پرش به محتوا

کووید می‌تواند منشأ در آزمایشگاه زیستی ایالات متحده داشته باشد.

راشا تودی

رئیس مجله معتبر علمی: کووید می‌تواند منشأ در آزمایشگاه زیستی ایالات متحده داشته باشد.
جفری ساکس، رئیس کمیسیون کووید-۱۹ در مجله پزشکی مشهور The Lancet، احتمال می دهد که ویروس منشا طبیعی ندارد. وی در عین حال ابراز تاسف کرد که به ندرت تحقیقی در این زمینه در سطح جهان انجام شده است.

ویروس کووید-۱۹ از یک منشا طبیعی نمی آید، بلکه «از آزمایشگاه بیوتکنولوژی در ایالات متحده» می آید. جفری ساکس، اقتصاددان و نویسنده مشهور جهان، این را در سخنرانی (از دقیقه ۱۲:۳۵) که در اواسط ژوئن در کنفرانسی که توسط اتاق فکر مرکز گیت در اسپانیا برگزار شد، توضیح داد.

ساکس با «اظهار تحریک آمیز» خود نشان داد که در این زمینه به روز است زیرا او ریاست کمیسیون کووید-۱۹ در مجله پزشکی معتبر The Lancet را بر عهده دارد. وی تاکید کرد:

«من فکر می کنم این ویروس یک خطای بیوتکنولوژی است و نتیجه انتقال طبیعی [از حیوان به انسان] نیست.»
این دانشمند خاطرنشان کرد که اگرچه «مطمئن نیستیم» آیا واقعاً چنین است، اما «شواهد کافی» وجود دارد که «باید مورد بررسی قرار گیرد.» ساکس متاسف است که این مورد، «نه در ایالات متحده، در هیچ کجا مورد مطالعه قرار نمی گیرد.»
در ماه مه، ساکس با نیل هریسون، استاد فارماکولوژی مولکولی و درمان در دانشگاه کلمبیا، مقاله‌ای را در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم نوشت و فرضیه را طرح کرد که کووید-۱۹ می‌تواند در آزمایشگاه منشأ گرفته باشد. در این مقاله، این دو دانشمند خواستار شفافیت بیشتر از سوی سازمان‌ها و دانشگاه‌های فدرال ایالات متحده شدند و استدلال کردند که بسیاری از سرنخ‌های مرتبط فاش نشده‌اند.
به گفته ساکس و هریسون، پایگاه‌های اطلاعاتی ویروس، نمونه‌های بیولوژیکی، توالی‌های ویروس، ارتباطات ایمیل و دفترچه‌های ثبت آزمایشگاهی می‌توانند به روشن کردن منشأ همه‌گیری کمک کنند. با این حال، به گفته دانشمندان، هیچ یک از این موارد تحت «بررسی مستقل، شفاف و علمی» قرار نگرفته است.
نویسندگان به عنوان شاخصی مبنی بر اینکه کووید-۱۹ در آزمایشگاه منشا گرفته است، به این واقعیت اشاره کردند که یک توالی هشت اسید آمینه روی بخش مهمی از پروتئین اسپایک ویروس شبیه یک توالی اسید آمینه است که در سلول‌هایی که راه های تنفسی انسانی را می‌پوشانند یافت می‌شود.
در واقع، ساکس اولین کسی نیست که به این موضوع اشاره می کند که ویروس کشنده به منشا طبیعی ندارد.
اگرچه هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که به طور واضح منشأ کووید-۱۹ را ردیابی کند، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در فوریه ۲۰۲۱ به این نتیجه رسید که به احتمال زیاد از یک حیوان، احتمالاً خفاش، به انسان منتقل شده است.
این ویروس که می تواند به ویژه برای افراد مسن خطرناک باشد، برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان چین شناسایی شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: