پرش به محتوا

تهدید ناتو، ایران و روسیه را به هم نزدیکتر می‌کند.

به دلیل خطر گسترش ناتو در خاورمیانه: تهران و مسکو در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند.

وال استریت ژورنال فاش می کند که ایالات متحده در ماه مارس نشستی محرمانه از مقامات ارشد نظامی اسرائیل و کشورهای عربی برای تشکیل یک اتحاد نظامی علیه ایران در منطقه تشکیل داد. پیش از سفر بایدن به خاورمیانه، لاوروف دیپلمات ارشد روسیه از تهران بازدید کرد و در آنجا درباره مفهوم به اصطلاح «نظم مبتنی بر قوانین» هشدار داد.

راشا تودی
سید علیرضا موسوی
ترجمه مجله هفتهپیش از از سرگیری دور جدید مذاکرات هسته ای، اسرائیل در حال تقویت روابط در منطقه خلیج فارس و کار بر روی یک اتحاد نظامی منطقه ای علیه ایران است. بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در اواسط ژوئن اعلام کرد که این ائتلاف با حمایت آمریکا تشکیل خواهد شد. ایالات متحده در ابتدا اطلاعات اسرائیل را تایید نکرد.
وال استریت ژورنال اخیرا فاش کرد که ایالات متحده در ماه مارس یک نشست محرمانه با مقامات ارشد نظامی اسرائیل و کشورهای عربی برگزار کرد تا چگونگی هماهنگی در برابر قابلیت‌های موشکی و پهپادهای رو به رشد ایران را بررسی کند.
این اولین بار بود که در گفتگو های از قبل اعلام نشده که در شرم الشیخ مصر برگزار شد، چنین مقاماتی از افسران ارشد اسرائیلی و عرب تحت نظارت ارتش ایالات متحده برای بحث در مورد چگونگی مقابله با «یک تهدید مشترک» ملاقات کردند.».
بر اساس اطلاعات وال استریت ژورنال، افسران ارشد نظامی اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، مصر و اردن در این گردهمایی مخفی شرکت کردند.
امارات متحده عربی و بحرین نیز مقاماتی را به این نشست اعزام کردند.
ایالات متحده توسط ژنرال فرانک مک کنزی، رئیس سابق ایالات متحده رهبری می شد. فرماندهی مرکزی، نمایندگی. مینی ناتو جدید قصد دارد پنتاگون را متقاعد کند که دفاع هوایی اسرائیل و چندین کشور عربی را در یک سیستم دفاعی مشترک برای جلوگیری از «تهدیدات» ایران ادغام کند.
با این حال، هنوز مشخص نیست که ایالات متحده تا چه حد می تواند کشورهای عربی مانند قطر و عربستان سعودی را که هنوز اسرائیل را به رسمیت نشناخته اند، در این اتحاد بگنجاند.
کویت و عمان در مذاکرات مصر شرکت نکردند. علاوه بر این، هر یک از این کشورها دستور کار جداگانه ای دارند و منافع و نگرانی های امنیتی متفاوتی دارند.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد در اواسط ژوئیه به اسرائیل و عربستان سعودی سفر کند. کاخ سفید قبلاً اعلام کرده بود که ایالات متحده از «توسعه و تعمیق روابط اعراب و اسرائیل» حمایت می کند.

هفته گذشته، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به مصر و اردن و همچنین ترکیه سفر کرد تا مواضع کشورها را در مورد مسائل کلیدی پیش از سفر آتی بایدن به خاورمیانه هماهنگ کند.
در حالی که آمریکا و متحدانش در تلاش برای افزایش فشار بر تهران هستند، مذاکرات متوقف شده بر سر توافق هسته ای ایران در چند روز آینده از سر گرفته خواهد شد. مذاکرات هسته ای با میانجیگری اتحادیه اروپا وارد دور بعدی می شود و در امارت خلیج فارس قطر ادامه خواهد یافت.

مذاکره کنندگان روز سه شنبه وارد دوحه پایتخت قطر شدند. چند هفته پیش از آن، در اواسط ماه مه، امیر قطر به تهران سفر کرده بود تا از جمله موارد دیگر میانجیگری بین واشنگتن و تهران باشد.
در حالی که کشورهای خلیج فارس و اسرائیل برای راه اندازی یک اتحاد نظامی جدید در منطقه تلاش می کنند، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته برای حمایت دولت روسیه از مذاکرات توافق هسته ای دوحه عازم تهران شد.
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در دیدار با لاوروف به صراحت اعلام کرد که ایران از تلاش های ناتو برای گسترش حوزه نفوذ خود در نقاط مختلف جهان از جمله خاورمیانه و قفقاز نگران است. لاوروف به نوبه خود گفت که تهران و مسکو در رد مفهوم به اصطلاح «نظم مبتنی بر قوانین» که توسط آمریکا و کشورهای اقماری آن ترویج می شود، متحد هستند.
پیش از سفر بایدن به خاورمیانه، اتحادهای قدیمی و جدید در حال تغییر شکل منطقه هستند. از آنجایی که ایالات متحده می خواهد بیشتر بر روی «تهدید فزاینده» روسیه و چین در مقیاس جهانی تمرکز کند، در بحبوحه خروج تدریجی نیروهای خود از منطقه، ایالات متحده در تلاش برای ایجاد یک اتحاد جدید در میان متحدان خود در تلاش برای کمک است. ظهور یک ژئوپلیتیک جدید برای مقابله با نظم در خاورمیانه و آسیای مرکزی.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: