پرش به محتوا

هفته غبارروبی در مرکزیت حزب چپ.

«حزب چپ» رهبری جدید خود را در ارفورت انتخاب کرد
هفته غبارروبی در مرکزیت حزب چپ.

مانفرد زون
منتشر شده در زمان ما ارگان حزب کمونیست آلمان.
ترجمه حمید علوی.

این واضح تر از آن چیزی بود که بسیاری انتظارش را داشتند: تنها ۳۱ درصد از نمایندگان حزب چپ آلمان که در کنگره ارفورت از ۲۴ تا ۲۶ ژوئن شرکت کرده بودند، به سورن پلمان نماینده حزب از لایپزیگ رای دادند، یعنی دقیقاً به کسی که با کسب سومین کرسی مستقیم پارلمان آلمان در پاییز گذشته اصلاً ورود حزب چپ به این پارلمان را امکان پذیر ساخته بود. در غیر این صورت حزب چپ نمی توانست وارد پارلمان این کشور شود چرا که تعداد آرای این حزب ۴.۹ درصد بوده و برای ورود به پارلمان آلمان نیاز به ۵ درصد رای می باشد محدودیت ۵ درصدی رای تنها زمانی می تواند دور زده شود که حزب مورد نظر حداقل سه کرسی مستقیم در پارلمان به دست آورده باشد.
مارتین شیردوان، نماینده پارلمان اروپا با ۶۱ درصد آرا بر وی پیروز شد. او به همراه جانین ویسلر که با ۵۷ درصد آرا دوباره انتخاب شد، رهبری جدید حزب چپ را تشکیل خواهد داد.

مخالفت علیه همه چیزهایی که حتی از راه دور با سارا واگنکنشت، نماینده بوندستاگ ربط داده میشود – که متاسفانه به دلیل بیماری در کنگره اخیر حضور نداشت – در انتخابات کمیته اجرایی حزب نیز منعکس شد که از ۴۴ عضو به ۲۶ عضو کاهش یافت. دیگر هیچ کسی که به نوعی به اردوگاه واگنکنشت منصوب شده باشد در کمیته اجرایی حزب عضویت ندارد.
از فراکسیون چپ سوسیالیست که زمانی تأثیر جدی بر انتخابات موفقیت آمیز در حزب چپ داشت نیز نشانی در کمیته اجرایی دیده نمی شود.
فعالین برجسته اتحادیه‌های کارگری مانند رالف کرامر و دیگران دیگر نیز به آن تعلق ندارند.
از نظر سیاست پرسنلی، حزب در ارفورت پاکسازی شد و تمام افراد «مشکل‌سازی» را که می‌توانستند مانع ادغام کامل حزب در کارتل حزب حاکم باشند، کنار زده شدند.
از کارل-لیبکنشت هاوس در برلین، مقر اجرایی حزب، نقل قول هائی مانند جملاتی که لیبکنشت زمانی علیه امپریالیسم آلمان و جنگ های آن به گوش جهانیان رساند، احتمالاً کمتر از گذشته شنیده خواهد شد.
مدیر جدید فدرال توبیاس بانک از ایالت براندنبورگ، اعلام کرد می‌خواهد با انجمن‌های منطقه و گروه‌های مردمی به شیوه‌ای «خدمت‌محور» کار کند مانند یک موسسه خدماتی!
بحث ها در کنگره حزب در مقایسه با تصمیمات سیاست پرسنلی به سرعت کم رنگ خواهد شد. برای خوشحالی رسانه‌های حاکم، آنها از یک سو با خودزنی جمعی رسوایی‌های تبعیض جنسی آغاز کردند، که برای اولین بار در انجمن ایالت «هسن» خانم ویسلر رهبری قبلی و فعلی حزب به طور علنی مورد بحث قرار گرفت.
از سوی دیگر، بحث های داغ در مورد موضع در مورد جنگ بین اوکراین و روسیه وجود داشت.
در اینجا نیز نتایج واضح بود: واگنکنشت آشکارا با اصلاحیه خود شکست خورد که هدف آن تاکید بیشتر بر مسئولیت ناتو در این جنگ بود.
محکومیت روسیه به دلیل «جنگ جنایتکارانه تجاوزکارانه … به شدیدترین عبارات ممکن» و انتقاد ملایم تر از ناتو به دلیل «تفکر آن در مناطق ژئوپلیتیکی نفوذ و به ویژه مسابقه تسلیحاتی بین ناتو، روسیه و چین» همچنان در برنامه حزب باقی است.
درخواست‌ها مبنی بر اینکه تحریم‌ها فقط باید بر «الیگارش‌های روسی» اعمال شود و اعتراض به بدهی نظامی ۱۰۰ میلیارد یورویی برای خرید سلاح‌های جدید تنها لوازمی هستند که در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را پاک کرد.
به ویژه از آنجایی که تقاضا برای «سیستم امنیت جمعی با مشارکت روسیه» که هنوز در برنامه انتخاباتی بود، دیگر در ارفورت نقشی بازی نمی کرد.
سارا واگنکنشت در مورد نتایج انتخابات ارفورت به روزنامه «زودویچه سایتونگ» گفت: «اکنون ما دو نفر را در صدر داریم که هر دو مسئول شکست های سخت انتخاباتی در گذشته و آینده هستند. اینکه حزبی که فقط ۴ درصد آرا را در آلمان به خود اختصاص داده چگونه با این ترکیب به عقب می تواند موفق شود، پاسخ به این یوال برای من ممکن نیست.»

«این فقط یک پیام به من نیست. این یک پیام به بخشی واقعی از حزب است که در توسط این کنگره به ما ارسال شد، که ما دیگر در این حزب جایی نداریم.»

برندگان ارفورت طبعا نتایج انتخابات را متفاوت می بینند. شردوان پس از انتخابش از عبارت «ما پیام شما را گرفتیم» استفاده کرد و قول داد:
«ما باز خواهیم گشت. زمانی که آرای انتخابات ایالتی در نیدرزاکسن شمارش می‌شود، حداکثر در ۹ اکتبر سیاست انتخاباتی ما موفقیتش را نشان خواهد داد. »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: