پرش به محتوا

هزینه گسترش ناتو با خون کردها پرداخته میشود.

ترکیه راه را برای گسترش ناتو در شمال هموار می کند – مهاجران کرد اکنون هزینه پیشبرد منافع ایالات متحده می پردازند.

جنگ اوکراین شکاف هائی را در جامعه چندفرهنگی اروپا ایجاد کرده است. با الحاق سوئد و فنلاند به ناتو به لطف تایید نهایی ترکیه، بی اعتمادی عمیقی بین کردها و اروپای غربی در حال شکل گرفتن است.

منتشر شده در راشا تودی
از سید علیرضا موسوی
ترجمه از میرفخرائی – مجله هفتهدر جریان جنگ اوکراین، فنلاند و سوئد در ماه مه درخواستی را برای پذیرش در ناتو ارسال کردند که این درخواست توسط ایالات متحده نیز مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفت. تا همین اواخر، ترکیه در برابر پیوستن دو کشور شمالی اروپا به ناتو مقاومت می کرد و موافقت خود با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را به شرایط سختی پیوند زده بود، مانند استرداد اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان «سازمان تروریستی» طبقه‌بندی شده است به ترکیه.

به گفته استولتنبرگ، سخنگوی ناتو، ترکیه، سوئد و فنلاند اکنون اعلامیه ای را امضا کرده اند که به نگرانی های امنیتی ترکیه میپردازد. این یادداشت تفاهم که اکنون سه کشور با آن موافقت کرده اند شامل تمام شرایطی است که آنکارا قبلاً بارها به سوئد و فنلاند ابلاغ کرده بود. آنها به وضوح پ.ک.ک را به عنوان یک «سازمان تروریستی» ارزیابی می کنند و متعهد می شوند که تمام فعالیت های این تشکل از جمله شبکه های وابسته به پ.ک.ک را ممنوع کنند.
همچنین لازم به ذکر است که این تفاهم نامه شامل شبه نظامیان خلق کرد YPG در سوریه نیز می شود.

اگر چه غرب تلاش می کند که با موافقت ترکیه برای پیوستن سوئد و فنلاند اتحاد و یکپارچگی همه اعضای ناتو را در طول جنگ اوکراین به نمایش بگذارد اما اتفاقاتی که بر سر پیوستن این دو کشور افتاد برعکس نشان دهنده وجود شکاف‌هایی در بلوک غرب میباشد.

آمریکایی‌ها سال‌ها با YPG همکاری نزدیکی داشته‌اند و غرب نیز برای شبه‌نظامیان کرد سوری که با داعش می‌جنگند، سلاح می‌فرستد. اکنون دو نامزد جدید الحاق موافقت کردند که دیگر از گروه YPG حمایت نکنند، زیرا اکنون سوئد و فنلاند نیز بر اساس اعلامیه قصد دارند آنها را به عنوان گروهی تروریستی طبقه بندی کنند.
اردوغان مدت هاست که با حمله چهارم ارتش ترکیه به سوریه مشغول معاشقه است. اکنون احتمالاً ترکیه با این توافق سندی را به دست آورده است که به گونه ای آنرا تفسیر می کند که غرب تهاجم جدید برنامه ریزی شده ارتش ترکیه به سوریه را تحمل می کند، اگرچه هم ایالات متحده و هم روسیه قبلاً درباره انجام عملیات نظامی دیگری در سوریه به ترکیه هشدار داده بودند.
سوئد و فنلاند نیز خواهان ایجاد تغییرات قانونی هستند تا تاکید کنند که در مورد مبارزه با تروریسم در کشورهای اسکاندیناوی نیز جدی هستند.
اکنون چندین فعال کرد پ.ک.ک تهدید به استرداد به ترکیه شده اند. سوئد و فنلاند خواهان انعقاد قراردادهای استرداد با ترکیه بر اساس قوانین اتحادیه اروپا هستند.
ترکیه روز چهارشنبه خواستار استرداد ۳۳ مظنون به فعالیت های «تروریستی» از سوئد و فنلاند شد.
در آستانه اجلاس ناتو در اسپانیا، اقلیت کرد مهاجر در سوئد و فنلاند از قبل نگران بود که به مهره بازی مذاکرات مربوط به عضویت سوئد و فنلاند در ناتو تبدیل شود.
به ویژه، حضور اقلیت صد هزار نفری کرد در سوئد و سیاست حمایت استکهلم از «حقوق کردها» در گذشته مدت هاست که نقطه اصطکاک در رابطه با آنکارا بوده است.
جنگ اوکراین ترک هائی را در جامعه چندفرهنگی اروپا ایجاد کرده است.
از آغاز جنگ در اوکراین، مردم روسی الاصل از طریق تبلیغات رسانه ای بی بند و بار در اروپا مورد تبعیض قرار گرفته و به حاشیه رانده شده اند، واین در حالی است که پرچم های تحریک آمیز اوکراینی در همه جا در ملاء عام برافراشته می شود.
بسیاری از روس ها و حتی روسهای آلمانی تبار ناگهان در اروپا احساس غریبگی می کنند.
امتیازاتی که ترکیه از ناتو در مورد مسئله کردها برای رفع مواضع محاصره خود دریافت کرده است، محیط درگیری جدیدی را در جامعه اروپایی ایجاد خواهد کرد.
زیرا جامعه مهاجر کرد در اروپا – نه تنها در سوئد و فنلاند – اکنون باید هزینه تشدید بحران اوکراین را که از سوی غرب به آن دامن زده میشود را بپردازد.

این احتمالاً بی‌اعتمادی عمیقی را بین کردها و غربی‌ها در اروپا ایجاد می‌کند که در نهایت باعث واهمه از سطح جدیدی از تشدید تنش و شکاف بیشتر در جامعه در کشورهای اتحادیه اروپا می‌شود.
هدف ایالات متحده آمریکا با پذیرش سوئد و فنلاند در ناتو، تشدید بیشتر وضعیت در اروپا برای رسیدن به هدف واقعی خود – یعنی «تضعیف روسیه» – در سطح ژئوپلیتیک است.
ایالات متحده اکنون موفق شده است ترکیه را برای استراتژی اوکراین با خود همراه کند، به ویژه اینکه واشنگتن اخیرا تهدید کرده است که یونان را به طور بالقوه با جت های اف ۱۶ مسلح می کند و به برخی برتری های نیروی هوایی ترکیه بر جزایر دریای اژه پایان می دهد.
در این راستا، ایالات متحده در تلاش است تا کشورهای اتحادیه اروپا را با بدتر شدن اوضاع در اروپا به توافق برساند تا از نزدیک شدن اروپا و روسیه در درازمدت جلوگیری کنند و تلاش ها برای تقویت امنیت اروپا را در نطفه خفه کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: