پرش به محتوا

مادورو در مسیر خروج از تحریم های اقتصادی و محاصره.

خروج از انزوا و تحریم ها.

مادورو در مسیر خروج از تحریم و محاصره.

هیأت ایالات متحده برای گفتگو در کاراکاس بسر میبرد.
رئیس دولت ونزوئلا می خواهد شرکت های نفتی اروپایی بیشتری را به کشورش جلب کند.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونکه ولت
ترجمه مجله هفتهنیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا ادامه گفت‌وگو بین دولت این کشور و مقامات آمریکایی را تایید کرد.
همانطور که رئیس دولت روز دوشنبه (به وقت محلی) اعلام کرد، خورخه رودریگز، رئیس مجلس ملی ونزوئلا، با هیئت ارسالی جوزف بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاراکاس دیدار کرد.
مادورو در ابتدا تا حدودی رمزآلود توضیح داد که این دیدار در مورد «مسائل مورد علاقه مشترک» بین دو کشور بود.

رسانه های محلی به دور اول مذاکرات در ۵ مارس اشاره کردند که در آن رئیس دولت که تا آن زمان توسط واشنگتن به رسمیت شناخته نشده است نیز شرکت داشت.
با اولین سفر رسمی نمایندگان آمریکا به این کشور آمریکای جنوبی در عرض بیش از دو دهه گذشته، کاخ سفید عملاً به دولت مادورو مشروعیت بخشید و به خوان گوایدو، سیاستمدار مخالف، که ایالات متحده از ژانویه ۲۰۱۹ او را «رئیس جمهور موقت» می نامد، پشت کرد.

سیاستمداران راست‌گرای افراطی آمریکایی مانند سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، مارکو روبیو، از مذاکرات به‌عنوان «ضربه ویرانگر به جنبش اپوزیسیون به رهبری گوایدو» انتقاد کردند.
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در مورد مذاکرات جاری در روز دوشنبه گزارش داد. مقامات ارشد ایالات متحده بی سر و صدا به کاراکاس سفر کردند تا آمریکایی های زندانی را به خانه بازگردانند و روابط خود را با ونزوئلا بازسازی کنند، جنگ اوکراین که ایالات متحده را وادار کرد تا برخی از اهداف سیاست خارجی را مجددا تنظیم کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه این سفر را یک «بازدید» با تمرکز بر ایمنی چندین شهروند آمریکایی بازداشت شده در کاراکاس توصیف کرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، این هیئت شامل راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور گروگان ها، و سفیر جیمز استوری، که ریاست شعبه امور ونزوئلا دولت ایالات متحده از کلمبیا را بر عهده دارد، می باشد.

مادورو، بعداً تأکید کرد، که دور جدید گفت‌وگوها برای این در نظر گرفته شده است که » ارتباطاتی که در ماه مارس آغاز شده است» را ادامه دهد. وی گفت: ونزوئلا و ایالات متحده توافق کرده اند که «بر روی یک دستور کار برای آینده روابط خود کار کنند.»
او به این ترتیب این نشانه را تأیید کرد که بحران انرژی در کشورهای غربی که با تحریم روسیه تهدید می شوند، واشنگتن را مجبور می کند تا مسیرهای جدیدی را در سیاست خارجی در پیش بگیرد.
ماه گذشته، دولت بایدن به شرکت‌های انرژی شورون (ایالات متحده آمریکا)، انی (ایتالیا) و رپسول (اسپانیا) مجوز تولید گاز و نفت در ونزوئلا را اعطا کرده بود و صدور نفت ونزوئلا به اروپا را که قبلاً توسط ایالات متحده تحریم و محاصره شده بود، آزاد کرد.
مادورو این تصمیم آمریکا را به عنوان «گام کوچکی» در جهت برداشتن تحریم ها اعلام کرد، اما در عین حال خواستار «لغو همه تحریم ها» شد.
این موضوع [لغو همه تحریم ها] – با توجه به مشکلات سیاسی داخلی رئیس جمهور ضعیف آمریکا [از ترس مخالفان تندروی بایدن] – باید به بخش محرمانه مذاکرات جاری دو طرف در کاراکاس تعلق داشته باشد.
از آنجایی که شرکت‌های اروپایی انی و رپسول می‌خواهند از ژوئیه دوباره از ونزوئلا نفت خام وارد کنند، مادورو – ظاهراً از پیشرفت در مذاکرات با ایالات متحده مطمئن است – ظاهرا از شرکت های فرانسوی برای تولید نفت و گاز در ونزوئلا دعوت به عمل آورده است.
دلیل این امر درخواست ریاست شورای اتحادیه اروپا از کشورهای تولیدکننده نفت بود.
نماینده امانوئل ماکرون در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در المائو، آن را «ضروری» توصیف کرد تا «با افزایش تولید نفت، از افزایش قیمت سوخت جلوگیری شود». خبرگزاری دولتی ترکیه، آنادولو، روز دوشنبه به نقل از این مقام رسمی به آمریکا گفت: گرهی وجود دارد که باید باز شود تا نفت ایران و ونزوئلا دوباره به بازار بازگردانده شود.
دولت آلمان فدرال نیز به نفت ونزوئلا علاقه مند است. همانطور که روزنامه هندلزبلات در ۱۳ ژوئن گزارش داد، برلین قصد دارد در آینده نفت این کشور آمریکای جنوبی را به پالایشگاه شودت، براندنبورگ، عرضه کند. ونزوئلا با حدود ۳۰۴ میلیارد بشکه، بزرگترین ذخایر ثابت شده نفت در جهان را در اختیار دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: