پرش به محتوا

در حیاط خلوت آمریکا: رزمایش روسیه، چین و ایران.

در حیاط خلوت ایالات متحده: روسیه، چین و ایران در حال برنامه ریزی تمرینات نظامی مشترک در آمریکای لاتین هستند.

روسیا الیوم
ترجمه مینا صابری
مجله هفتهگزارش ها حاکی از آن است که روسیه، چین و ایران در حال برنامه ریزی برای شرکت در رزمایش مشترک نظامی در منطقه کارائیب در ماه اوت هستند.
با این کار، آنها می خواهند به ایالات متحده پیام ارسال کنند که آمریکای لاتین در حال شکل گیری با سیستمی چند قطبی است و قصد دارد خود را از دنیای تک قطبی آمریکایی ها رها کنند.

بر اساس گزارش اندیشکده «مرکز جامعه آزاد امن»، ونزوئلا به رهبری نیکلاس مادورو قرار است در اواسط ماه اوت – همراه با ده کشور دیگر – میزبان یک رزمایش نظامی گسترده در منطقه باشد.

با توجه به افزایش تنش‌ها با غرب، این کشور آمریکای لاتین مدت‌هاست که به دنبال روابط نزدیک‌تر با متحدان شرقی خود است.

در این گزارش آمده است که در میان کشورهای درگیر، رقبای اصلی غرب در سطح ژئوپلیتیک هستند: روسیه، چین و ایران می خواهند تجهیزات نظامی خود را برای تمرین به نیمکره غربی منتقل کنند. در ادامه آمده است که این رقابت یک «حرکت استراتژیک» با هدف استقرار تجهیزات نظامی در آمریکای لاتین و کارائیب است.
ونزوئلا، روسیه، چین و ایران در حال آماده شدن برای ارسال پیامی هستند مبنی بر اینکه آمریکای لاتین ظاهری چند قطبی به خود می گیرد و از دنیای تک قطبی هژمونی ایالات متحده رهایی می یابد.

آمریکا در سال‌های اخیر تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه ایران، ونزوئلا، روسیه و چین به بهانه‌های سخیف مختلف اعمال کرده است که این کشورها را بر آن داشته است – به ویژه از زمان عملیات ویژه روسیه در اوکراین – دست به ایجاد یک جبهه جدید با هدف مقابله با رژیم تحریم های آمریکا بزنند.

این چهار متحد در پی تحریم های غرب برای مقابله با جهان تک قطبی و هژمونی ایالات متحده، مسیری را برای تقویت روابط در زمینه های مختلف آغاز کرده اند.
از زمانی که غرب در پی جنگ اوکراین تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه اعمال کرد، روسیه، چین و کشورهای جنوب جهانی به هم نزدیک‌تر شده‌اند.

در این زمینه، کشورهای بریکس اخیرا چهاردهمین اجلاس سران بریکس خود را به عنوان الگوی متقابل گروه کشورهای G7 برگزار کردند.

سازمان بریکس به طور فزاینده ای خود را به عنوان جایگزینی برای نظم اقتصادی جهانی قبلی تحت سلطه ایالات متحده قرار می دهد که به طور سیستماتیک به ضرر کشورهای جنوب جهانی است.

انجمن بریکس که متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است، اکنون یکی از مهم ترین ساختارهای بین المللی است.
در پی گسترش ناتو در اروپا و تهدید گسترش این اتحاد نظامی فراآتلانتیک به سایر نقاط جهان، چین و روسیه و همچنین ایران ظاهرا در حال گسترش همکاری نظامی خود هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: