پرش به محتوا

«چین به طور جدی نگران است»

منتشر شده در رسانه های روسیه
مترجم مجله هفته

انتقاد شدید پکن از مفهوم استراتژیک جدید ناتو – «چین به طور جدی نگران است»

در سند «مفهوم استراتژیک» جدید ناتو، که همراه با پیمان نامه ناتو، مهم‌ترین سند این اتحاد نظامی محسوب میشود و جهت‌گیری استراتژیک اتحاد نظامی را مشخص می‌کند، برای اولین بار به صراحت از چین به عنوان یک تهدید یاد شده است.

خبرگزاری رسمی چین گزارش داد، چین روز پنجشنبه از «مفهوم استراتژیک» جدید ناتو انتقاد کرد. برای اولین بار، اتحاد نظامی غرب به صراحت از پکن به عنوان تهدیدی ادعایی برای امنیت کشورهای ناتو نام برد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روزانه خود گفت که سند ناتو مملو از ذهنیت جنگ سرد است و بر موضع اشتباه تضاد سیستماتیک با چین پافشاری می کند.
مفهوم استراتژیک جدید ناتو حقایق را تحریف می کند، به سیاست خارجی چین تهمت می زند، اظهارات غیرمسئولانه ای در مورد توسعه عادی نظامی و سیاست دفاع ملی چین می کند، به تقابل دامن می زند و مملو از سوگیری ایدئولوژیک است. ژائو تصریح کرد:

«چین به طور جدی نگران است و قاطعانه با مفهوم استراتژیک جدید ناتو مخالف است.»

ژائو گفت که جمهوری خلق همیشه مروج صلح جهانی و حافظ نظم بین المللی بوده و به توسعه جهانی کمک کرده است و افزود که چین هرگز به کشور دیگری حمله نکرده است، هرگز جنگ نیابتی انجام نداده است و هرگز به یک بلوک نظامی نپوسته یا تشکیل نداده است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین توضیح داد:

«ما متعهد به طی مسیر توسعه مسالمت آمیز هستیم، ما مروج ساختن یک جامعه با آینده ای مشترک برای بشریت هستیم و همکاری با کیفیت بالا را در جاده ابریشم جدید ترویج می کنیم. »
ما طرح توسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی را پیشنهاد و اجرا کردیم و تعداد زیادی کالای عمومی را در اختیار جامعه بین‌المللی قرار دادیم تا به موضوعات مهمی مانند صلح و توسعه رسیدگی شود.»
مردم سراسر جهان از فرصت های بزرگی که از توسعه صلح آمیز چین به وجود می آید آگاه هستند. این یک چالش سیستماتیک آنطور که ناتو توصیف می کند نیست. به گفته ژائو، ناتو خود چالش سیستمی واقعی برای صلح و ثبات جهانی است.
دیپلمات ارشد چین همچنین هشدار داد:
«منطقه آسیا-اقیانوسیه شتاب‌دهنده صلح و ثبات و محلی برای امید بخشیدن به همکاری و توسعه است. هر اقدامی که به صلح و ثبات لطمه بزند و وحدت و همکاری در منطقه را تضعیف کند، با مخالفت مردم چین و کشورهای آسیا-اقیانوسیه همراه خواهد بود و محکوم به شکست است.»
ژائو تاکید کرد که اغراق در مورد به اصطلاح «خطر چین» کاملا بی معنی است. ناتو باید فوراً از تهمت زدن بی‌اساس و تحریک چین دست بردارد.
ذهنیت قدیمی جنگ سرد و ذهنیت بازی حاصل جمع صفر را کنار بگذارید، وسواس کاذب بکارگیری خشونت و اهدافی مانند رسیدن به «امنیت مطلق» را کنار بگذارید و اقدامات خطرناک را متوقف کنید و از ایجاد اختلال در روابط اروپا و منطقه آسیا و اقیانوسیه دست بردارد.


اقدام دیگر ناتو برای بر هم ریختن جهان


به عنوان اقدامی بی نظیر، ناتو در سند راهبردی مصوب نشست سران خود در مادرید در روز پنج شنبه به چین اشاره کرد و پکن را «چالش سیستماتیک برای اروپا-آتلانتیک» خواند. این تعریف تحریف کننده حقیقت، مدرک دیگر توطئه ناتو برای ایجاد دشمن خیالی و رویارویی بلوکی است و ثابت می کند که این خود ناتو به عنوان پس مانده شریر جنگ سرد است که صلح و ثبات جهان را تحت تهدید سیستماتیک قرار داده است.

این ماهیت ناتو طوری آشکار شده است که روزنامه له سویر بلژیک به عنوان روزنامه اروپایی به صراحت نوشته است: ناتو تنها پوششی برای هژمونی آمریکاست.

همان طور که این روزنامه اروپایی نوشته است، با نگاهی به فرایند تاسیس و گسترش ناتو، به سادگی می‌توان دریافت که این سازمان یکی از ابزارهای آمریکا برای پارتی بازی و ایجاد رویارویی بلوکی است.

در واقع، پس از پایان جنگ سرد، ناتو برای مدت طولانی هویت و اهداف خود را گم کرد و دچار «مرگ مغزی» شد. اما درگیری بین روسیه و اوکراین به ناتو فرصتی داد تا خود را از این حالت خارج کند. بنابراین، می بینیم که آمریکا با استفاده از این فرصت عجولانه به ترویج گسترش ناتو می پردازد و حتی می خواهد این الگو را در آسیا و اقیانوسیه تکرار کند طوری که با تعریف چین به عنوان یک دشمن خیالی ناتو، پتانسیل ادامه حیات ناتو را تامین کند.

با این حال، ما هم باید بدانیم که روند گسترش بلندمدت ناتو همیشه با شکاف های عمیق داخلی آن همراه بوده است. در این بزرگ ترین اتحاد نظامی جهان، آمریکا بدون شک نقش رهبری دارد و اروپا بیشتر یک پیرو آمریکا به نظر می آید. اما این برای اروپا بسیار واضح است که بین چین و اروپا نه تضاد منافع عمده وجود دارد و نه تضادهای ژئوپلیتیکی. به همین دلیل، در جدیدترین سند راهبردی ناتو، از یک سو به چین به عنوان یک «چالش سیستماتیک» اشاره شده اما از سوی دیگر، تاکید شده است که ناتو با «تعامل سازنده با چین برخورد باز» دارد. این نوع دورویی اتفاقا غیرمنطقی و پوچ بودن تعریف چین به عنوان چالش سیستماتیک برای ناتو در سند فوق را ثابت کرده است.

چین که هرگز در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نداشته، ایدئولوژی صادر نکرده و یا به مدیریت درازدستانه، باج گیری اقتصادی یا تحریم یک جانبه نپرداخته، چگونه می تواند «چالش سیستماتیکی» برای ناتو باشد؟ برعکس، ناتو که ادعا می کند خود یک «سازمان دفاعی» است، در واقع با گسترش مداوم خود به سمت شرق، نشان داد که تعهد واهی دارد. ناتو با دور زدن مکرر شورای امنیت سازمان ملل برای جنگ افروزی، تبدیل به یک سازمان متجاوز شده است.

در اجلاس اخیر سران ناتو در مادرید، اعضای آن با عضویت فنلاند و سوئد در این سازمان موافقت کردند. این نیز به معنای آن است که ناتو ششمین دور گسترش خود را آغاز کرده است. تاریخ این را ثابت کرده است که هر بار گسترش ناتو وضعیت امنیتی اروپا را وخیم تر می کند.

با این اوصاف، بسیار بدیهی است که چه کسی امنیت و صلح را به چالش کشیده است! این نکته آن قدر واضح است که ناتو جایی برای سفسطه ندارد. این سازمان که اروپا را به هم ریخته است، دیگر نباید انتظار داشته باشد که در آسیا و اقیانوسیه و جهان اختلال و آشفتگی ایجاد کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: