پرش به محتوا

«تهدیدات» حزب‌الله می‌تواند طرح اسرائیل برای ارسال گاز به اروپا را خنثی کند

حزب الله با آخرین ماموریت شناسایی خود بر فراز میدان گازی کاریش در دریای مدیترانه، برتری هوایی اسرائیل در منطقه را به چالش کشیده است.
در حالی که جنبش شیعه، مانند جنبش حوثی یمن، به عنوان یک بازیگر در مبارزه جهانی برای منابع انرژی شرکت دارد.

راشا تودی – سید علیرضا موسوی
ترجمه از حمید علوی
مجله هفتهژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه عازم فرانسه شد تا با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و دیگران درباره آخرین حمله تماشایی حزب الله به میدان گازی بحث برانگیز کاریش در دریای مدیترانه گفتگو کند. فرانسه به عنوان یک قدرت تحت الحمایه سابق، همچنان نقطه مرجع مهمی برای بخشی از جامعه لبنان است.
اسرائیل روز یکشنبه سه پهپاد شناسایی حزب الله را بر فراز میدان گازی در دریای مدیترانه سرنگون کرد. با این حال، عملیات ارتش اسرائیل کاملاً درست و مطابق انتظار پیش نرفت.
جنگنده های اف-۳۵ اسرائیل تنها توانستند یکی از پهپادها را سرنگون کنند.
آنها نتوانستند دو پهپاد رزمی دیگر حزب الله را که در ارتفاع پایین پرواز می کردند، رهگیری کنند. دو پهپاد دیگر که برای مدتی شناسایی نشده بودند، بعداً توسط یک کشتی جنگی رهگیری شدند.
حزب الله در بیانیه ای اقدام خود را یک «ماموریت شناسایی موفق» توصیف کرد.
این پیشروی پیامی برای اسرائیل داشت.
حزب الله لبنان پیش از این اسرائیل را تهدید کرده بود که اگر این کشور در بهره برداری از میدان گازی ادعایی کاریش لبنان در دریای مدیترانه پافشاری کند، به آنها حمله خواهد کرد.
از دیدگاه اسرائیل، میدان گازی در داخل آب های سرزمینی آن قرار دارد و نه در منطقه مورد مناقشه ای که در مذاکرات با لبنان بر سر مرز دریایی بین دو کشور در همین حال، اسرائیل خواستار موضع سخت‌تر دولت لبنان در برابر جنبش حزب‌الله تحت حمایت تهران است.
لاپید با سفر به پاریس نیز امید خود را به رئیس دولت فرانسه که روابط خوبی با لبنان دارد بسته بود. حزب الله با آخرین عملیات خود، برتری هوایی اسرائیل در منطقه را به چالش کشید، ارسال هشدار به اسرائیل مبنی بر اینکه جنبش مقاومت لبنان توانایی ها و ابزارهایی برای آسیب رساندن به زیرساخت های حیاتی اسرائیل را دارد.
حادثه آخر هفته بعد مهم تری نیز داشت.
روزنامه وال استریت ژورنال (WSJ) روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده است، نوشت که «تهدیدات» حزب‌الله مورد حمایت ایران می‌تواند طرح اسرائیل برای ارسال گاز طبیعی به اروپا را خنثی کند.
وزیر انرژی اسرائیل، کارینه الحرار، روز سه‌شنبه گفت که گاز کاریش که می‌تواند تولید آن از سپتامبر آغاز شود، بر اساس توافقنامه به مقصد اتحادیه اروپا خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: