پرش به محتوا

رئیس جمهور مکزیک می خواهد مجسمه آزادی را خراب کند

راشا تودی
ترجمه مجله هفته

به خاطر آسانژ: رئیس جمهور مکزیک می خواهد مجسمه آزادی را خراب کند.آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، برای آزادی جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، تلاش می کند. در صورتی که آمریکا آسانژ را محکوم و زندانی کند، رهبر مکزیک تهدید به کمپین بسیار ویژه ای می کند.

به گفته آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، مجسمه آزادی در نیویورک، نماد آزادی و استقلال ایالات متحده، ممکن است معنای خود را از دست بدهد، اگر واشنگتن همچنان به درخواست های آزادی آسانژ جواب رد بدهد و یا به امتناع از رد اتهامات علیه جولیان آسانژ ادامه دهد. در صورت محکومیت آسانژ در آمریکا بنیانگذار ویکی لیکس با ۱۷۵ سال زندان مواجه است.
لوپز اوبرادور روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

«اگر آنها او را به آمریکا بیاورند و به حداکثر مجازات و به مرگ در زندان محکومش کنند، باید کمپینی را برای تخریب مجسمه آزادی راه بیندازیم.»

لوپز اوبرادور ادامه داد: محکوم کردن آسانژ توسط واشنگتن تأیید می کند که بنای تاریخی مشهور جهانی در بندر نیویورک «دیگر نماد آزادی نیست». اظهارات او در پی انتقاداتی بود که در آخر هفته توسط واشنگتن پست و سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز منتشر شد و از دولت مکزیک به دلیل ناکامی ادعایی در حمایت از خبرنگاران انتقاد کرد.

گزارشگران بدون مرز از دولت مکزیک خواسته است تا «مکانیسم های محافظت از کارکنان رسانه ها را اصلاح کند» و خاطرنشان کرد که اکثر ۱۲ خبرنگاری که تا کنون در مکزیک کشته شده اند به دلیل کارشان کشته شده اند.

با این حال، رئیس‌جمهور مردمی مکزیک که معمولاً با نام مستعار AMLO شناخته می‌شود، این گزارش را رد کرد و آن را بدرستی «یک کمپین توهین آمیز علیه دولت مکزیک» خواند.
در عوض، رئیس دولت مکزیک به سازمان‌های رسانه‌ای ریاکار اشاره کرد که در ابتدا مشتاقانه اطلاعاتی را که از جولیان آسانژ و ویکی‌لیکس در مورد جنایات جنگی آمریکا در افغانستان و عراق به دست آمده بود منتشر می‌کردند و اکنون از بنیانگذار این سازمان حمایت نمی‌کنند:
«زمانی که این اطلاعات منتشر شد، رسانه های مختلف [در انتشار آن] شرکت کردند.
آنها موافقت کردند که همه اطلاعات را منتشر کنند، زیرا احساس می کردند که این اطلاعات کمکی به دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان است و نباید با گفتن یک چیز و انجام یک چیز دیگر به دوگانگی و دروغ ادامه داد.

لوپز اوبرادور ماه گذشته به نمایندگان رسانه ها گفت که در دیدار بعدی خود با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، درباره رفع اتهامات علیه آسانژ بحث خواهد کرد.
او پس از رد دعوت بایدن برای «اجلاس سران آمریکا» در لس آنجلس به دلیل ابراز مخالفت با عدم دعوت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا و رئیس جمهور دانیل اورتگا نیکاراگوئه، برای این اجلاس از گفتگو با بایدن صرف نظر کرد و به این ترتیب به رفتار آمریکا اعتراض کرد.

اگرچه لوپز اوبرادور بارها ایده ارائه پناهندگی سیاسی به آسانژ را مطرح کرده است، اما هنوز پیشنهاد صریحی ارائه نکرده است. وکلای ناشر ویکی لیکس هفته گذشته دو درخواست تجدید نظر جدید علیه استرداد وی به ایالات متحده ارائه کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: