پرش به محتوا

ضد حمله بزرگ اوکراین بزودی آغاز میشود

ضد حمله بزرگ اوکراین در شرف آغاز شدن است.

ضد حمله بزرگ ارتش اوکراین که چندین بار اعلام شده، روز به روز واقعی تر می شود. مقدمات این امر به پایان رسیده یا در شرف اتمام است. هفته های آینده می تواند برای جنگ تعیین کننده باشد، اما نتیجه کاملاً باز است.

آنتون جنتزن

ترجمه حمید علوی

این دیگر راز بزرگی نیست که اوکراین در حال برنامه ریزی و تدارک یک ضد حمله گسترده در یکی از ماه های تابستان است. مقاماتی مانند مشاور رئیس جمهور اوکراین، الکسی آرستویچ یا کریل بودانوف، افسر ارشد اطلاعات اوکراین، چندین بار در ملاء عام در این مورد صحبت کرده اند. 

در حال حاضر اطلاعاتی در حال جمع آوری است که نشان می دهد مقدمات این حمله تکمیل شده است و اجرای آنها ممکن است قریب الوقوع باشد.

بر خلاف اعلامیه‌های کامل، نیروهای متحد روسیه و دو جمهوری خلق حتی پس از چهار ماه موفق به محاصره و شکست گروه‌های بزرگ نیروهای اوکراینی نشده‌اند. 

در جایی که طرف (طرفدار) روسیه موفق است، این کار با جابجایی سخت و نسبتاً آهسته خط مقدم انجام می‌شود و ارتش اوکراین تا حد زیادی موفق به عقب‌نشینی به خطوط دفاعی از پیش آماده شده به سمت غرب می‌شود.

با وجود موفقیت های محلی، شکست گروه اوکراینی در دونباس هنوز موفقیت چشمگیری نداشته است. 

حتی کارشناسان روسی هم اکنون اعتراف می کنند که فرماندهی نظامی اوکراین از نظر تاکتیکی بسیار ماهر است و تعادل مطلوبی بین به تعویق انداختن پیشروی روسیه با کمک گره های به شدت دفاع شده و عقب نشینی تاکتیکی به گره های جدید در خطوط دفاعی کاملاً آماده ایجاد می کند. 

علاوه بر این، نیروهای تازه بسیج شده سطح بعدی جبهه اکنون در مرزهای غربی مناطق دونتسک و لوهانسک متمرکز شده اند.

علاوه بر این، نیروهای تازه بسیج شده سطح بعدی جبهه اکنون در مرزهای غربی مناطق دونتسک و لوهانسک متمرکز شده اند.

این جبهه جدید متشکل از نیروهای تازه نفس و مجهز، ماه هاست که ایجاد شده است، در مرزهای قلمرو مورد ادعای جمهوری‌های خلق، که هنوز در اعماق مناطق داخلی اوکراین قرار دارد، این نیروها بر حفظ این مرزها به صورت دفاعی متمرکز نبودند، بلکه در عوض، آنها در پشت خط اصلی به عنوان پایه ای برای حمله آتی آماده می شوند. که قرار است در مرحله اول بر شهر دونتسک و تجمع آن تمرکز کنند.

کارشناسان نظامی روسیه اکنون توافق دارند که احتمال تشدید تنش بحرانی در بخش دونتسک در جبهه در هفته های آینده بسیار زیاد است. 

نیروهای مسلح اوکراین در حال حاضر نیروهای خود را در منطقه پاولوفکا متمرکز کرده اند، ظاهراً به منظور انجام یک ضد حمله در جهت دونتسک. 

اما دونباس تنها منطقه‌ای نیست که در ماه ژوئیه یا اوت در آن تهدید جدی به «داغ شدن» درگیری وجود دارد. 

همزمان، نیروهای اوکراینی به طور گسترده از مناطق غربی کشور به جنوب منتقل می شوند. 

در منطقه خرسون، طرف روسی با چشم انداز ضدحمله اوکراینی مواجه است که می تواند به عنوان بخشی از یک عملیات پیچیده در چندین جبهه به طور همزمان انجام شود. جابجایی مشاهده شده واحدهای اوکراینی که قبلاً در مرز اوکراین و بلاروس مستقر بودند. 

به گفته نیکولایف، کارشناسان روسی همچنین این را به عنوان نشانه ای مطمئن می دانند که اوکراین تضمین هایی از ارتش لهستان دارد که در زمان مناسب به اینجا حمله خواهد کرد. 

تكرار حمله روسيه به كيف از شمال، ظاهراً ديگر مورد ترس ستاد كل اوكراين نيست.

جبهه سوم، کوچکتر است، اما از اهمیت استراتژیک بزرگی برای کنترل دریای سیاه برخوردار است، بازپس گیری جزیره مار توسط اوکراین است. نشانه های متعددی حاکی از آغاز قریب الوقوع این عملیات است، از جمله تشدید گلوله باران جزیره و ناوگان دریای سیاه روسیه از اودسا.

دلیل اصلی عدم موفقیت عمومی متفقین فقدان پرسنل نظامی است که اجازه نمی‌دهد تسلط کافی نیرو در نقاط حیاتی برای یک مانور محاصره ایجاد شود. 

روسیه همچنان به ارتش حرفه ای متکی است و از بسیج عمومی دوری می کند. جمهوری های خلق اکنون پتانسیل بسیج خود را تا حد زیادی به پایان رسانده اند. 

کمک های شخصی متحدان ادعایی مانند چین یا سوریه، که در هفته های اول جنگ در مورد آن حدس و گمان می رفت، در حد آرزو باقی ماند. روسیه در تاریخ گذشته خود نشان داده روی متحدان خود نمی تواند حساب باز کند.

ما از برنامه ها و محاسبات زیربنایی ستاد کل روسیه اطلاعی نداریم، اما ناظران آگاه هر روز بیشتر از خود می پرسند که چگونه آنها قصد دارند مزیت برتری کمی نیرو های نظامی طرف اوکراینی را بدون بسیج عمومی جبران کنند، به خصوص که مزیت کیفی تسلیحات روسی دربرتری توپخانه و هوایی تاکنون برای جنگ تعیین کننده نبوده است و همچنین به دلیل تحویل تسلیحات غربی به طور فزاینده ای در حال ذوب شدن است.

رویدادها در حال سرعت گرفتن است و ما شاهد افزایش شدید سرعت عملیات از سوی نیروهای مسلح اوکراین هستیم. همه اینها تأثیر مهمی بر عادی شدن درگیری در طرف روسیه دارد. اوکراین به طور جدی جنگ را به راه انداخته و در حال تدارک یک ضد حمله است که – در یک جهت یا آن جهت – احتمالاً این برای جنگ تعیین کننده است.

سوال مهم این است که آیا روسیه و جمهوری های خلق قدرت مقاومت در برابر ذخایر انباشته شده تسلیحاتی اوکراین و درهم شکستن ضد حمله آتی اوکراین را دارند یا خیر. هفته های آینده این را نشان خواهند داد. 

راشا تودی برای طیف وسیعی از نظرات تلاش می کند. پست های مهمان و نظرات لزوما منعکس کننده دیدگاه سردبیر نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: