پرش به محتوا

اولین عقب نشینی دولت نئولیبرال فرانسه از ترس ملانشون!

ترجمه مجله هفته از روسیه امروزفرانسه می خواهد عرضه برق را ۱۰۰ درصد ملی کند.

به گفته الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، دولت می خواهد کنترل کامل تولید کننده برق (Électricité de France (EDF را در دست بگیرد. پاریس در حال حاضر ۸۴ درصد ازسهام تامین کننده برق کشور را در اختیار دارد، اما ظاهرا بورن به دنبال تبدیل آن به ۱۰۰ درصد سهام است.

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، روز چهارشنبه به پارلمان گفت که دولت می‌خواهد کنترل کامل برق فرانسه (EDF) را به دست بگیرد و با توجه به درگیری در اوکراین، «نیاز به استقلال انرژی» را عنوان کرد.

بورن در سخنرانی خود در پارلمان گفت:

ما باید حاکمیت خود را در مواجهه با عواقب پس از جنگ و چالش های عظیمی که پیش رو داریم تضمین کنیم. […] بنابراین، من قصد دولت برای مالکیت ۱۰۰ درصد سهام EDF را به شما تأیید می کنم.

و او افزود:
«ما باید بر تولید و تولید برق خود کنترل کامل داشته باشیم.»

در همان زمان، بورن وعده انتخاباتی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای گسترش ظرفیت های هسته ای فرانسه را تکرار کرد. او گفت که این کشور «اولین کشور مهم زیست محیطی خواهد بود که سوخت های فسیلی را به تدریج حذف می کند» زیرا پاریس دیگر نمی تواند «به نفت و گاز روسیه وابسته باشد».
اتحادیه اروپا از فوریه انرژی روسیه را تحریم کرده است. تلاش بورن برای ملی کردن شرکت برق به طور گسترده به عنوان نزدیک شدن به بزرگترین بلوک مخالف در مجلس ملی، ائتلاف ۱۵۱ نفره چپ نوپس به رهبری ژان لوک ملانشون تلقی می شد.

ائتلاف گروه خود ماکرون تنها ۲۵۰ کرسی از ۵۷۷ کرسی دارد و در حال حاضر به عنوان یک دولت اقلیت حکومت می کند.

دولت فرانسه در حال حاضر تقریباً ۸۴ درصد از EDF را در اختیار دارد، در حالی که ۱۵ درصد در اختیار سهامداران خصوصی و ۱ درصد باقی مانده در اختیار کارکنان شرکت انرژی است. سخنرانی بورن به زمان اجرایی شدن تسلط دولت اشاره نکرد.

سهام EDF قبل از اعلام بورن ۵ درصد کاهش داشت، اما در پایان روز بازار در روز چهارشنبه ۵.۵۶ درصد افزایش یافت و در مجموع ۱.۸۶ درصد افزایش یافت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: