پرش به محتوا

چین احتمالا در فناوری های کلیدی از آمریکا جلو زده است.

منتشر شده در روسیا الیوم
ترجمه مینا صابری – مجله هفته.این غیر قابل کتمان است که دولت ایالات متحده ممکن است بیشتر در فناوری های پیشرفته سرمایه گذاری کند، اما گزارش جدید موسسه تجزیه و تحلیل داده Govini می گوید که واشنگتن به اندازه کافی برای عقب نماندن از رقبایی مانند جمهوری خلق چین در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی و فراگیری هوشمند ماشین ها هزینه نمی کند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که کل هزینه های دولت ایالات متحده برای فناوری های حیاتی در سال های مالی ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به طور قابل توجهی افزایش یافته است، از ۶۰.۷ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۷ به ۱۱۷.۲ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۲۱. با این حال، این هنوز این حجم از سرمایه کمتر از سرمایه گذاری چین در حوزه های تحقیقاتی مشابه است.

بر اساس آخرین مطالعه شرکت تحقیقاتی و تحلیل داده Govini، با عنوان «کارت امتیاز امنیت ملی: نسخه فن آوری های حیاتی»، هزینه های ایالات متحده برای فناوری های کلیدی مانند سلاح های مافوق صوت و هوش مصنوعی در مقایسه با رقبای چینی آن هنوز ناچیز است.

تحلیلگران استدلال می کنند که با شفاف تر شدن اطلاعات، تصمیم گیرندگان در دولت جو بایدن در موقعیت بهتری برای هدایت توسعه این فناوری های مهم و برنامه نظامی کلی قرار دارند. در این گزارش آمده است:

در سال‌های اخیر، دولت ایالات متحده اهمیت فناوری‌های جدید را هم برای رقابت استراتژیک با چین و هم برای رفاه ملی آینده ما تشخیص داده است و چندین دولت و کنگره (پیاپی) اقدامات مناسبی را انجام داده‌اند. اما با وجود این تلاش‌ها، برای شکست دادن چین که همچنان یک چالش بزرگ است باید خیلی سریعتر از این حرف ها بود»

نظرسنجی Govini بر اساس فهرستی از حوزه‌های فناوری کلیدی است که در اوایل سال جاری توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شد. این فهرست شامل چهارده فناوری از جمله فناوری فضایی، علوم کوانتومی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و بیوتکنولوژی است.

تارا مورفی دوگرتی، مدیر اجرایی Govini، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که در گزارش امسال، این شرکت «تمرکز بر فناوری‌های حیاتی برای آینده امنیت ملی را حیاتی دانسته است». او توضیح داد:

«وزارت دفاع (ایالات متحده) اهمیت فناوری‌های جدید را در رقابت راهبردی جاری با چین به‌ویژه از نظر رقابت اقتصادی و نظامی تشخیص داده است. این وزارتخانه برای توسعه و بکارگیری قابلیت‌های آتی که ارتش ما به آن نیاز دارد، به نوآوری‌های بخش دولتی و خصوصی وابسته است.»

اما با وجود تلاش‌های مداوم، مزیت رقابتی آمریکا در خطر است. داده ها نشان می دهد که یک تغییر تهاجمی تر به نفع نوآوری ضروری است. ادامه سیاست قبلی کارساز نخواهد بود.
بر اساس این مطالعه، وزارت دفاع هنوز در تعامل با بخش استارت – آپ و نوآوری با مشکلاتی مواجه است. در عوض، وزارت دفاع آمریکا ترجیح میدهد با شرکت های تامین کنندگان بزرگ و شرکت های خدماتی کار کند و در نتیجه از این طریق فرصت بهره مندی از پیشرفت های جدید را از دست می دهد. از سوی دیگر، چین با توجه به منابع محدود ایالات متحده، ظاهراً این فرصت را دارد که در زمینه هایی مانند محاسبات کوانتومی، هوش مصنوعی و یادگیری هوشمند ماشین ها پیشرو باشد.
این شرکت همچنین در این گزارش تاکید کرد که هزینه‌های گذشته ایالات متحده برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی سطح بی‌سابقه‌ای از نظارت و ارزیابی وضعیت درگیری اوکراین را ممکن می‌سازد. این تحولات درگیری های آینده را شکل خواهند داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: