پرش به محتوا

نیویورک تایمز: نیروهای عملیات ویژه آمریکا در خط مقدم جنگ اوکراین

نیویورک تایمز: نیروهای عملیات ویژه آمریکا در خط مقدم جنگ اوکراین حضور دارند

با وجود تکذیب های واشنگتن، یک روزنامه آمریکایی فاش کرد که کهنه سربازان عملیات ویژه آمریکا بی سر و صدا وارد اوکراین شده اند و در خط مقدم نبرد حضور دارند، امری که ممکن است ایالات متحده را درگیر فاجعه ای شبیه جنگ ویتنام کند.

به گزارش نیویورک تایمز، آمریکا نگران است اعزام نظامیان به اوکراین، جرقه جنگ هسته ای را روشن کند، پس به جای آن، برای کی یف سلاح ارسال کرده است و همچنین شمار اندکی از کهنه سربازان به طور مخفیانه در خاک اوکراین شروع به همکاری با ارتش محلی این کشور کرده اند.

این وضعیت در ویتنام جنوبی در سال ۱۹۶۱ برقرار بود، چند سال قبل از مداخله تمام عیار نظامی آمریکا در این کشور، زمانی که حضور آمریکایی ها به یک گروه مستشاری نظامی محدود بود.

وضعیت امروز اوکراین نیز همین است. با شروع یک درگیری خونین، تیم های کوچکی از کهنه سربازان عملیات ویژه آمریکا سرگرم آموزش نظامیان اوکراینی در نزدیکی خطوط مقدم هستند و در مواردی به برنامه ریزی ماموریت های رزمی کمک می کنند.

اگرچه تفاوت های قابل توجهی وجود دارد، در ویتنام، مربیان، نیروهای تحت کنترل پنتاگون بودند.

در اوکراین جایی که آمریکا از اعزام نیرو خودداری کرده است، این مربیان، داوطلبان غیرنظامی هستند که کاملا تحت اختیار خود عمل می کنند.

اینکه آیا این نوع جدید از حمایت نظامی عاقلانه است یا نه، جای بحث دارد. برخی کارشناسان هشدار می دهند که حضور داوطلبان آمریکایی می تواند به نوعی مصیبت فاجعه باری که آمریکا را درگیر تشدید تنش از نوع ویتنام کرد، کند.

روسیه می گوید نیروهای داوطلب را مزدور تلقی می کند و در صورت بازداشت، ممکن است اعدامشان می کند.

ایالات متحده، آمریکایی ها را از مشارکت در درگیری اوکراین برحذر داشته است. واشنگتن ۱۵۰ مربی نظامی را قبل از آغاز جنگ اوکراین از این کشور خارج کرد و اکنون به شماری از کماندوها از دیگر کشورهای عضو ناتو برای هماهنگی جریان انتقال سلاح به اوکراین اتکا دارد.

اما نیروهای داوطلب این ایده را که ممکن است مسبب جنگی بزرگتر شوند، رد می کنند و می گویند درجهت جلوگیری از آن با آموزش به نیروهای اوکراینی برای مقاومت بهتر در برابر روس ها تلاش می کنند.

به هر حال، آمریکایی ها در اوکراین هستند و شمار نامشخصی در خطوط مقدم می جنگند.

برخی نیز در تیم های تخلیه مجروحان و همچنین به عنوان متخصصان خنثی سازی بمب، کارشناسان لجستیکی و مربیان فعالیت می کنند.

از زمان آغاز جنگ اوکراین، دستکم ۲۱ آمریکایی زخمی شده اند. دو نفر نیز کشته شده، دو تن بازداشت شده و یک نفر حین عملیات مفقود شده است.

وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به هیچ یک از این گروه ها وابسته نیست. وزارت مزبور به شهروندان آمریکایی توصیه کرد به اوکراین سفر نکنند و این کشور را فورا ترک کنند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: