پرش به محتوا

چگونه بنیاد های خارجی مخالفان در روسیه را رهبری میکنند.

اسناد منتشر شد: چگونه بنیاد های خارجی مخالفان در روسیه را رهبری میکنند.

راشاتودی – ترجمه حمید علوی – مجله هفته

تا همین اواخر، سازمان های سیاسی آلمان مانند بنیاد فردریش ابرت می توانستند آزادانه در روسیه فعالیت کنند. بخشی از وظایف این خیریه ها ترویج هدفمند گروه های معترض در روسیه بود. 

این بنیاد برای سرپوش گذاشتن بر تامین مالی خارجی شرکای روسی خود، به ترفندهای متعددی نیز متوسل شد. 

در حالی که در غرب هر کسی که از دولت روسیه انتقادی نداشته باشد، «احمق مفید» یا حتی «عامل نفوذ» پوتین نامیده می شود، طیف گسترده ای از سازمان های غربی تا همین اواخر اجازه فعالیت در روسیه را داشتند. یک NGO سیاسی روسی در آلمان غیرقابل تصور بوده و هست. 

از سوی دیگر، در روسیه، یک سری کامل از بنیادهای وابسته به احزاب حکومتی آلمان، مانند بنیاد فردریش نائومان (حزب لیبرال های آزاد آلمان یا اف دی پی)، بنیاد کنراد آدناور(حزب دموکرات مسیحی آلمان)، بنیاد فردریش ابرت (حزب سوسیال دموکرات) یا بنیاد هاینریش بل (حزب سبزها)، برای چندین دهه کار کردند – تا اینکه وزارت دادگستری روسیه در ۸ آوریل. آوریل ۲۰۲۲ از ثبت سازمان های غیر دولتی خارجی جلوگیری کرد. در نتیجه، بنیاد فردریش ابرت مجبور شد فعالیت خود را در روسیه متوقف کند، همانطور که بنیاد هاینریش بل که در پایان ماه می به عنوان یک سازمان نامطلوب طبقه بندی شد. 

این اقدامات در آلمان به عنوان اقدامات تلافی جویانه علیه جامعه مدنی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. در روسیه، بنیادهایی که توسط دولت آلمان تامین مالی می‌شوند، شبکه کاملی از سازمان‌های شریک، از جمله مرکز یلتسین در یکاترینبورگ را در بر میگیرد. – در مطبوعات آلمان «جزیره آزادی» نامیده می شود. 

این مرکز دارای اتاق های کنفرانس و سخنرانی بسیار مجهز است و در سراسر کشور به عنوان محل ملاقات اپوزیسیون طرفدار غرب که به رژیم به اصطلاح «دموکراتیک» اولین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در دهه ۱۹۹۰ بوریس یلتسین، پایبند هستند.

علاوه بر این، این مرکز یک موزه مدرن را نیز به یلتسین اختصاص داده است. 

سال‌هاست که رسانه‌ها و فعالان مرکز یلتسین را به فعالیت‌های ضددولتی متهم کرده و خواستار محدود کردن و حتی تعطیل شدن فعالیت‌های آن شده‌اند. با این حال، به عنوان نشانه ای از کثرت گرایی در کشور، این مرکز تا حد زیادی تحت حمایت دولت بود. اما این تصمیم می تواند اکنون تغییر کند. 

بر اساس پاسخ دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به سوال یک روزنامه نگار در هفته گذشته، اتهامات مربوط به فعالیت های مرکز یلتسین اکنون باید به طور کامل مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در صورت تایید، توسط جامعه محکوم شود. 

در ۲۱ ژوئن، برخی از رسانه های روسی گزارش دادند که قرار است نشست «خصوصی و بسته ای» با سفیر آلمان گزا آندریاس فون گیر و نمایندگان اپوزیسیون لیبرال روسیه در ۲۴ ژوئن در مرکز یلتسین برگزار شود. 

سپس مرکز این اطلاعیه را تکذیب کرد. 

با این حال، همانطور که پورتال tsargrad.tv گزارش داد، دیدار با سفیر آلمان در همان محل – در رستوران مرکز، به همراه سرکنسول های آلمان، فرانسه و بریتانیا انجام شده است. 

در پایان ماه ژوئن، کانال تلگرام Urallive قراردادی را بین مرکز یلتسین و بنیاد فردریش ابرت برای ارائه خدمات منتشر کرد. بر اساس این سند، موزه مرکز باید برگزاری تورهای برای مدارس را به عهده بگیرد. 

انتشار ضمیمه یک رسید پرداختی بود که نشان می داد موزه در تاریخ ۳ نوامبر از بنیاد خارجی برای یک تور ۲۸ نفره هزینه درافت کرده است. تاریخ قرارداد ۱۰ نوامبر بود. 

به گزارش اورالیو در پایان نوامبر، سمیناری غیرعلنی برای فعالان لیبرال و روزنامه‌نگاران با عنوان «جشنواره رسانه‌های محلی ۲۰۲۱» در محل مرکز یلتسین برگزار شد که گفته می‌شود هزینه آن توسط بنیاد فردریش ابرت پرداخت شده است. از جمله به شرکت کنندگان آموزش داده شد که چگونه در اعتراضات گسترده از اینترنت پخش زنده داشته باشند. 

به گزارش اورالیو، به شرکت کنندگان آموزش ۳۳۶۲۵۰ روبل (معادل ۴۰۰۰ یورو) هزینه اضافی برای اقامت در هتل داده شد. 

این تراکنش توسط پر چند ورف رئیس دفتر روسیه بنیاد فریدریش ابرت انجام شده است.

هیچ مدرکی برای پرداخت وجود ندارد. با این حال، ویدئویی توسط جولیا گالجامینا، چهره برجسته اپوزیسیون روسی، که سمینار را رهبری می‌کرد، نشان می‌دهد که به احتمال زیاد بنیاد فردریش-ابرت، از جمله تمام هزینه‌های جانبی، این رویداد را تامین مالی کرده است. 

این ویدئو نشان می دهد که چگونه برگزارکنندگان تی شرت هایی با آرم رویداد و بنیاد بین شرکت کنندگان توزیع می کنند. جولیا گالجامینا نیز به خوبی در غرب ارتباط دارد و خود فارغ التحصیل برنامه های مختلف آموزش بیشتر و مشاور در شورای آتلانتیک بود. 

این جشنواره فعالان و خبرنگاران محلی را گرد هم آورد. 

گالجامینا در توضیح این ویدئو توضیح می دهد: «که فعالانه درگیر هستند و برای بهبود زندگی در کشور خود تلاش می کنند.»

نه مرکز یلتسین و نه بنیاد فردریش ابرت به درخواست راشاتودی در مورد انتشار این مطالب در مطبوعات روسیه پاسخی ندادند. 

این مثال نشان دهنده مکانیسم هایی است که چگونه بنیادهای غربی با آن از مخالفان و یا فعالان ضد دولتی در روسیه حمایت می کنند. 

به لطف شرکایی مانند مرکز یلتسین، حتی پس از پایان رسمی فعالیت‌های بنیادهای غربی، احتمالاً کانال‌های مالی مخفی در روسیه وجود خواهد داشت. 

به عنوان مثال، بنیاد آمریکایی NED در یک گفتگوی «صیقل‌ داده شده» اعتراف کرد که با وجود ممنوعیت در روسیه، به شبکه‌ای از فعالان سیاسی دسترسی داشته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: