پرش به محتوا

بلومبرگ: اقتصاد روسیه بیش از حد انتظار در برابر تحریم ها مقاوم است.

بلومبرگ، روسیه امروز
ترجمه مجله هفتهبسیاری از سیاستمداران غربی امیدوار بودند که جنگ تحریمی غرب علیه مسکو در کنار جنگ اوکراین به زودی اقتصاد روسیه را از بین ببرد.
اما تا این لحظه نشانی از این پیش بینی وجود ندارد.

آژانس تجاری بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از کارشناسان گزارش داد که به نظر می رسد روسیه در سال جاری با وجود درگیری در جنگ اوکراین با رکود بسیار کمتری نسبت به آنچه که در ابتدا انتظار می رفت را تجربه می کند.

به گفته کارشناسان، علت غلط درآمدن این پیش بینی سران غربی، افزایش عرضه نفت توسط روسیه و خرید آن توسط چین، هند و دیگر کشورهای جهان جنوب بود که تاثیرات تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا را تضعیف کرده است.
به گفته این آژانس، اقتصاددانان جی پی مورگان چیس، سیتی گروپ و سایر بانک های بزرگ پیش بینی های خود را برای تولید ناخالص داخلی در سال جاری به ۳.۵ درصد کاهش داده اند.
مقامات روسی، که برخی از آنها کاهش ۱۲ درصدی را پیش بینی کرده بودند، اکنون در حال آماده شدن برای به روز رسانی پیش بینی های خود به کمتر از نصف آن هستند.
آنتون تاباچ، اقتصاددان ارشد اکسپرت RA، کارشناس اعتبار مسکو، به مجله گفت: «بوکسور پس از سقوط دوباره در حال حرکت است.» عقب‌نشینی وجود داشت، اما این تا حد زیادی با قیمت‌های صادراتی که با وجود تخفیف‌ها راحت بود و بدین ترتیب توانایی بودجه برای مقابله با مشکل جبران شد.

اقتصاد روسیه همچنان پابرجاست، بلومبرگ هشدار داد: در روسیه «با شدیدترین انقباض حداقل از سال ۲۰۰۹ مواجه هستیم»، اما افزود که «اقدام سریع دولت برای تثبیت ارز در چند هفته اول پس از جنگ، از بحران مالی و بحران درآمدهای صادراتی جلوگیری کرد».

داده های تنظیم فصلی مرکز توسعه در مدرسه عالی اقتصاد مسکو نشان داد که تولید صنعتی در روسیه در ماه می ۱.۷ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. این مرکز توضیح داد:
«توقف انقباض در ماه مه می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که تولیدکنندگان در ابتدا خود را با شوک تحریم‌های ضد روسیه وفق می‌دهند.»
اقتصاددانان خاطرنشان کردند که افزایش مجدد تولید نفت در نتیجه رشد تقاضای داخلی و تغییر جهت خریداران صادراتی در آسیا، محرک اصلی اقتصاد روسیه بوده است.
تولید گاز یکی دیگر از موتورهای مهم اقتصادی بود که به دلیل افزایش قیمت ها باعث افزایش درآمد شد.
یوگنی کوشلو، اقتصاددان Rosbank به بلومبرگ گفت: «ما در سطح استرسی که برای سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته بودیم نیستیم.»
«ما باید انتظار توسعه بهتری داشته باشیم، زیرا سیاست های مالی و پولی به طور کلی محرک هستند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: