پرش به محتوا

قتل عام پناهجویان به سفارش اروپا و با همکاری عالی مراکش!پس از کشتار در نزدیکی ملیلا: مراکش گورهای دسته جمعی را برای پناهندگان که کشته شده اند حفر می کند.
نخست وزیر سوسیال دمکرات اسپانیا از رژیم رباط بابت همکاری عالی تشکر کرد.

منتشر شده در یونگه ولت.
نوشته کارملا نگرته
ترجمه مینا صابری – مجله هفته.
چند رسانه اسپانیایی روز دوشنبه گزارش دادند، به نظر می آید قرار است جنایت هر چه سریعتر به فراموشی سپرده شود. از روز یکشنبه، گورهای دسته جمعی در گورستانی در شهر نادور در شمال مراکش حفر شده است – احتمالاً برای دفن کسانی که در روز جمعه در تلاش برای رسیدن به منطقه اسپانیایی ملیلا به قتل رسیده یا کشته شده اند.

سازمان حقوق بشر مراکشی AMDH روز یکشنبه گفت که بیم آن می رود که درگذشتگان بدون کالبد شکافی و شناسایی به خاک سپرده شوند. «مقامات می خواهند فاجعه را بپوشانند» بنابراین این فرض. خبرنگاران از دسترسی به بیمارستان ها که در آن حدود ۷۰ نفر مجروح شدند و به قبرستان محروم شدند. سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی در نامه‌ای سرگشاده خواستار شناسایی کشته‌شدگان و تحویل اجساد آن‌ها به بازماندگان شدند.

در حالی که دولت مراکش از ۲۱ کشته صحبت می کند، AMDH تعداد آنها را ۳۷ نفر تخمین می زند. روز جمعه، حدود ۲۰۰۰ پناهجو سعی کردند از حصار شش متری بین مراکش و ملیلا بالا بروند. در حالی که چندین نفر توانستند خود را به قلمرو اسپانیا و در نتیجه اتحادیه اروپا برسانند، این تلاش برای دیگران مرگبار به پایان رسید. به گفته رسانه ها، دلیل آن وحشت جمعی بوده است – به ویژه اینکه نیروهای اسپانیایی و مراکشی از گلوله های لاستیکی علیه پناهجویان فراری استفاده کردند، آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و بمب های ارتعاشی را منفجر کردند. ویدئوهایی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و توسط سازمان‌های غیردولتی تایید شده است، نشان می‌دهد که نیروهای مراکشی افرادی را که از قبل در قلمرو اسپانیا بوده‌اند، به کشور باز می‌گردانند – عملی به نام «بازگشت داغ» که بر اساس قانون فعلی عملی کاملا غیرقانونی است. تصاویر دیگر افسران پلیس را نشان می دهد که پناهندگان مجروح را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و بی رحمانه مجروحان و کشته شدگان را روی هم می اندازند.
هزاران نفر بعد از ظهر یکشنبه در چندین شهر اسپانیا گرد هم آمدند تا انزجار خود را از قتل عام پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا ابراز کنند.
بسیاری از شرکت کنندگان همچنین از واکنش پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، که حزب سوسیال دمکراتیک PSOE رهبری ائتلافی با ائتلاف جناح چپ پودموس وشابه حزب چپ آلمان را بر عهده دارد، انتقاد کردند.
روز جمعه، سانچز از «حمله خشونت آمیز به تمامیت ارضی کشورمان» صحبت کرد، که او «مافیای قاچاق انسان» را مسئول آن دانست.
این حمله توسط ژاندارمری مراکش همراه با نیروهای اسپانیایی «دفع» شد، به همین دلیل است که نخست وزیر از پادشاهی از همکاری نیروهای انتظامی تشکر کرد و برای»کار فوق العاده خوب و عالی» از پلیس سرکوبگر و قاتل مراکش تشکر کرد.
تنها روز دوشنبه، نخست وزیر سوسیال دموکرات زیر فشار عمومی، تاسف خود را در مورد تلفات ابراز کرد – که البته با نارضایتی شریک ائتلافی چپ لیبرال دولت اسپانیا نیز مواجه شد.
یولاندا دیاز، معاون نخست وزیر جناح چپ خواستار تحقیق در مورد این رویدادها شد و با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد.
حل و هوای همکاری در دولت ائتلافی اسپانیا در حال حاضر متشنج است – به ویژه به دلیل نشست سران ناتو، که قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در پایتخت مادرید برگزار شود.
روز دوشنبه، روزنامه ال پایس در یک مقاله در مورد استراتژی جدید ائتلاف نظامی غرب گزارش داد که قرار است در این نشست تصویب شود. برای اولین بار، این استراتژی با نام «دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی» کشورهای عضو شامل مناطق اسپانیایی ملیلا و سئوتا در شمال آفریقا نیز می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: