پرش به محتوا

«ردپای اوکراینی» در برنامه موشکی کره شمالی

«ردپای اوکراینی» در برنامه موشکی کره شمالی

راشا تودی
ترجمه مجله هفتهکره جنوبی یکی از کشورهایی است که اوکراین در درگیری های جاری از آن تقاضای تسلیحات کرده است.
در همین حال، نمی توان رد کرد که صنعت اوکراین به برنامه موشکی دشمن شمالی سئول، کره شمالی، کمک کرده است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، در ۸ آوریل، طی یک تماس تلفنی با همتای کره جنوبی خود، سو ووک، خواستار ارسال تسلیحات به اوکراین شد.
سه روز بعد، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی همین درخواست را از نمایندگان پارلمان کره جنوبی کرد.
از جمله اوکراین خواستار خودروهای زرهی، هوایی، کشتی و سلاح های ضد تانک شده است. در همین حال، برخی شواهد نشان می دهد که اوکراین قبلاً در توسعه برنامه موشکی کره شمالی مشارکت داشته است.

در ۱۴ می ۲۰۱۷ پیونگ یانگ موشک میان برد هواسونگ-۱۲ و در ۴ ژوئن همان سال موشک هواسونگ-۱۴ ICBM خود را به رونمائی کرد. طبق برآوردهای کارشناسان، دومی موشک از توانائی هدف گیری و رسیدن به سرزمین اصلی ایالات متحده برخوردار است.

این موضوع باعث نگرانی و شگفتی بین المللی از پیشرفت سریع برنامه موشکی کره شمالی شد.
مایکل المان، عضو اندیشکده بریتانیایی موسسه مطالعات استراتژیک بین‌المللی (IISS) در بیانیه‌ای در ۱۴ مه پرسید، (در تحلیلی که در ۱۴ آگوست ۲۰۱۷ منتشر شد.) : «کره شمالی چگونه توانسته است در دو سال گذشته چنین پیشرفت شگفت‌انگیزی در برنامه موشکی دوربرد خود داشته باشد.»
به گفته المان، آزمایش های ناموفق سلف هواسونگ-۱۲ و هواسونگ-۱۴ یعنی موشک میان برد BM-25 موسودان، حدود یک سال پیش نشان می دهد که از فناوری های خارجی در توسعه موشک های جدید با وجود تحریم های پیونگ یانگ استفاده شد.
به طور خاص، کره شمالی از موتور موشک مایع شوروی RD-250 یا کپی کره شمالی آن استفاده کرد. المان ادامه داد: برای این منظور این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ این موتور را دریافت کرد.

همچنین در ۱۴ آگوست ۲۰۱۷ روزنامه نیویورک تایمز با استناد به تحلیل IISS و منابع اطلاعاتی ناشناس آمریکا مدعی شد که موتور ICBM کره شمالی از اوکراین آمده است.

این روزنامه به نقل از مایکل المان گفت: «احتمالاً این موتورها از اوکراین آمده است، احتمالاً غیرقانونی. سوال بزرگ این است که کره شمالی ها چند عدد از این موتورها را دارند و آیا اوکراینی ها اکنون به آنها کمک خواهند کرد یا خیر. من بسیار نگران هستم.»

نیویورک تایمز به این نتیجه رسید که این موتور می تواند از کارخانه ماشین سازی یوشماش در شهر دنپروپتروفسک اوکراین تهیه شود.

در زمان اتحاد جماهیر شوروی، این کارخانه، از جمله، R-36M ICBM با نام ناتوئی SS-18 شیطان را تولید کرد که قدرتمندترین در نوع خود محسوب می شود و به موتور RD-250 مجهز شده بود.
این موشک ها توسط دفتر طراحی یوژونویه که همچنین این موسسه هم در دنپروپتروفسک مستقر است، توسعه یافته است.
بر اساس گزارش ۱۱ ژوئن ۲۰۱۳ توسط گروه کارشناسان سازمان ملل متحد که وظیفه نظارت بر تحریم ها علیه کره شمالی را بر عهده داشتند، اولین تلاش پیونگ یانگ برای تهیه دانش ساخت موشک از اوکراین در سال ۲۰۱۱ انجام شد. در آن زمان، نمایندگان کره شمالی، ریو سونگ-چول و ری تائه-گیل، در تلاش بودند تا اطلاعاتی در مورد توسعه سیستم های موشکی و پیشران مایع از یکی از کارمندان یوژونوی کسب کنند. این امر منجر به رسوایی دیپلماتیک بین دولت وقت تحت ریاست جمهوری یانوکوویچ و کره شمالی شد. ریو و ری در ژوئن ۲۰۱۲ به هشت سال زندان محکوم شدند.
نیویورک تایمز به این نتیجه رسید که پس از کودتای ۲۰۱۴ در کیف، کره شمالی تلاش دیگری برای دستیابی به فناوری موشکی اوکراینی انجام داد و احتمالاً موفق شد.
این امر با این واقعیت تسهیل شد که یوشماش در آغاز درگیری بین اوکراین و روسیه به دلیل فقدان دستوراتی از طرف روسیه در یک وضعیت اقتصادی بسیار دشوار قرار گرفت.
اگرچه کارخانه دنپروپتروفسک انتقال فناوری موشکی به کره شمالی را رد کرده است، نیویورک تایمز در این مورد تردید ایجاد دارد:
«بازرسان آمریکایی این ردیه و انکار را باور نمی کنند، اگرچه آنها هیچ مدرکی دال بر اینکه دولت پتر پوروشنکو، که اخیراً از کاخ سفید هم بازدید کرده است، از آنچه در این مجتمع رخ می داده مطلع بوده و کنترلی روی این مجتمع داشته وجود ندارد»
در همین حال، نشریات روسی نیز ناآگاهی پوروشنکو از این رویدادها را زیر سوال بردند، زیرا یوشماش و یوژنویه شرکت های دولتی هستند.

سرانجام، در سال ۲۰۱۸ اوکراین به گروه کارشناسان سازمان ملل اعتراف کرد که موتور موشک کره شمالی حداقل تا حدی بر اساس RD-250 است. در گزارش مربوطه سازمان ملل آمده است:

«اوکراین به کمیته تایید کرد که احتمال زیادی وجود دارد که موتور کره شمالی از قطعات جدا از آن موتور و همان اجزای سوخت استفاده کند. »

با این حال، کیف تحویل اسناد و یا احتمال دست داشتن متخصصان اوکراینی در برنامه موشکی کره شمالی را رد کرد.
با این حال، دقیقاً عامل دوم است که ممکن است در موفقیت برنامه موشکی کره شمالی نقش داشته باشد.
در مقاله نیویورک تایمز، مایکل المان به طور ضمنی اشاره کرد که مهندسان که در مجتمع یوشماش کم کار یا بیکار شده بودند و درآمد کمی داشتند می توانستند به توسعه موشک کره شمالی کمک کرده باشند.

کارشناسانی که با شبکه تلویزیونی زوزدا روسیه مصاحبه کردند یک گام فراتر رفتند و احتمال میدهند که پیونگ یانگ موتورهای تمام شده یا اسناد ساخت اوکراین را به دست نیاورده است. در عوض، فرار مغزها از اوکراین صورت گرفت. مهندسان اوکراینی که تخصص مربوطه را داشتند و به دلیل کودتای ۲۰۱۴ و متعاقب آن فروپاشی روابط اقتصادی روسیه و اوکراین از شغل خود محروم شدند، توسط کره شمالی استخدام شدند.

یک منبع نزدیک به مجتمع نظامی-صنعتی روسیه این سوء ظن را به زوزدا ابراز کرده و مدعی شد که ساختن یک نسخه مشابه ساختن از چنین محصول پیچیده ای مانند موتور موشک غیرممکن است و نیاز به دانش متخصصان مختلف دارد:

«بزرگترین تصور غلط در مورد صادرات چنین فناوری در آنجا نهفته است. همه فکر می کنند که فقط فروش محصول نهایی به معنای این است که طرف دریافت کننده به رموز فناوری هم دستیابی آزاد خواهد داشت. اصلاً اینطور نیست.»

«اجزای خاصی وجود دارد که در صورت تمایل می‌توانید آنها را مهندسی مشابه سازی کنید، اما مطمئناً امکان بازسازی کامل یک محصول با همان ویژگی‌های اصلی وجود ندارد.»

به گزارش زوزدا موفقیت سریع برنامه موشکی کره شمالی را می توان از جمله با اسناد تولیدی تهیه شده از اوکراین و فوت و فن و دانش وارد شده از ذهن مهندسان اوکراینی توضیح داد.
سئول تاکنون به درخواست اخیر کی یف برای تامین تسلیحات از کره جنوبی پاسخی نداده است و در عوض خود را به ارائه کمک های بشردوستانه و کالاهای نظامی غیر مرگ آور محدود کرده است.

در پس زمینه استدلال های توصیف شده، این فرض موجه به نظر می رسد که کره جنوبی در صورت تحویل تسلیحات بزرگتر نه تنها به روابط دوجانبه با روسیه آسیب می زند، بلکه فناوری های نظامی خود را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد و باید هراس داشته باشد که تکنیک های این تسلیحات احتمالا بدست کره شمالی بیفتد.

تاریخچه برنامه موشکی کره شمالی گواهی می دهد که اوکراین می تواند به منبع فناوری نظامی برای کره شمالی تبدیل شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: