ایران می‌خواهد میان ترکیه و سوریه میانجیگری کند

ترجمه مجله هفته

با توجه به اعلام جنگ آنکارا مبنی بر اینکه قصد دارد عملیات نظامی در شمال سوریه همسایه انجام دهد، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که می خواهد به عنوان میانجی بین دو کشور عمل کند.
تهران می خواهد مانع آغاز جنگ جدیدی شود.

به گزارش بخش آلمانی زبان روسیه امروز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفته است که کشورش تلاش می‌کند تا مشکلات بین دمشق و آنکارا را حل کند و بین دو کشور همسایه آشتی برقرار کند.

امیرعبداللهیان در سفر اخیر خود به دمشق پایتخت سوریه گفت: یکی از مهمترین اهداف در حال حاضر کسب اطلاعات بیشتر و گفتگو درباره عملیات اعلام شده ارتش ترکیه در بخش هایی از سوریه است.

وی پیش از این در آخرین سفر خود به ترکیه درباره این موضوع صحبت کرده بود. به گفته این دیپلمات ارشد ایرانی، تهران اساساً جنگ را رد می کند و تلاش می کند تا بحران بین دو کشور را از راه های سیاسی حل کند.

او قبل از رفتن گفته بود: یکی از اهداف سفر من به سوریه برقراری صلح و امنیت در منطقه بین سوریه و ترکیه است، دو کشوری که جمهوری اسلامی ایران با آنها روابط مهمی دارد.

امیرعبداللهیان همچنین حملات اسرائیل در سوریه را به شدت محکوم کرد. اسرائیل قصد دارد سوریه را بی ثبات کند و مشکلات را در آن کشور بحرانزده تشدید کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین مصر را کشوری مهم در جهان اسلام توصیف کرد و از توسعه روابط و همکاری های تهران و قاهره استقبال کرد. اما تاکنون هیچ مذاکره مستقیمی بین دو کشور صورت نگرفته است.
امیرعبداللهیان در دمشق با دکتر بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

این سیاستمدار ایرانی روز شنبه وارد دمشق شد و در آنجا مورد استقبال همتای سوری خود فیصل مقداد قرار گرفت. وزیر امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: سفر وی نقطه عطفی در روابط دوجانبه دو کشور است. او بعداً توضیح داد:

در این سفر مرحله جدیدی از همکاری های گسترده بین دو کشور از جمله در حوزه های مختلف اقتصادی و تجاری آغاز شده است.