پرش به محتوا

نفت: رقابت داغ ایران و روسیه و ضرر شیخ نشین ها

رسانه های روسی و هندی

ترجمه مجله هفته

روسیه و ایران به طور فزاینده ای در بازار نفت چین با هم رقابت می کنند. با توجه به کاهش قیمتی که مسکو برای صادرات نفت به دلیل تحریم های غرب در نظر گرفته است، تهران نیز مجبور است تا قیمت های خود را نیز به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

همانطور که بلومبرگ روز دوشنبه گزارش داد، ایران مجبور است نفت خام ارزان قیمت خود را بیشتر ارزان کند تا بتواند با صادرات روسیه در بازار چین رقابت کند. بنا بر گزارش ها، تهران که توسط آمریکا و غرب تحریم شده است گزینه های محدودی برای عرضه نفت خام خود دارد.

در ماه می، صادرات روسیه به چین رکورد زد و عربستان سعودی را به عنوان تامین کننده اصلی بزرگترین مصرف کننده نفت خام در جهان کنار زد. به گفته شرکت مشاوره صنعتی FGE، نفت خام اورال روسیه نیز عرضه نفت از ایران را متوقف کرده است.
واندانا هاری، بنیانگذار Vanda Insights در سنگاپور، به بلومبرگ گفت:

رقابت بین نفت ایران و روسیه در چین میتواند کاملاً به نفع این کشور باشد.
این موضوع همچنین باعث نگرانی تولیدکنندگان شیخ نشین های خلیج فارس نیز می باشد، زیرا بازارهای مهم آنها بوسیله نفت خام ارزان وبا تخفیف شدید از طرف ایران و روسیه اشغال شده است.

داده‌های رسمی چین تنها سه ماه واردات از ایران را از پایان سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که دو مورد مربوط به آن در ژانویه و می گذشته است. با این حال، ارقام شرکت تحلیلی Kpler حاکی از جریان ثابت نفت خام بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز در ماه های می و ژوئن است.
معامله گران به بلومبرگ گفتند که قیمت نفت ایران «تقریبا ۱۰ دلار در هر بشکه کمتر از قیمت های آتی برنت است تا با محموله های اورال برابری کند.» انتظار می رود تحویل بعدی محمولات نفتی ایرانی در ماه آینده انجام شود. قبل از فوریه، تخفیف در حدود چهار تا پنج دلار آمریکا بود.

به گفته بازرگانان، نفت خام ESPO با گوگرد پایین و با کیفیت بالاتر از نفت ایران گران‌تر است، اگرچه هنوز هم قیمت این نوع نفت ارزان‌تر از عرضه‌های مشابه تولیدات نفتی خاورمیانه است.

چین حاضر است با وجود ریسک خرید نفت از منشأ کشورهای تحریمی همچنان به خرید از دو کشور دوست ایران و روسیه ادامه دهد، چرا که از آنها تخفیف دریافت میکند و اینکار عرضه نفت گران از سوی سایر تامین کنندگان خلیج فارس را محدود میکند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: