پرش به محتوا

دست غرب خالی است، گرانی بدتر میشود!

دست غرب خالی است، گرانی بدتر میشود!

تا ۳۸۰ دلار در هر بشکه: کارشناسان نسبت به افزایش چشمگیر قیمت نفت هشدار دادند

راشاتودی
ترجمه مجله هفتهاگرچه قبلاً در نتیجه اثرات اقتصادی درگیری اوکراین شاهد افزایش قیمت بسیار زیادی در کالاهای اساسی وجود داشته است، سران دولت های غربی خواهان اتخاذ تدابیر افزایش قیمت بیشتر علیه روسیه هستند.

شبکه خبری تجاری کانادایی BNN بلومبرگ گزارش داد کارشناسان نسبت به افزایش شدید قیمت جهانی نفت هشدار داده اند.
تحلیلگران جی پی مورگان چیس، بیان کردند، که قیمت ها می تواند به ۳۸۰ دلار در هر بشکه برسد – تقریباً چهار برابر سطح فعلی، اگر مسکو تصمیم بگیرد به تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده و کشورهای اروپایی با اقدامات متقابلی مانند ممنوعیت تولید یا صادرات پاسخ دهد.
در حال حاضر، کشورهای عضو جی ۷ در حال کار بر روی یک روش پیچیده برای محدود کردن درآمدهای مسکو از نفت تولید روسیه هستند.
با انجام این کار، آنها می خواهند به درآمدهای مسکو و در نتیجه توانایی آن برای تامین مالی ارتش روسیه ضربه بزنند.
با این حال، در گزارشی به مشتریان جی پی مورگان چیس، ناتاشا کانوا، تحلیلگر، هشدار داد که وضعیت مالی مسکو به قدری باثبات است که دولت روسیه می تواند تولید روزانه نفت خود را تا پنج میلیون بشکه کاهش دهد بدون اینکه ترس از اقتصاد خود داشته باشد و یا آسیب جدی ببیند.
اقتصاددانان همچنین هشدار دادند که چنین افزایش قیمت ها عواقب فاجعه باری برای بقیه جهان خواهد داشت.
اگر روسیه تولید نفت خود را ۳ میلیون بشکه کاهش دهد، قیمت ها به ۱۹۰ دلار آمریکا می رسد، در حالی که در بدترین حالت – یعنی اگر تولید ۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد – قیمت ها حتی می تواند تا ۳۸۰ دلار آمریکا افزایش یابد.

تحلیلگران نوشتند: بدیهی‌ترین و محتمل‌ترین خطر برای بازار کشورهای غربی این است که روسیه می تواند با راهکار محدودیت قیمت همراهی نکند و در عوض با کاهش صادرات با آن مقابله به مثل کند.

این احتمال هم وجود دارد که دولت روسیه بتواند با کاهش تولید برای وارد آوردن ضربات دردناک به غرب مقابله به مثل کند که این هم منجر به وضعیت متشنجی در بازار جهانی نفت خواهد شد که به نفع روسیه است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: