رسد به عدالت اجتماعی و آنها مفاهیم بازار، رشد، ترقی شغلی، استقلال جنسی، همرنگ فرهنگ های مدرنتر شدن و خود را غربی حس کردن را جانشین ارزش های اجتماعی و تاریخی خود کرده اند، دولت سرمایه داری روسیه برای مقابله با این پدیده افراطی تصمیم به کپی یک جنبش موفق از دوران اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی گرفته است ولی آیا یک کپی از شوروی بدون محتوی سوسیالیستی و عدالتخواهانه نوشدارویی برای سیستم سرمایه داری روسیه خواهد بود؟

جنبشی که هسته اش عدالت برای همه و امکانات و فرصت های یکسان برای رشد همگان بود در جامعه‌‌ی عمیقا نابرابر فعلی روسیه فقط به بالماسکه ای تبدیل خواهد شد که از کودکان ناسیونالیست هایی میسازد که نتایجش نامعلوم است.
روز چهارشنبه، دومای دولتی روسیه پیش نویس قانون جنبش جدید کودکان و جوانان را تصویب کرد.
این سازمان هنوز نامی ندارد. ولادیمیر پوتین قبلاً از ایده چنین انجمنی در ماه آوریل حمایت کرده بود.

این پیش نویس قانون در ۱۹ مه ۲۰۲۲ صدمین سالگرد تولد پیشگامان شوروی ارائه شد.
همانطور که از متن قانون برمی‌آید، اهداف جنبش کمک به اجرای سیاست‌هایی در راستای منافع کودکان و نوجوانان، جهت‌گیری حرفه‌ای آنان و ایجاد شرایط برای خودسازی آنان است.
همچنین باید به آنها احترام به میهن و احساس مسئولیت در قبال سرنوشت خود و کشورشان آموخت.

کودکان و جوانان بین شش تا ۱۸ سال می توانند در این حرکت شرکت کنند و عضویت باید داوطلبانه باشد.
این انجمن در ابتدا قرار بود Bolshaya Peremena (تحول بزرگ) نامیده شود، اما قانونگذاران در نهایت تصمیم گرفتند که اعضای آینده سازمان باید در مورد نام جدیدی برای خود تصمیم بگیرند.

دمیر فتاح اوف، معاون آژانس جوانان Rosmolodjosch، به روزنامه RBK گفت که جنبش جدید به چندین گروه سنی تقسیم خواهد شد، همانطور که در زمان شوروی چنین بود.

او همچنین گفت که امروزه به سختی می‌توان کپی دقیقی از سازمان پیشگام اتحاد جماهیر شوروی ساخت.

فتاح اوف گفت: «ما در کشوری متفاوت، در جامعه‌ای متفاوت زندگی می‌کنیم. وقتی از او پرسیده شد که جنبش امیدوار است چند کودک را جذب کند، گفت که تعداد بالقوه بیش از ۱۸ میلیون نفر است.»
اما اینکه آیا این امکان پذیر خواهد بود بستگی به جذابیت این جنبش دارد.
به گفته وی، کودکان باید بتواند یک بار این حرکت را شروع کنند و سپس به راحتی مراحل مختلف آن را طی کنند.
کودکان زیر ۱۴ سال فقط با رضایت والدین مجاز به پیوستن خواهند بود. انتظار می رود اولین امکانات در مدارس ایجاد شود.
آرتیوم متلف، یکی از نویسندگان این لایحه و رئیس کمیته دومای دولتی در مورد سیاست جوانان، گفت که جنبش سراسری «به اکثریت مطلق دانش آموزان و دانشجویان تبدیل خواهد شد و به میلیون ها کودک کمک می کند تا معنای زندگی را پیدا کنند.»

این ابتکار اکنون باید توسط مجلس علیای روسیه تایید شود و قبل از اجرایی شدن به امضای رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برسد. این امر قطعی تلقی می شود، زیرا ایده چنین جنبشی که باید همه کودکان و جوانان را متحد کند، قبلاً توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ماه آوریل در نشستی با دانش آموزان مدرسه حمایت شده بود. او همچنین باید ریاست هیئت نظارت را بر عهده بگیرد.

۱ دیدگاه »

 1. … ادامه از دیدگاه پیشین
  *) – آقای دکتر مرتضی محیط در ZOOM زوم تحت عنوان «جهان بکجا میرود» که مطالب خوبی را بیان داشت،
  ناگهان به کربلای ۸ ساله زد که ای آقا چرا استالین توانست در عرض ۸ سال به این چنین پیشرفتی دست یابد تا در جنگ پیروز گردد و همین باعث جلوس گارباچف گردید!
  در حالیکه جلوس خروشچف کودتای خزنده ای بود که توسط فرماندهان صنایع (تکنوکرات ها)، همراه فرماندهان جنگیِ مقام بالا که در آنزمان شوراها بخاطر عوض نکردن جببه و راضی بودن آن ها از وضع خود در مقابل یارگیری فاشیست ها بدست متفقین در حین جنگی خدمه و گوشت و انواع مشروبات و در اختیارشان قرار داد(طبقه ای ممتاز که طبقه کارگر «حاکم» خود گرسنگی میکشید) که جدیدا کتابی دیگر آقای پروفسور فور با ذکر اسناد طبقه بندی شده که فقط دانشگاهی ها اجازه دسترسی بدان را دارند در آمریکا نگاشته است. که میتوان از سازمان احیای حزب کمونیست آلمان Arbeit zukunft ابتیاع کرد.
  همکاری ترتسکی با فاشیست های هیتلری پس از مهاجرت به مکزیک/آمریکا بعنوان رهبری کننده گروه ضد لنینی ها مانند کامنیف و زیمنیف، بوخارین ها که رفیق کیروف را هم ترور کردند و در دادگاه مسکو با شرکت سفیر آمریکا همراه با وکلای دعاوی آمریکایی به آن اعتراف کرد و سپس در کتابخانه زندان و در اختیار داشتن کتابخانه شخصی خود توسط زنش، بوخارین کتابی ۵۰۰ صفحه ای نگاشت و روند این خرابکاری ها را بر شمرده است که در موسسه نشر کتاب دیتز در برلین انتشار یافت.
  این همکاری ترتسکی با ارتش فاشیست آلمانی برهبری ترتسکی از فوریه ۱۹۲۹ تا زمانیکه بدست کارگری در مکزیک بقتل رسید، در حین جنگ و در ام.آمریکا درمیان سازمان تازه تاسیس سیا جهت شکست ارتش سرخ شوروی بوده است

  لایک

 2. تاریخ دوبار تکرار می شود، بار اول به صورت دردآور و بار دوم به صورت فکاهی!
  آقای پوتین شما به چه روزی افتاده اید که شانه بشانه ایران برای فرار از نفوذ فرهنگی و شستشوی مغزی هالیود/لاس وگاسی، برای «رهایی از ذوب شدن در سیستم نئولیبرالی غربی» به تقلیب تاریخی کشور سوسیالیستی شوروی دست یازیده اید.
  در ایران دست کم «سلام فرمانده» که باید کودکان را جهت دهد لااقل حقانی تر از کپی بسیار باسمه ای شما با پای چوبین از گام های محکم و استوار بلشویک ها میباشد.
  زیرا آنها فرمانده ای دارند که در راه آزادی و استقلال و فرار از فرهنگ غربی گام های فراموش نشدنی برداشته و بهای آنرا با جانش پرداخته است که رسماجانی ها (فايزه محسن و باند آنها) را به سوزشی عجیب در اثر کارآمدی آن در مدت کوتاهی انداخته است.
  منتها ابتکار شما جمعیتی را بوجود می آورد که بسادگی به تقلیب آن پی برده و نتایج بدی برای شما در بر دارد. حتی در کوتاه مدت؛ زیرا از اصالت آن برخوردار نیست!
  شما هم با وجودیکه دست مریزاد برای مشکلات ایران در جهان کنونی هستید و ما اتحاد سه گانه ایران روسیه چین را لازم و ضروری میدانیم، ولی چرخ تاریخ را به عقب برگرداندن و از گام های استوار سوسیالیستی نیم بند های جامعه مصرفی شبه غربی ساختن از هم اکنون پایانی جز شکست چیز دیگری در خود ندارد.
  شماسرمایه عظیمی بصورت پتنسیال در اختیار دارید که همانا گذشته پر افتخاری است که از پایان رسمی سرمایداری در روسیه (پایان نپ/۱۹۲۸؟) تا کنگره پانزدهم ۱۹۳۵ که دولت شوراها خود را برای جنگ جهانی دیگری باهشیاری کارگری آماده میکرد یعنی، فقط هفت سال توانست به تولیدی دست یابد و زندگی نود و نه درصدی کارکنان شوروی را آنهم با تحریم های صددرصدی کالا و برای تبادل کالا، هموزن خودباید طلا داده میشد(مثلا سوزن مته خریداری میشد)، توانست صنایعی بسازد که روزنامه های آنزمان منجمله نیویورک تایمز و دیگران در اروپا با چاپ شاخص های تولیدی پولاد، آهن سنگ آهن… خانه سازی ماشین سازی زراعت… در روسیه و مقایسه آن با غرب فریاد «یا جنگ» را سردادند زیرا در چندسال آینده جهان کمونیستی خواهد گردید.
  آقای ابراهیم شیری عزیز دومقاله دایمی در مجله هفته دردوره ده ساله اول، چنین شاخص هایی را در اختیار خوانندگان محترم مجله هفته قرار داده بودند که هنوز بودن آنها خالی از مبارزه طبقاتی نیست! باشد که هرازگاهی چنین مقایسه هایی انجام داده شود تا جوانان بدانند «چرا بلشویسم و سوسیالیسم» دو مفهومی میباشند که به یکدیگر جوش خورده اند و فشار خون رویزیونیست های ترتسکیست *) شده را بشدت بالا میبرد*) و روز بروز تلاش بیشتری برای ردکردن و سیاه کردن ۸ سالی میگردند که بلشویک ها راهِ طی کردهِ سرمایداری در۵۰۰ سال، ۸ ساله پیموده است.
  درد آنها این است که هر روز بیشتر از گذشته «این ۸ سال» بچشم طبقات غیر کارگری در جهان و بالاخص روسیه فدرال میرود و پوتین را مجبور به کپی برداری از آن ولی با هدفی چون جمهوری سرمایداری ایران که خود را اسلامی میداند کرده است. آری تاریخ تکرار میگردد.

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: