پرش به محتوا

هشدار چین درباره گسترش اتحادهای نظامی

هشدار چین درباره گسترش اتحادهای نظامی

رئیس جمهور چین نسبت به توسعه اتحاد‌های نظامی و دنبال کردن امنیت خود به بهای امنیت سایر کشورها هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور چین در نشست بریکس درباره «گسترش اتحاد‌های نظامی»هشدار داد. این گزارش می افزاید شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه در سخنرانی قبل از نشست مجازی با مقامات عالی روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی درباره «گسترش» روابط نظامی هشدار داد.

 پکن میزبان نشست باشگاه تأثیرگذار اقتصاد‌های نوظهور بریکس است که بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان و نزدیک به یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد. 

سه عضو بریکس – چین، هند و آفریقای جنوبی – از رای دادن به قطعنامه سازمان ملل در محکومیت تهاجم روسیه به اوکراین امتناع کردند. شی جین پینگ در نشست تجاری بریکس گفت: «بحران اوکراین، زنگ بیدارباش است» و نسبت به «توسعه اتحاد‌های نظامی و دنبال کردن امنیت خود به بهای امنیت سایر کشورها» هشدار داد. چین و هند پیوند‌های نظامی قوی با روسیه دارند و مقادیر زیادی نفت و گاز آن را خریداری می‌کنند. 

هفته گذشته رئیس جمهور چین به همتای روس خود اطمینان داد چین از منافع اصلی مسکو در زمینه «حاکمیت مستقل و امنیت» حمایت خواهد کرد و باعث شد آمریکا به پکن هشدار دهد که در خطر قرار گرفتن «در سمت اشتباه تاریخ» قرار دارد. آفریقای جنوبی، یکی از معدود کشور‌های آفریقایی که دارای نفوذ دیپلماتیک در خارج از این قاره است، نیز اقدام نظامی روسیه را محکوم نکرده است. شی جین پینگ در سخنرانی روز چهارشنبه خود از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه انتقاد کرد و گفت: «تحریم‌ها بومرنگ (دارای اثر معکوس) و یک شمشیر دولبه است».

رهبران گروه هفت (G۷) هفته آینده در آلمان برای بررسی نحوه ادامه تحریم‌ها علیه روسیه دیدار خواهند کرد. نشست سران بریکس در حالی برگزار می‌شود که نیرو‌های روسی پس از تهاجم چهار ماه پیش به شرق اوکراین همچنان به حملات خود ادامه می‌دهند. دو کشور چین و هند، واردات نفت خام از روسیه را افزایش داده اند و به جبران ضرر ناشی از کاهش خرید کشور‌های غربی از انرژی روسیه کمک کرده اند. همچنین در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اواخر ماه مه در توکیو بود، پکن و مسکو هواپیما‌های بمب افکن خود را بر فراز دریای ژاپن و دریای شرق چین به پرواز درآوردند که از پیوند‌های نظامی قوی بین دو کشور حکایت دارد. 

مانوج جوشی، نویسنده و مفسر ژئوپلیتیک ساکن دهلی نو گفت: جهان پس از جنگ اوکراین به شرق و غرب تقسیم شده است. وی افزود: بریکس بستری را برای پوتین فراهم می‌کند تا در کنار رهبران اقتصاد‌های نوظهور بایستد و این پیام را برای آمریکا و اتحادیه اروپا بفرستد که موفق نشده‌اند روسیه را منزوی کنند. تحلیلگران می‌گویند پکن از این اجلاس برای ترویج مدل حکومتی و توسعه خود در زمان بی ثباتی جهانی استفاده خواهد کرد. چین در نشست وزرای خارجه بریکس در ماه مه گفت: مایل است سایر اقتصاد‌های نوظهور به این گروه بپیوندند، هرچند مشخص نیست که آیا اعضای جدیدی دعوت شده اند یا خیر.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: