پرش به محتوا

اسرائیل لبنان را به حمله مستقیم تهدید کرد.

رسانه های لبنانی و روسیه امروز عربی
ترجمه مجله هفته

پیش از سفر به فرانسه: نخست وزیر اسرائیل لبنان را به درگیری مستقیم تهدید کردنخست وزیر اسرائیل تهدید کرده است که اگر جنبش شیعی حملات به میدان های گاز طبیعی اسرائیل در دریای مدیترانه را متوقف نکند، آنها حزب الله را «متوقف» خواهد کرد.
ارتش اسرائیل در مواجهه با قدرت نظامی فزاینده حزب الله، تمرینات خود را برای آمادگی برای جنگ احتمالی با لبنان تشدید می کند.

ژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه تهدید کرد که اگر لبنان جنبش شیعه تحت حمایت ایران را مجبور به توقف حملات به چاه های گاز اسرائیل در دریای مدیترانه نکند، حزب الله را «متوقف» خواهد کرد.
لاپید از دولت لبنان خواست که حزب الله را از این حملات منصرف کند. نخست وزیر گفت: در غیر این صورت باید ما این کار را انجام دهیم.

لاپید این اظهارات را پیش از عزیمت به فرانسه بیان کرد، جایی که قرار است با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفتگو کند.
نخست وزیر گفت که در مورد «حملات مکرر به سکوهای گازی اسرائیل» و سایرین با ماکرون گفتگو خواهد کرد.

اسرائیل روز یکشنبه سه پهپاد غیرمسلح حزب الله را بر فراز میدان گازی کاریش در دریای مدیترانه سرنگون کرد.

ارتش اسرائیل از سرنگونی این پهپادها به عنوان یک موفقیت دفاعی نام برد، از سوی دیگر حزب الله نیز رسیدن پهپادهای غیر نظامی خود به منطقه نفتی را یک موفقیت تهاجمی خوانده است، گزارش های جدیدی در روز دوشنبه منتشر شد مبنی بر اینکه هواپیماهای جنگی اسرائیل نتوانسته اند هر سه پهپاد حزب الله را ساقط کنند.
جت های اسرائیلی تنها توانستند یکی از پهپادها را ساقط کنند. آنها نتوانستند دو پهپاد رزمی حزب الله را رهگیری کنند زیرا آنها در ارتفاع پایین پرواز می کردند.

دو پهپاد دیگر که برای مدت طولانی شناسایی نشده بودند، بعداً توسط یک کشتی جنگی رهگیری شدند. حزب الله در بیانیه ای اقدام خود را یک «ماموریت شناسایی موفق» توصیف کرد و این پیشروی پیامی برای اسرائیل داشت.

با این حال، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان روز دوشنبه از حزب الله به دلیل ارسال سه فروند هواپیمای بدون سرنشین بر فراز کشتی حفاری اسرائیل در میدان گازی کاریش در هفته گذشته انتقاد کرد. وی این اقدام را اقدامی پرمخاطره خواند که بدون هماهنگی دولت در بحبوحه گفتگوها در مورد مرزهای دریایی این کشورها انجام شده است.

لبنان و اسرائیل بر سر مرزهای دریایی خود و اینکه چه کسی مالک کدام سهام از میادین گازی است با هم اختلاف دارند. مناقشه مرزهای دریایی مربوط به دو میدان گازی بزرگ کاریش و قانا واقع در فراساحل است.
حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، بارها تهدید کرده است که حزب‌الله اجازه استخراج نفت و گاز از میدان گازی کاریش که متعلق به لبنان ایت را نمی دهد، و «دشمن» را متوقف خواهد کرد. از دیدگاه اسرائیل، میدان گازی در داخل آب های سرزمینی آن قرار دارد و نه در منطقه مورد مناقشه ای که در مذاکرات با لبنان بر سر مرز دریایی بین دو کشور در جریان است.ارتش اسرائیل در مواجهه با قدرت نظامی فزاینده حزب الله، تمرینات محلی و بین المللی خود را برای آمادگی برای جنگ احتمالی با لبنان تشدید می کند. در ۴ ژوئیه، حداقل پنج هواپیمای ترابری نیروی هوایی اسرائیل (IAF) در رومانی فرود آمدند تا در تمرین شبیه سازی پروازهای سطح پایین بر فراز سرزمین ناشناخته شرکت کنند.
یک مقام ارشد اسرائیلی روز دوشنبه گفت که لاپید سعی خواهد کرد در دیدار با مکرون پیامی قوی به لبنان و حزب الله ارسال کند.
پس از پیروزی مکرون در انتخابات آوریل، لاپید رئیس جمهور فرانسه را «دوست خوب من» خطاب کرد و عکسی از این دو مرد را که در آغوش گرفته بودند به اشتراک گذاشت. نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد مکرون قصد دارد روابط خود با اسرائیل را پس از انتخابات اخیر در فرانسه بهبود بخشد.

در حالی که مسئولان لبنانی حدود یک ماه قبل موضع یکپارچه خود را در خصوص دفاع از حقوق دریایی در منطقه مورد مناقشه با اسرائیل به «آموس هوکستاین» میانجی آمریکایی اعلام کرده بودند اما به نظر می‌رسد که مواضع برخی مسئولان در این زمینه تغییر کرده؛ از جمله «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان که منتظر نظر آمریکایی‌ها در این زمینه مانده است و امید به مواضع میانجی آمریکایی دارد. آن هم در حالی که پیام‌های رسیده از جانب هوکستاین نشان می‌دهد که او همچنان به خواسته‌ها و منافع اسرائیل در پرونده مناقشه مرزی با لبنان پایبند است.

انتقاد تیم رئیس جمهور از مواضع میقاتی درباره نفوذ پهپادی حزب‌الله به میدان کاریش

در همین چارچوب نجیب میقاتی و «عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه در دولت پیشبرد امور لبنان شروع به موضع گیری درباره نفوذ پهپادهای حزب الله به منطقه دریایی مورد مناقشه با اسرائیل کردند. این در حالی است که «میشل عون» رئیس جمهور لبنان در جریان این موضع‌گیری‌های نخست وزیر مکلف و وزیر خارجه نیست.

همچنین منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری لبنان از موضع گیری‌های نجیب میقاتی و بوحبیب در این خصوص ابراز تعجب و اعلام کردند، گفتگو درباره پرونده مناقشه مرزی جزء اختیارات رئیس جمهور است و او باید در این زمینه نظر بدهد. بر این اساس رئیس جمهور به دنبال ایجاد اختلال در مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل برای روشن شدن تکلیف پرونده ترسیم مرزها نیست؛ اما در نفوذ پهپادهای حزب الله به میدان کاریش چیزی نمی‌بیند که به موقعیت لبنان آسیب بزند و این عملیات حزب الله در چارچوب دفاع از حقوق لبنان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: