پرش به محتوا

پیشنهاد صلح به چریکهای مارکسیست لنینیست

راشاتودی
ترجمه مجله هفتهرئیس جمهور منتخب کلمبیا آتش بس دوجانبه و مذاکرات صلح را به چریک های ارتش آزادیبخش ملی پیشنهاد کرد.

رئیس جمهور منتخب کلمبیا می خواهد با گروه های مسلحی که هنوز در این کشور فعال هستند، صلح کند. گوستاوو پترو در درخواست خود از ارتش آزادیبخش ملی (ELN) آمادگی برای آتش بس دوجانبه و مذاکرات برای صلح اعلام کرد.

گوستاوو پترو، رئیس جمهور منتخب کلمبیا، روز سه شنبه تمایل خود را برای گفتگو با گروه چریکی ارتش آزادیبخش ملی (ELN) نشان داد.
این سیاستمدار چپگرا در مصاحبه ای با رادیو W از همه گروه های مسلحی که هنوز در این کشور آمریکای جنوبی فعال هستند خواست تا با دولت آینده او گفتگو کنند:

«پیامی که من نه تنها به ELN بلکه به همه گروه های مسلح فعلی فرستادم این است که زمان صلح فرا رسیده است.»

برای این منظور، پترو یک آتش بس دوجانبه را پیشنهاد کرد. رئیس جمهور منتخب در مصاحبه ای قول داد که برای پایان دادن به جنگ در کلمبیا هم مذاکرات «قضایی» و هم «سیاسی» انجام خواهد شد.

پس از پیروزی در انتخابات نامزد جناح چپ ریاست جمهوری، ELN اراده خود را برای برقراری صلح اعلام کرد. روز دوشنبه، چریک ها تمایل خود را برای مذاکره با دولت آینده پتروس تایید کردند. در بیانیه ای که در رادیو RCN منتشر شد، ENL اعلام کرد:

«ما با پنج دولت غیر از ایوان دوکه مذاکره کردیم. که این آخری از اجرای توافقات با دولت های قبلی خودداری کرد. ما همچنان به دنبال هدف خود برای تبدیل کلمبیا به کشوری عادلانه تر و دموکراتیک تر هستیم. »
آخرین مذاکرات بین ELN و دولت کلمبیا در فوریه 2017 آغاز شد- در دوران ریاست جمهوری خوان مانوئل سانتوس. این مذاکرات ابتدا در کیتو، پایتخت اکوادور انجام شد.
با این حال، در آوریل ۲۰۱۸ لنین مورنو، رئیس جمهور وقت اکوادور اعلام کرد که کشورش دیگر به عنوان محل برگزاری و ضامن مذاکرات عمل نخواهد کرد.
از ماه می ۲۰۱۸ مذاکرات در هاوانا، پایتخت کوبا برگزار شد. ششمین و آخرین دور مذاکرات با ELN در اول اوت همان سال بدون موفقیت به پایان رسید. با این حال سانتوس توضیح داد که پس از تلاش های فراوان، زمینه ای برای گفت وگوهای بیشتر ایجاد شده است.
در 7 آگوست، ایوان دوکه جایگزین سانتوس به عنوان رئیس دولت شد و اعلام کرد که شرایط گفتگو با ELN را اصلاح خواهد کرد.

بعدها، این سیاستمدار از چریک ها خواست تا همه گروگان ها را آزاد کنند و آتش بس یکجانبه اعلام کنند. در ژانویه ۲۰۱۹ دوکه سرانجام پس از حمله ادعائی به یک مدرسه دانش آموزان در پایتخت بوگوتا، به گفتگو با ELN پایان داد که ادعا میشود در این حمله بیش از ۲۰ نفر را کشته و ۶۰ نفر هم زخمی شدند.

ارتش آزادیبخش ملی یک سازمان چریکی مارکسیستی-لنینیستی است. تخمین زده می‌شود که این سازمان حداقل پنج هزار شبه نظامی مسلح در اختیار داشته باشد. انها عمدتاً در شرق کشور آمریکای جنوبی فعال هستند. ELN که در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد، یکی از قدیمی ترین جنبش های چریکی هنوز فعال در آمریکای لاتین است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: