پرش به محتوا

ناتو بدنبال متحد میگردد.

مفهوم استراتژیک
ناتو بدنبال متحد میگردد.
هدف قرار دادن چین: غرب به نظامی‌سازی منطقه آسیا و اقیانوسیه سرعت میبخشد.
نوشته یورگ کرونائر
منتشر شده در یونگه ولت.
ترجمه حمید علویبرای اولین بار، مفهوم استراتژیک جدید ناتو به طور خاص چین را هدف قرار می دهد.
این روزنامه می‌گوید جمهوری خلق با استفاده از «گستره وسیعی از ابزارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی» برای گسترش نفوذ خود در جهان، «چالش‌های سیستمی» ایجاد می‌کند که بر «منافع، امنیت و ارزش‌های ما» تأثیر می‌گذارد.

این موضوع بیش از پیش در این نکته تایید میشود، که پکن به رغم جنگ در اوکراین همچنان به «مشارکت استراتژیک» خود با مسکو پایبند است.
چه باید کرد؟ ناتو فقط نمی خواهد حضور نظامی خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه حفظ کنید – به عنوان مثال، فرستادن کشتی های جنگی برای مبارزه برای «آزادی ناوبری» – بلکه «تقویت گفتگو و همکاری با شرکای جدید و موجود در منطقه هند و اقیانوس آرام»، به منظور «پیگیری منافع مشترک سیاست امنیتی»، بر اساس مفهوم جدید نیز مد نظر است.
بر این اساس، سران کشورهای ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزلند برای اولین بار در اجلاس سران ناتو در مادرید شرکت کردند و حداقل یکی از آنها رفت سراغ اصل مطلب. فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره برنامه همکاری که پیمان نظامی با ژاپن از سال ۲۰۱۴ حفظ کرده است، صحبت کرد. اکنون قرار است این همکاری بیشتر گسترش یابد. از جمله، هر دو طرف قصد دارند ناظران خود را به مانورهای مربوطه بفرستند.
روزنامه ژاپنی آساهی شیمبون اظهار داشت که این مربوط به تلاش های توکیو برای مشارکت بیشتر کشورهای اروپایی در وضعیت شرق آسیا – به عنوان پشتوانه در مناقشات با چین است.
با توجه به تلاش‌هایی که ناتو در اروپا برای نظامی‌کردن به اصطلاح جناح شرقی خود انجام داده است، نمی‌توان این مفهوم را عملی کرد یا خیر.
به هر حال، ارتش آلمان تلاش می کند: پس از بازدید از ناوچه «باواریا» در یوکوهاما در نزدیکی توکیو در پاییز گذشته، «یوروفایترهای آلمانی» که سپس در استرالیا در حال مانور هستند، برای تمرینات مشترک در سپتامبر به ژاپن تغییر مسیر خواهند داد.
علاوه بر این، گسترش همکاری ناتو با هر سه شریک همکاری آسیا و اقیانوسیه نیز برنامه ریزی شده است. استولتنبرگ دبیرکل ناتو در مادرید اعلام کرد که تصمیم برای همکاری نزدیک «در دفاع سایبری، فناوری های جدید، امنیت دریایی، تغییرات آب و هوا و اقدام علیه اطلاعات نادرست» گرفته شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: