پرش به محتوا

بریکس، روح همکاری و خوش بینی، جی ۷ مرکز جنگ و توطئه!

جلسات مجازی بریکس و بریکس+ خوش بینی را گسترش می دهند

روحیه خوش بینی
نوشته کلاوس واگنر
منتشر شده در زمان ما ارگان حزب کمونیست آلمان
ترجمه مجله هفتهچهاردهمین نشست بریکس در ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲ به نوعی جایگزینی برای نشست جی ۷ در المائو بود.

نشست مجازی کشورهای مختلف و با مدیریت متفاوت مانند چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی توانست نشان دهد که با وجود اختلافات، می توان گفتمان مسالمت آمیزی در زمینه همکاری و چشم انداز توسعه داشت.

در حالی که کشورهای پیشرو غرب-جمعی هر چه بیشتر با استفاده از ابزار تحریم ها، باج خواهی ها، جنگ های نیابتی و جنگ های اقتصادی به دنبال رسیدن به اهداف خود هستند، کشورهای بریکس برای شانس های بهتر تلاش می کنند. تلاش برای رفاه برای همه، در مورد ایجاد موقعیت های برد-برد، در مورد توسعه زیرساخت ها و در مورد احترام متقابل.
این نشست به میزبانی جمهوری خلق چین برنامه گسترده ای داشت. علاوه بر نشست سران کشورها، دو نشست وزرای خارجه، نشست مشاوران امنیتی و نشست مقدماتی نیز برگزار شد.
وزرای کشاورزی، صنعت، محیط زیست، آموزش و پرورش، فرهنگ و بهداشت پیش از این دیدار کردند. و در آخر، وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی نیز با یکدیگر صحبت کردند.
یکی از نتایج این نشست، بیانیه ای گسترده و ۷۵ ماده ای با شعار «حفظ مشارکت با کیفیت بالا، بریکس، پیشرو در عصر جدید توسعه جهانی» بود.
این بیانیه بر تعهد به چندجانبه گرایی، به اصول منشور سازمان ملل متحد، به صلح، امنیت و توسعه پایدار و بسیاری از موضوعات دیگر تاکید می کند.
این بیانیه خواستار اصلاح سازمان ملل با هدف تقویت نمایندگی کشورهای در حال توسعه است.
این پیمان از عضویت آینده دو عضو بریکس هند و برزیل در شورای امنیت سازمان ملل استقبال می کند.
در مورد مناقشه اوکراین، در این نشست بریکس از وضعیت انسانی در اوکراین ابراز نگرانی کرد و از مذاکرات بین کیف و مسکو حمایت شد.
این کشور همچنین از «افغانستانی صلح آمیز، امن و باثبات» حمایت می کند و بر نیاز به کمک فوری بشردوستانه به مردم افغانستان و حمایت از حقوق اساسی همه افغان ها به شمول زنان و کودکان و همه گروه های قومی تاکید می کند.
این مقاله به طور مفصل طرح تقویت بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری کرونا را مورد بحث قرار می‌دهد و تعهد به «دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار» را در همه «سه بعد – اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی» تجدید می‌کند.
جهانی شدن بریکس جایگزینی چند قطبی در مقابل تسلط تک قطبی دلار آمریکا بر سرمایه مالی انگلیسی-آمریکایی است.
در حالی که جنگ نیابتی ایالات متحده و ناتو در اوکراین بیش از پیش به یک شکست تبدیل می شود و جنگ تحریم ها علیه روسیه اتحادیه اروپا را در یک فاجعه اقتصادی فرو می برد. کشورهای بریکس، چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی در این برنامه خودآزاری رهبران آمریکا و اتحادیه اروپا، علیرغم فشارهای گسترده غرب، به شدت از شرکت در جنگ تحریم ها خودداری کرده اند. کشورهای جنوب جهانی به انرژی، کود، غلات، فلزات و مواد معدنی نیاز دارند تا بتوانند توسعه پیدا کنند. روسیه این مواد خام مهم را صادر می کند. چین، متحد روسیه، به بزرگترین قدرت صنعتی جهان تبدیل شده است. کشورهای بریکس ۴۱.۵ درصد از جمعیت جهان و ۳۲ درصد از تولید ملی جهان را بر اساس قدرت خرید تشکیل می دهند.
بانک توسعه جدید (NDB) از کشورهای بریکس وام هایی برای پروژه های انرژی، زیست محیطی و زیرساختی ارائه می دهد که فراتر از مفاهیم صندوق بین المللی پول، ریاضت اقتصادی و فقیرسازی بانک جهانی است.
علاوه بر کشورهای بریکس، بنگلادش، امارات متحده عربی، اروگوئه و مصر نیز در سال ۲۰۲۱ به عضویت NDB درآمدند.
مدتی است که مفهوم گسترش تدریجی بریکس به بریکس+ مورد بحث قرار گرفته است.
این بار سران کشورهای الجزایر، آرژانتین، مصر، اندونزی، ایران، قزاقستان، کامبوج، مالزی، سنگال، تایلند، ازبکستان، فیجی و اتیوپی به نشست بریکس پلاس در ۲۴ ژوئن دعوت شدند.
به عنوان مثال، آرژانتین از سال ۲۰۱۴ چندین بار در جلسات بریکس شرکت کرده و علاقه شدیدی به عضویت در بریکس نشان داده است.
در اجلاس » مجمع اقتصادی سنت پترزبورگ» (SPIEF)، قالب «جدید جی۸» مورد بحث قرار گرفت که قرار است کشورهای بریکس برزیل، چین، هند و روسیه را با ایران، اندونزی، مکزیک و ترکیه گرد هم آورد.
تهاجم تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه – و در نتیجه علیه چین، ایران و سایر کشورهای همکار اوراسیا – باید روند بریکس پلاس و ظهور دیگر اشکال همکاری منطقه‌ای مانند «گروه هشت جدید» را تسریع بخشد.

جنگ تحریم ها به جای منزوی ساختن روسیه، به تقویت کننده ای برای به رسمیت شناختن و قدردانی روسیه و چین و ارتباطات همکاری جهانی آنها تبدیل میشود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: