پرش به محتوا

رئیس جمهور سریلانکا از ولادیمیر پوتین تقاضای نفت کرد.

گزارش رسانه ها: رئیس جمهور سریلانکا از ولادیمیر پوتین تقاضای نفت کرد.


به گزارش رسانه ها، سریلانکا در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی چند دهه اخیر را تجربه می کند. کشور توریستی جزیره ای که به شدت ,به دلیل کرونا و قرض های نپرداخته به کشورهای غربی از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که ۸۵ درصد بدهی این کشور را تشکیل میدهد (سریلانکا ۵۸ میلیارد دلار بدهی دارد که ۵۱ میلیارد آن به کشورهای غربی و متحدانشان مانند آمریکا، اروپا، کره جنوبی، ژاپن، هند، عربستان و کویت، بانکها و افراد خصوصی … است و ۵ میلیارد به دولت و بانک های چین و نزدیک یک میلیارد به روسیه این کشور فقط سالانه ۶ میلیارد دلار بهره برای این قروض می پردازد.) ، پول لازم برای واردات سوخت را ندارد. بر اساس یک گزارش رسانه ای، رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا از ولادیمیر پوتین همتای روس خود درخواست کمک کرده است.

غرب و بانکهای خصوصی غربی و بانک جهانی: ۸۳ ٪ – هند و غرب۳٪ و چین ۱۴ درصد بدهکاری های سریلانکاروزنامه سریلانکا دیلی میرور روز چهارشنبه به نقل از یک منبع نزدیک به دفتر ریاست جمهوری گزارش داد که نخست وزیر گوتابایا راجاپاکسا خواستار کمک به ولادیمیر پوتین شده است. بر این اساس، راجاپاکسا در نامه ای به همتای روس خود خواستار عرضه نفت به کشور بحران زده شد. در روزهای آتی، این دو سیاستمدار می توانند تماس تلفنی داشته باشند و ترتیب سفر رئیس جمهور سریلانکا به مسکو را بدهند. در این باره بیانیه ای از کرملین هنوز منتشر نشده است.
راجاپاکسا روز سه شنبه با سفیر روسیه در کلمبو دیدار کرد. این سیاستمدار روابط دوجانبه و توسعه فرصت های تجاری را با جوری ماتری مورد بررسی قرار داد. اوایل این هفته، کانچانا ویجسکرا، وزیر انرژی سریلانکا اعلام کرد که دولت این کشور دو وزیر را به مسکو فرستاده است. یکی از مواردی که در این بازدید مورد بحث قرار گرفت، تامین سوخت بود.

از ۲۷ ژوئن، افراد در سریلانکا به طور موقت از خرید سوخت منع شده اند. انتظار می رود این اقدام تا ۱۰ جولای اعمال شود. اکنون سوخت فقط برای خدمات ضروری مانند وسایل نقلیه در بخش بهداشت، بندر، فرودگاه یا توزیع غذا در دسترس است. ادارات دولتی و مدارسی که دانش آموزان به وسایل نقلیه نیاز دارند بسته خواهند ماند.

هفته هاست که صف های طولانی مقابل پمپ بنزین ها تشکیل شده است. به گفته پلیس هفته گذشته یک مرد ۶۳ ساله پس از ۵ روز انتظار در پمپ بنزین جان خود را از دست داد. این مرد اندکی قبل از مرگش از درد قفسه سینه شکایت داشت. به گفته کارکنان یک بیمارستان محلی، او ممکن است با توجه به اقامت طولانی مدت در گرمای شدید، بر اثر حمله قلبی فوت کرده باشد.

کمک چین به سریلانکا برای پشت سر گذاشتن بحران مالی

نخست‌وزیر سریلانکا اظهار کرد، پکن به کلمبو که خواستار دریافت وام نجات از صندوق بین‌المللی پول شده «چند صد میلیون دلار» پیشنهاد داده است.

به گزارش فایننشال تایمز، به گفته رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا، چین پیشنهاد دادن وام «چند صد میلیون دلاری» به سریلانکا با هدف کمک به رفع کمبود کالاهای اساسی در این کشور بحران زده را داده است.
رانیل ویکرمسینگه که در ماه جاری میلادی به عنوان نخست وزیر سریلانکا منصوب شد، گفت که امیدوار است دریافت وام از چین را همچنان که دولت او به دنبال دریافت کمک‌های اضطراری برای حفظ تحرک اقتصاد خود در ضمن مذاکره بر سر دریافت یک وام نجات مالی از صندوق بین المللی پول است، نهایی کند. وی افزود که مذاکرات با پکن در مورد وام های بیشتر در مراحل اولیه است.
او تاکید کرد:‌ این کاملاً قابل توجه است. این وام در سطح چند صد میلیون دلار خواهد بود. این همچنان به ما کمک می کند تا اقلام مصرفی ضروری، کودها و …را تامین کنیم. . . وزارت دارایی در حال مذاکره بر سر برخی از این موارد است.
سریلانکا به اولین کشور آسیایی تبدیل شد که در پی اتمام ذخایر خارجی خود در پرداخت بدهی خارجی خود قصور کرد؛ امری که منجر به کمبود گسترده کالاهای اساسی در این کشور از جمله سوخت، دارو و غذا شد.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: