تشدید تنش در مرز با ترکیه، روسیه وارد صحنه نظامی شد.

تشدید تنش در مرز با ترکیه: روسیه واحدهای چترباز را در شمال شرق سوریه مستقر کرد.

گفته می شود روسیه بیش از ۳۰۰ چترباز در شمال شرق سوریه مستقر کرده است. هدف از این اقدام مقابله با تهدید گروه‌های مسلح اسلام‌گرای مورد حمایت ترکیه است که اخیراً حملات خود را به مواضع دولت سوریه تشدید کرده‌اند.

به گزارش رسانه های روسی، بیش از ۳۰۰ چترباز روسیه یکشنبه گذشته با مهمات کامل در شهر قامشلی پیاده شدند. این شهرک در شمال شرقی جمهوری عربی سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد. کارشناسان نظامی می گویند هدف از این اقدام مقابله با تهدید گروه های مسلح اسلام گرا تحت حمایت ترکیه است که اخیرا حملات خود را به مواضع دولت سوریه تشدید کرده اند.

در اوایل ماه مه، روسیه کمک های نظامی از جمله هواپیماهای جنگی و بالگردها را به قامشلی به عنوان بخشی از عملیات برای افزایش حضور نظامی خود در شمال شرق سوریه اعزام کرد.

ترکیه اخیرا پس از مذاکرات سخت در نشست سران ناتو در مادرید، از مخالفت چند هفته‌ای خود با پذیرش سوئد و فنلاند در ناتو دست کشید. ترکیه، سوئد و فنلاند یادداشت تفاهمی برای رسیدگی به نگرانی های امنیتی ترکیه امضا کردند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه مدت‌هاست که آماده حمله چهارم ارتش ترکیه به سوریه میشود.
ترکیه اکنون احتمالاً مجوزی را به دست آورده است تا آنرا به گونه ای تفسیر کند که، غرب تهاجم جدید برنامه ریزی شده ارتش ترکیه به سوریه را تحمل خواهد کرد.
اگرچه روسیه و ایران، متحدان دولت سوریه، قبلا به ترکیه در مورد عملیات نظامی دیگری در سوریه هشدار داده بودند.
ترکیه در اوایل ژوئن از عملیات نظامی جدید در شمال سوریه خبر داد. به ادعای اردوغان، هدف کنترل شهرهای تل، رفعت و منبج است. سوریه به نوبه خود اقدامات ترکیه را نقض حاکمیت سوریه می داند.
در این میان، ترکیه به شدت در حال کار برای ایجاد فاکت با توسل بزور است، همچنین به این دلیل که دولت آنکارا اعلام کرده است که قصد دارد تا پایان سال ۲۴۰۰۰۰ آپارتمان برای پناهجویان سوری در مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه بسازد. آنها باید – ظاهراً داوطلبانه – بتوانند به کشور خود بازگردند.