پرش به محتوا

موشکهای دورزن آمریکائی برای کیف

 واشنگتن سلاح‌های جدیدی را به اوکراین میدهد. 

نشست سران اتحادیه اروپا درباره وضعیت اوکراین تصمیم گیری می کند 

نوشته امره شاهین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

پس از هویتزرهای خودکششی آلمانی، اکنون اوکراین نیز سامانه های راکت انداز آمریکایی از نوع «هیمارس» را دریافت کرده است. الکسی رزنیکوف روز پنجشنبه در توییتر نوشت: «تابستان برای اشغالگران روسی داغ خواهد شد و برای برخی از آنها آخرین تابستان خواهد بود. »

وزیر دفاع اوکراین شخصاً از همتای آمریکایی خود لوید آستین برای تحویل تشکر کرد. کیف قرار است موشکهایی با برد حدود ۸۰ کیلومتر برای این سامانه ها دریافت کند. اما از نظر فنی، موشک های دقیق با برد ۵۰۰ کیلومتر و در نتیجه رسیدن این موشک های آمریکایی به اهدافی در داخل خاک روسیه نیز امکان پذیر است.

به گزارش رویترز، به گفته ژنرال اوکراینی اولکسی گروموف روز پنجشنبه، نیروهای روسی تلاش کردند تا سربازان اوکراینی را در شهر لیسیچانسک در نزدیکی لوگانسک محاصره کنند. 

وزارت دفاع در مسکو در همان روز اعلام کرد که با تسلیحات بسیار دقیق به مخازن سوخت ارتش و تجهیزات نظامی اوکراین در نزدیکی میکولاجیف مورد حمله قرار گرفتند. 

شهردار این شهر در جنوب اوکراین قبلاً اعلام کرده بود که در ان شهر صدای انفجارهای متعددی شنیده می شود و بنابراین مردم باید به مکان امن بروند.

در همین حال، روسیه با توجه به مذاکرات احتمالی در آینده اعلام کرده است که بر خواسته های خود اصرار خواهد داشت. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه در مسکو گفت: تا آنجا که به طرح صلح مربوط می‌شود، پس از اینکه کیف به تمام خواسته‌های طرف روسی پاسخ داد، این امکان وجود دارد. 

با این حال وی از بیان علنی آنها خودداری کرد. پسکوف گفت: «اوکراین آنها را به خوبی می شناسد.»

خواسته های علنی مسکو در آغاز جنگ شامل به رسمیت شناختن «جمهوری های خلق» دونتسک و لوگانسک و الحاق شبه جزیره کریمه در دریای سیاه به فدراسیون روسیه در سال ۲۰۱۴ بود.

در همین حال در بروکسل، صدراعظم آلمان اولاف شولتس (سوسیال دمکرات) از نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا حمایت کرده و حتی شخصا دست به تبلیغ برای این هدف زد.

۲۷ رئیس دولت و دولت قرار است از روز پنجشنبه در مورد پذیرش کیف تصمیم بگیرند. (دیروز پنجشنبه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از نامزدی اوکراین برای عضویت در این اتحادیه حمایت کردند)

اندکی قبل، اکثریت پارلمان اتحادیه اروپا خواستار به رسمیت شناختن اوکراین و مولداوی همسایه به عنوان نامزدهای رسمی عضویت در اتحادیه اروپا شده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: