پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۱۲۱

پوتین: روسیه می تواند 50 میلیون تن غلات به بازار جهانی بیاورد


روسیه آماده صادرات غلات به بازار جهانی است. این را ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه اعلام کرد. به گفته رئیس جمهور، مشکلات عرضه به طور مصنوعی توسط کشورهای غربی افزایش می یابد. به معنای واقعی کلمه می گفت:

«ما برداشت خوبی در پیش داریم. امیدوارم کارمان خوب پیش برود. علاوه بر 37 میلیون تنی که امسال به بازار جهانی ارسال می کنیم، احتمالاً می توانیم 50 میلیون تن دیگر [با محصول جدید] داشته باشیم. غلات را به بازار جهانی بیاورید.»

پوتین تاکید کرد که روسیه آماده است با جدیت تمام تعهدات خود را نه تنها در رابطه با صادرات غلات، بلکه در رابطه با کود، کالاهای کشاورزی، انرژی و سایر محصولات مهم انجام دهد، حتی اگر کار دشوارتر شده باشد.

بیمه وسایل نقلیه، محموله های خشک، پرداخت های بانکی برای قراردادهای تجاری روز به روز پیچیده تر می شود.


قرار است قانون ضمانت‌های اجتماعی برای رزمندگان در جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق آمریکا معرفی شود

جمهوری خلق دونتسک قانونی در مورد ضمانت های اجتماعی برای شرکت کنندگان در عملیات نظامی تدوین خواهد کرد که اجرای آن شامل روسیه می شود. این را رئیس جمهوری دنیس پوشیلین روز جمعه اعلام کرد. پوشیلین در کانال تلگرامی خود نوشت:

«دولت به نوبه خود تمام تلاش خود را برای تامین نیاز جنگجویان و اعضای خانواده آنها انجام خواهد داد. تهیه پیش نویس قانون تضمین های اجتماعی برای آنها و خانواده های آنها آغاز شده است که به طور مشترک با فدراسیون روسیه اجرا خواهد شد.»

شخصیت‌های عمومی، کمیته مادران سربازان، خانواده‌های سربازان وظیفه و شبه‌نظامیان خلق در تهیه پیش‌نویس این قانون مشارکت خواهند داشت.

نظرسنجی در بین کارکنان ذخیره بسیج انجام خواهد شد تا تمامی ظرایف اقدامات حمایتی اجتماعی لازم در نظر گرفته شود.


روس‌ها کنترل کامل منطقه هرکسی در استان لوگانسک را هم به دست گرفتند

 نیروهای روسی در ادامه پیشروی‌های خود به خاک اوکراین، کنترل کامل منطقه «هرکسی» در استان لوگانسک واقع در شرق این کشور را هم به دست گرفتند.

 ستاد کل ارتش اوکراین دیروز هم اعلام کرده بود، نیروهای روسیه دو شهر در جنوب «لیسیچانسک» و «سورودوینسک» در شرق این کشور را به کنترل خود درآورده اند.

اسکای نیوز عربی جمعه گزارش کرد: مقامات اوکراینی امروز اعلام کردند که نیروهای روسیه کنترل کامل منطقه هرکسی در استان لوگانسک را به دست گرفته اند.

پیشتر نیز مقامات جدایی طلب لوگانسک اعلام کرده بودند که نیروهای روسی کنترل تنها مسیر پشتیبانی نیروهای اوکراینی در شهر لیسیچانسک را تحت کنترل خود درآورده اند.

مقامات اوکراینی با وجود اعلام کمک یک میلیاردلاری از سوی دولت بایدن، این اقدام را برای عقب راندن قوای روسیه از خاک اوکراین کافی نمی‌دانند.

رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.


اسرای اوکراینی مدعی هستند که فرماندهان آنها به حال خودشان رها کرده اند

پرسنل نظامی اوکراینی که در محاصره گورسکویه در جمهوری خلق لوهانسک تسلیم شدند، رهبری خود را متهم کردند که آنها را بدون اهداف مشخص و آمادگی لازم به نبرد اعزام کرده اند.

در ویدئویی که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده است، یکی از اسرا می گوید:

«ما را بدون ارتباط از راه دور رها کردند، نه با گردان و نه با تیپ نمی توانستیم تماس بگیریم، بی سیم کار نمی کرد، نمی دانستیم چه کنیم، چه موضعی بگیریم، وظیفه ما چیست.»


یکی دیگر از سربازان شکایت داشت که آموزش پیش از جنگ آنها به دو جلسه تمرین هدف محدود شده بود، که در طی آن آنها فقط می توانستند یازده گلوله را در یک زمان شلیک کنند.

یکی از اسرا به این نتیجه رسید که بدون تماس با دشمن می توان آنها را از بین برد و تنها راه نجات جان خود را تسلیم دانست.

وی همچنین به رفتار انسانی سربازان روسی اشاره کرد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، حدود 2000 نیروی اوکراینی در نزدیکی شهرهای گورسکویه و زولوتویه به دام افتاده اند.


مزدور محکوم بریتانیا از ساکنان دونباس طلب بخشش می کند


آیدن آسلین بریتانیایی که از سوی دادگاهی در دونتسک به دلیل جنگیدن در کنار نیروهای نظامی کی یف در جنگ اوکراین به اعدام محکوم شده است، در یک سخنرانی ویدئویی از زندان از عمل خود ابراز پشیمانی کرد و از ساکنان دونباس طلب بخشش نمود. به نقل از ریانووستی او گفت:

«بعد از همه چیزهایی که دیروز پشت سر گذاشتم، فقط می توانم به مردم دونباس و روسیه بگویم: برای پیوستن به نیروهای اوکراینی عذرخواهی می کنم. (…) خدا می داند – من واقعا متاسفم. فکر می کنم او به من اجازه داد تا حقیقت را ببینم. (…) پس از آنچه دیروز دیدم، چیز زیادی نمی توانم بگویم جز اینکه من داغونم. (.. .) دیروز تمام روز را روی زمین دراز کشیدم زیرا توپخانه اوکراین ما را گلوله باران کرد. و من در مرکز دونتسک هستم. در اینجا هیچ چیز نظامی وجود ندارد. به زندان حمله کردند. آنقدر نزدیک بود که می‌توانستم انفجار را حس کنم و ترکش‌هایی که بیرون می‌ریزد را بشنوم.»

این مزدور بریتانیایی افزود که آنچه که قبلاً آن را تبلیغات خصمانه می‌دانست حقیقت از آب در آمد و از سکوت رسانه‌های غربی در مورد گلوله باران اوکراین از شهرهای دونباس ابراز تاسف کرد.


گزارش: زلنسکی قصد دارد رئیس سرویس امنیتی اوکراین را برکنار کند

روزنامه پولیتیکو گزارش داد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در نظر دارد ایوان باکانوف، رئیس سرویس امنیت اوکراین (SBU) را برکنار کند. دلیل این امر، عدم حرفه ای بودن باکانوف و این واقعیت است که چندین مقام عالی رتبه SBU پس از شروع عملیات نظامی روسیه، سمت خود را ترک کردند. 

دوست دوران کودکی زلنسکی و رئیس سابق انتخابات باکانوف از سال 2019 ریاست SBU را برعهده داشت. منابع پولیتیکو از او به دلیل فقدان صلاحیت در مدیریت بحران مربوط به شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین انتقاد کردند. 

به گفته این روزنامه، SBU بیش از 30000 کارمند دارد که حدود هفت برابر بیشتر از سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا MI5 و تقریباً به اندازه FBI ایالات متحده است. SBU سالها به دلیل اتهامات فساد و سوء استفاده از قدرت مورد انتقاد قرار گرفته است. 


توئیت مدودف به آلمانی

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق و نخست‌وزیر سابق روسیه و معاون فعلی شورای امنیت ملی روسیه از طریق توییتر به آلمان گفت. مدودف توییت خود را به آلمانی نوشت تا کسی در آلمان حرفش اشتباهی نفهمد یا وانمود کند که سوال را متوجه نشده است.
رئیس جمهور سابق روسیه در توییت خود با آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان که بارها روسیه را به استفاده از «گرسنگی به عنوان سلاح» متهم کرده بود، جدل کرد. مدودف یادآور شد که این اتهام بیهوده و عدم حافظه تاریخی متهم کرد، به‌ویژه آلمان، که مسئول قحطی ۷۰۰۰۰۰ غیرنظامی در لنینگراد در نتیجه محاصره این ابرشهر توسط آلمان و فنلاند در طول جنگ جهانی دوم است.


پسکوف: روسیه در وضعیت کالینینگراد مصمم است

مسکو در مورد محاصره حمل و نقل کالینینگراد توسط لیتوانی به اندازه کافی مصمم است، اما عجله ای برای تصمیم گیری های بزرگ در این زمینه ندارد. این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به تاس اعلام کرد. او گفت:

«نیازی به عجله نیست، اما در عین حال ما البته به اندازه کافی مصمم هستیم. تصمیم گیری زمان می برد.»

سخنگوی کرملین توضیح داد که مقامات روسیه اکنون با دقت در حال تجزیه و تحلیل وضعیت هستند و موضع خود را از طریق وزارت خارجه به همتایان خود از کشورهای دیگر اعلام می کنند. او اضافه کرد:

«حتی می‌توانم بگویم متأسفانه آنها دیگر شریک ما نیستند، بلکه دشمن ما هستند.»


کمک های جمهوری خلق چین منطقه شاخ آفریقا در شرایط بحرانی

اسکای نیوز در گزارشی آورده است: جمهوری خلق چین در شرایط بحرانی که کشورهای آفریقایی به ویژه مناطق شاخ آفریقا و آن درگیر هستند گام های جدی برای مقابله با قحطی و خشکسالی برداشته است.
چینی ها در حالی که شاخ آفریقا و مشکلات جدی در زمینه تامین غذایی و خشکسالی روبرو کمک های خود را به این منطقه فشرده‌تر کرده‌اند این کمک ها شامل سرمایه‌گذاری بیشتر در مبارزه با قحطی و خشکسالی است

چین برای رسیدن به ثبات و پیشرفت با قدرت به دنبال بسط امنیت در شاخ افریقاست.
«ایمن سمیر» کارشناس امور روابط بین الملل هم به اسکای نیوز گفت: چین نقطه مقابل آمریکا در قاره آفریقا حرکت می‌کند. در حالی که واشنگتن تحریم علیه برخی کشورهای آفریقایی از جمله اریتره اعمال کرده است، چین به کشورهای آفریقا اهتمام خاصی دارد و دخالت در امور داخلی کشورها و تحریم آمریکا را مورد مخالفت قرار داده است.

«محمد حسن» پژوهشگر و تحلیلگر مصری هم بیان کرد: چین اهتمام خاصی به منطقه شاخ آفریقا می‌دهد و توجه آن مانند توجه به دریای چین جنوبی است. شاخ آفریقا دروازه جهان به سوی اروپاست. چین بزرگترین شریک تجاری و بزرگترین سرویس دهنده در زمینه های مدرسه استادیوم های ورزشی، بیمارستان، ایجاد کارخانجات تولیدی محلی، آبادی کشاورزی داخلی آفریقا و راه های زمینی و خطوط راه‌آهن در آفریقاست و حجم مبادلات میان طرفین در سال 2019 به بیش از 200 میلیارد دلار رسیده است.


تاس به نقل از یک منبع گفت: شبه نظامیان جناح آیدار در مجتمع آزوت در سورودونتسک آماده تسلیم شدن هستند.

ستیزه جویان جناح ملی گرای اوکراینی Aidar که اعضای آن در مجتمع صنایع شیمیایی آزوت در سورودونتسک گرفتار آمده اند، تحت شرایط خاصی اعلام آمادگی کردند که تسلیم شوند.

بر اساس اطلاعاتی که روز پنجشنبه توسط خبرنگار تاس از یک منبع نزدیک به شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک به دست آمد. شبه‌نظامیان جناح ملی‌گرای اوکراینی «آیدار» که در مجتمع شیمیایی «آزوت» در سورودونتسک مستقر شده‌اند، آمادگی خود را برای تسلیم شدن در صورت آتش‌بس و تضمین امنیت غیرنظامیان اعلام کردند. 

بر اساس اطلاعات موجود از این منبع، شبه نظامیان آمادگی خود را برای توقف مقاومت و تسلیم اعلام کردند. در صورتی که جمهوری خلق لوهانسک خواسته های آنها را بپذیرد، منبع افزود: «شرایط آنها عبارتند از: آتش بس، خروج امن غیرنظامیان از منطقه صنعتی و پس از آن نازی ها اعلام کردند که حاضرند اسلحه های خود را زمین گذاشته و تسلیم شوند.

منبع: تاس


زاخارووا: مشارکت مزدوران آمریکایی در جنگ اوکراین عواقب بین المللی در پی دارد

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مشارکت شهروندان آمریکایی در درگیری‌های نظامی کنونی در اوکراین پیامدهای بین‌المللی غیرقابل پیش‌بینی و شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد که اطلاعاتی در خصوص استخدام و انتقال شهروندان آمریکایی برای شرکت در نبردها در منطقه دونباس اوکراین وجود دارد که باید نسبت به این مسئله هشدار داده شود. به گفته زاخارووا، صحبت بر سر فعالیت جدی سفارت اوکراین در واشنگتن در این زمینه است که مغایر با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک مربوط به سال 1961، در جذب آشکار مزدوران جنگی برای درگیریها در سایر کشورهاست.

لازم به یادآوری است که طبق اطلاعات خود رسانه‌های آمریکایی، پس از آغاز نگ اوکراین، حدود 20 هزار آمریکایی برای کمک به ارتش اوکراین اعلام آمادگی کردند و هیئت دیپلماتیک اوکراین بیش از 6 هزار درخواست را به طور رسمی ثبت کرده است.


بیانیه رهبران کشورهای عضو گروه بریسک پس از نشست سران پکن

کشورهای گروه بریکس – BRICS(گروهی متشکل از پنج کشور: برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) از تقویت سیستم کنترل تسلیحات و حفظ یکپارچگی در جهت تقویت ثبات جهانی حمایت کردند. این مسئله در بیانیه پکن که در پایان چهاردهمین نشست سران این گروه در روز پنجشنبه تصویب شد، بیان شده است.

کشورهای عضو بریکس خواستار ادامه تلاش‌ها برای تقویت سیستم‌های در نظر گرفته شده در توافقات مربوط به کنترل تسلیحات و حفظ یکپارچگی آنها به منظور حفظ ثبات جهانی شدند.

همچنین سران کشورهای شرکت کننده در این نشست از تقویت همکاری‌ها از جمله در روابط تجاری در عرصه‌های کشاورزی، هوانوردی، انرژی و اقتصاد سبز حمایت کردند. آنها از اعضای سازمان تجارت جهانی خواستند از اقدامات یکجانبه و حمایتی که مغایر با روح و قوانین این سازمان است، پرهیز کنند.

علاوه بر این، رهبران کشورهای عضو بریکس، کشورهای توسعه یافته را به توسعه روابط اقتصادی مسئولانه و دور از برخوردهای سیاست دعوت کردند. در این بیانیه آمده است که عوامل سیاسی ثانویه بر کشورهای در حال توسعه تأثیر منفی می‌گذارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه نیز روز پنجشنبه، در سخنرانی خود در نشست چهاردهم رهبران گروه بریکس یادآور شد که این گروه نقش بسیار زیادی در ایجاد جهانی چندقطبی داشته است. به گفته وی، فراملی بودن چالش‌ها و تهدیدها نیازمند پاسخ های مشترک کشورها است که باید به صورت مشترک و بر اساس همکاری صادقانه و متقلابلاً سودمند به آنها پاسخ داد.


عقب نشینی اتحادیه اروپا از تحریم منطقه کالینینگراد روسیه

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه طی سخنرانی خود در بروکسل اعلام کرد که اتحادیه اروپا مایل نیست راه‌های ترانزیتی بین منطقه کالینینگراد و دیگر مناطق روسیه را مسدود کند، بلکه تنها قصد دارد از دور زدن احتمالی تحریم‌ها توسط مسکو جلوگیری کند.  

وی توضیح داد: «وضعیت کالینینگراد یک محاصره نیست. ما نمی خواهیم ترانزتی کالا بین کالینینگراد و روسیه را مسدود کنیم، البته در عین حال به کنترل دقیق اوضاع به منظور جلوگیری از دور زدن تحریم‌های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا نیاز داریم و این کار باید با دقت در حال انجام است.»

ممنوعیت ترانزیت کالا از خاک جمهوری لیتوانی به منطقه کالینینگراد از نیمه شب 18 ژوئن (28 خرداد ماه ) به اجرا درآمد و این اقدام به عنوان بخشی از بسته پنجم تحریمهای ضد روسی کشورهای اتحادیه اروپا معرفی شده است.


اوکراین شکست خود در شهر سیوجرودونتسک را اعلام کرد

اوکراین شکست و خروج نیروهای خود از شهر سیوجرودونتسک در شرق این کشور که هفته ها بر سر آن درگیری بوده است را اعلام کرد. «سرهی هاجدای»، فرماندار منطقه لوهانسک در تلویزیون این کشور گفت که  نیروهای اوکراینی باید خارج شوند.  به گفته وی این شهر عمدتاً توسط نیروهای روسیه اشغال شده است. وی افزود: ماندن در موقعیت هایی که در طی ماه های متمادی از هم پاشیده شده اند، صرفاً برای اینکه بگوییم در آنجا  هستیم هیچ فایده ای ندارد.


اعتراف زلنسکی به خستگی سایر کشورها از ادامه جنگ در اوکراین

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک پیام ویدئویی برای دانشجویان اسرائیلی اعلام شد که خستگی ناشی از ادامه جنگ در این کشور، در میان سایر کشورها و حتی در مناطق داخلی اوکراین بوجود آمده است.

زلنسکی گفت: « خستگی از ادامه جنگ در کشور ما در سایر کشورها وجود دارد و همچنین در داخل اوکراین، کسانی که زیر گلوله باران قرار ندارند، دیده می‌شود و آنها آنچه را که باید در شرایط کنونی انجام شود فراموش می‌کنند.»

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس نیز یادآور شده بود که علیرغم خطر خستگی ناشی از ادامه بحران اوکراین، کشورهای غربی باید به حمایت از این کشور ادامه دهند.

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین نیز چندی پیش گفت که درخواست‌های اخیر سران چندین کشور برای سازش در مذاکرات با روسیه محصول فرعی خستگی فزاینده از روند اوضاع است.


اوکراین چندان علاقه ای به بازگشت پناهجویان به کشور ندارد

اوکراین درباره بازگشت عجولانه!! تقریباً پنج میلیون پناهجوی جنگی که توسط اروپا پذیرفته شده شده اند هشدار داده است. اولنا سوتنیک، مشاور معاون نخست وزیر اوکراین در این باره گفت که  دو پیش نیاز اساسی وجود دارد: ما باید راه ها و ابزارهایی را برای بازسازی حداقل بخشی از زیرساخت های ویران شده پیدا کنیم.  وی پس از گفتگو در برلین، گفت و باید  در جایی که آنها می‌روند،  یک سیستم دفاع ضد موشکی کارآمد مستقر شود – همانطور که اکنون کم و بیش برای کی یف وجود دارد.


کرملین سفر پوتین به ایران را قطعی اعلام کرد

سخنگوی کاخ کرملین سفر رئیس جمهوری روسیه به ایران را قطعی اعلام کرد، اما گفت تاریخ این سفر هنوز مشخص نشده است.

دیمیتری پسکوف در گفت و گو با خبرگزاری روسی تاس در پاسخ به سئوالی درباره احتمال سفر ولادیمیر پوتین به تهران و شرکت در نشست روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در چارچوب مذاکرات آستانه گفت: سفر رئیس جمهوری روسیه به تهران قطعی است، اما تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که ظهر پنجشنبه در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، در مورد نشست سران ایران، ترکیه و روسیه در تهران گفته بود: امیدوار هستیم که در آینده نه چندان دور با توجه به شرایط مهار ویروس کرونا در جهان شاهد برگزاری نشست سران فدراسیون روسیه، جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در تهران باشیم.

گفته شده، این نشست بخشی به صورت دوجانبه و بخشی دیگر در فرمت نشست آستانه برگزار خواهد شد که با محوریت آتش بس در سوریه است.

از زمان شیوع کرونا، نشست کشورهای ضامن صلح سوریه که شامل سه کشور ایران، روسیه و ترکیه می شود، به صورت حضوری برگزار نشده و مقامات سه کشور بر برگزاری حضوری آن به خاطر حساسیت موضوعات مورد بحث تاکید دارند.

مقامات روس از جمله آلکساندر لاورِنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه پیش از این، از میزبانی تهران برای برگزاری نشست سران حمایت کرده بودند. قرار است نشست وزیران خارجه سه کشور پیش از برگزاری نشست سران برگزار شود.


مجارستان به اتحادیه اروپا درباره عواقب خطرناک تحریم ها علیه روسیه هشدار داد

اتحادیه اروپا باید تحریم های روسیه را به دلیل عملیات ویژه در اوکراین متوقف کند و در عوض بر آتش بس و آغاز مذاکرات تمرکز کند. این را بالاز اوربان، مشاور سیاسی نخست وزیر مجارستان به رویترز گفته است. 

وی خاطرنشان کرد که هر چه اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری را اعمال کند، بیشتر به کل اتحادیه آسیب می رساند. اتحادیه اروپا به دلیل مشکلات اقتصادی به عنوان یک «بازنده» تبدیل خواهد شد. 

مشاور نخست وزیر مجارستان گفت که اتحادیه اروپا به نقطه ای رسیده است که مشخص است ادامه راهبرد فعلی «پایان بدی برای اروپا خواهد داشت». وی تاکید کرد:

بنابراین ما باید به چیزی بپردازیم. مذاکره، آتش بس، صلح، دیپلماسی. این راه حل ما است.


فیلیپین می خواهد به سیستم تراکنش های مالی روسیه SPFS بپیوندد

فیلیپین در حال بررسی پیوستن به سیستم انتقال اخبار مالی روسیه (SPFS) برای ادامه تجارت با روسیه است. این را ایگور بایلن سفیر فیلیپین در مسکو روز پنجشنبه گفت. او توضیح داد:

«ما درباره سیستم مالی SPFS شنیدیم و اطلاعات لازم را به مانیل دادیم. ما اکنون یک تیم اقتصادی جدید در دولت داریم که رئیس سابق بانک مرکزی فیلیپین، یک متخصص بسیار با تجربه، وزیر دارایی است. او می داند که این پیشنهاد چقدر مهم است.»

بایلن شک دارد که این تصمیم پس از تحلیف رئیس جمهور جدید کشور در پایان ماه ژوئن اتخاذ خواهد شد. 

وی در عین حال خاطرنشان کرد که فیلیپین در آنالوگ غربی یعنی سیستم سوئیفت باقی خواهد ماند. وی همچنین توضیح داد که جمهوری روسیه تحریمی را اعمال نکرده و همچنان علاقمند به تجارت با این کشور است. 

بنابراین ما باید به طور جدی یک سیستم پرداخت جایگزین را برای حمایت از تجارت با روسیه در نظر بگیریم.


مشاور قدیروف: تصرف لیسیچانسک منجر به آزادسازی کامل LPR خواهد شد

آزادسازی لیسیچانسک و مناطق مجاور به آزادی کامل جمهوری خلق لوگانسک منجر خواهد شد. این را آپتی آلودینوف، مشاور رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن بیان کرد. در ادامه گفته شد:

«ما هر روز قلمروهای بیشتری را از آنها پس می گیریم و اگر این روند در چند روز آینده ادامه یابد، احتمالاً می توانیم آزادی کامل جمهوری خلق لوگانسک را اعلام کنیم و به سمت جمهوری خلق دونتسک پیشروی کنیم تا با همان سرعت آنها را آزاد کنیم. »

پیش از این، رمضان قدیروف، فرمانده چچن، اعلام کرد که نیروهای روسی با موفقیت به سمت سیورودونتسک و لیسیچانسک پیشروی می کنند.


لاوروف: روسیه آماده گفتگو با اوکراین در بلاروس است

روسیه آماده گفتگوهای صلح با اوکراین در بلاروس است. این را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد. او گفت:

با کمال خرسندی ما دعوت رئیس جمهور بلاروس برای دیدار در خاک بلاروس را می پذیریم. 

لاوروف تاکید کرد که مسکو هیچ چیزی را به میل خود ارائه نخواهد کرد، زیرا «همه چیز از مدت ها قبل ارائه شده است.» وزیر خارجه روسیه افزود: توپ اکنون در زمین کیف است. 

در 18 ژوئن، رئیس هیئت اوکراینی، دیوید آراخامیا، گفت که طرف اوکراینی می تواند مذاکرات با روسیه را در پایان ماه اوت از سر بگیرد. به نظر او، تا این زمان وضعیت باید به شدت تغییر کند، زیرا در آن صورت کیف قادر خواهد بود از موضع قدرت صحبت کند.


جمهوری خلق لوهانسک: نیروهای اوکراینی مناطق مسکونی این جمهوری را با موشک های توچکا-یو گلوله باران کردند

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای مسلح اوکراین روز جمعه سه موشک توچکا-یو به مناطق پرجمعیت جمهوری خلق لوهانسک (LVR) شلیک کردند. این را نمایندگی جمهوری در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس گزارش کرده است. 

بر این اساس، نیروهای مسلح اوکراین استاخانوف، بریانکا و تپلیچن را هدف قرار دادند. آتش از سمت باخموت آمد. 

بر اساس گزارش‌ها، در چند روز گذشته، ارتش اوکراین تقریباً روزانه موشک‌های زیردریایی توچکا را به سمت مناطقی در جمهوری خلق لوهانسک شلیک کرده است.


وزارت دفاع روسیه فاش کرد که ملی‌گرایان اوکراینی آماده بمباران ساختمان بیمارستان در خارکف هستند تا به دروغ نیروهای مسلح روسیه را مسئول این جنایت معرفی کنند.

میخائیل مزینتسف، رئیس مرکز نظارت دفاع ملی روسیه گفت: «متخصصان 72 مرکز اطلاعات و عملیات روانی نیروهای مسلح اوکراین در حال آماده شدن برای یک تحریک و صحنه سازی آشکار دیگر با کشتن غیرنظامیان هستند تا نیروهای مسلح روسیه را به حملات بی‌رویه به اهداف غیرنظامی متهم کنند». .

وی گفت: ستیزه جویان گردان نازی «کراکن» با تهدید به کشتن ترسناک پزشکی و بهداشتی آنها را از مراکز دیگر بهداشتی و بیمارستان ها به زور به بیمارستان اول کودکان در خارکف (در خیابان کلوچکوفسکایا) می‌آورند. که نازی ها قصد دارند با شروع بمباران ساختمان مین گذاری شده را منفجر کنند.توپخانه نیروهای روسی به دروغ به این کار متهم کنند.

میزینتسف افزود که خبرنگاران خبرگزاری های غربی برای تهیه مطالب جعلی عکس و فیلم وارد شهر شدند.

میزینتسف خاطرنشان کرد که ارتش اوکراین سلاح های سنگین را در قلمرو مدرسه ای در دروژکوکا، جمهوری خلق دونتسک مستقر کرده است و او از موارد مشابه در مناطق دیگر نیز صحبت کرد.

به گفته این مقام، ارتش و امدادگران روسیه بیش از ۳۵۰۰ هکتار را در جریان مین زدایی در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک بررسی کردند. وی توضیح داد: یگان های مین زدایی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و وزارت شرایط اضطراری روسیه وظایف پاکسازی مناطق جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک را از مواد منفجره انجام می دهند و در مجموع ۳۵۰۰ هکتار زمین مورد بررسی قرار گرفت. «

میزینتسف از تخلیه بیش از ۲ میلیون نفر از اوکراین و جمهوری های خلقی دونتسک و لوگانسک به روسیه از آغاز عملیات ویژه خبر داد

منبع: وزارت دفاع روسیه


سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در دیدار با همتای بلاروسی خود ویکتور خرینین بر لزوم اتخاذ فوری اقدامات مشترک روسیه و بلاروس برای تقویت توان دفاعی دو کشور اتحادیه تاکید کرد.

شویگو روز پنجشنبه در مسکو گفت: «شرایط نیاز به اقدامات مشترک فوری را برای تقویت توانایی دفاعی کشور اتحادیه و افزایش آمادگی رزمی گروه‌بندی منطقه‌ای نیروها و سامانه یکپارچه پدافند هوایی منطقه‌ای را حکم می‌کند».

وی افزود که این موضوع امروز اهمیت بیشتری پیدا کرده است و طرف روسی آماده است «هرگونه حمایتی از دوستان بلاروسی» در این زمینه انجام دهد.

شویگو بلاروس را مهم‌ترین شریک راهبردی و نزدیک‌ترین متحد روسیه توصیف کرد و خاطرنشان کرد که همکاری‌های نظامی دوجانبه با وجود فشارهای بی‌سابقه غرب در حال توسعه است.

وی گفت: «جمهوری بلاروس مهمترین شریک استراتژیک، نزدیکترین دوست و متحد ما است. امروز همکاری نظامی دوجانبه تحت فشار بی سابقه غرب، جنگی اعلام نشده علیه دو کشور ما در حال توسعه است.»

شویگو به این نتیجه رسید که روسیه از عزم بلاروس ها برای مقاومت در برابر روند تقابلی ایالات متحده و متحدانش و همچنین تمایل آنها برای تشکیل مشترک یک فضای دفاعی واحد در داخل مرزهای کشور اتحادیه بسیار قدردانی می کند.

منبع: تاس


روسیه اعلام کرد که حاضر است غلات لازم برای افغانستان را تامین کند، کشورهای غربی باید مبالغی که از افغانستان ربودند را به این کشور بازگرداند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد، با تاکید بر اینکه روسیه آماده است از طریق تامین غلات به افغانستان کمک کند، از کمک کنندگان غربی خواست تا بدون پیش شرط وجوه دزدیده شده از مردم این کشور را به افغانستان بازگردانند.

وی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت که بسیار متأسف است که تحریم های غیرقانونی علیه روسیه بر همکاری روسیه با سازمان های بشردوستانه تأثیر گذاشته و زنجیره های لجستیکی و مالی را از بین برده است.

نبنزیا تاکید کرد که «در صورت لزوم، ما آماده خواهیم بود تا در تامین غلات به افغانستان کمک کنیم.»

نبنزیا همچنین از کمک کنندگان غربی خواست تا کمک های مالی خود را به افغانستان بازگردانند تا بدون پیش شرط به عادی سازی وضعیت بشردوستانه در این کشور کمک کنند.

وی افزود: ما از کمک کنندگان غربی می خواهیم که از گمانه زنی در مورد مسئله افغانستان دست بردارند و کمک های مالی را به کشور بازگردانند و کمک های همه جانبه را برای عادی سازی وضعیت اجتماعی، اقتصادی و بشردوستانه در کشور بدون قید و شرط و پیش شرط آغاز کنند.

وی خاطرنشان کرد: این کشورها بار اصلی نتایج حضور ۲۰ ساله خود در کشور را بر عهده دارند.

منبع: RT


ولادیمیر پوتین: قدرت بریکس به طور پیوسته در حال افزایش است

رئیس جمهور روسیه در سخنانی اعلام کرد که قدرت بریکس به طور پیوسته در حال افزایش است.

به گزارش تاس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در نشست سران بریکس که در قالب ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) در حال تعمیق همکاری در دستور کارها هستند و اقتدار این اتحادیه سال به سال افزایش می‌یابد.

رئیس جمهور روسیه گفت: «کشورهای بلوک ما در حال تعمیق همکاری در تمام طیف موضوعات در دستور کار جهانی و منطقه‌ای هستند و هر سال اقتدار و نفوذ بریکس در صحنه جهانی به طور پیوسته افزایش می‌یابد.»

پوتین همچنین خاطرنشان کرد که این یک روند عینی است، زیرا پنج کشور واقعاً دارای پتانسیل اقتصادی، علمی، فناوری و انسانی هستند. آنها می‌توانند به طور مؤثر با یکدیگر همکاری کنند تا ثبات و امنیت بین المللی، رشد و رفاه پایدار و رفاه مردم خود را تضمین کنند.

رئیس‌جمهور روسیه افزود که مسکو موضوع نشست اخیر با شعار «تقویت مشارکت باکیفیت بریکس، آغاز دوره‌ای جدید برای توسعه جهانی» مرتبط می‌داند. وی به این نکته توجه کرد که پیچیدگی و ماهیت فراملی چالش‌ها و تهدیدهای جامعه بین المللی مستلزم جست و جوی پاسخ‌های جمعی با مشارکت فعال این بلوک است.

رئیس جمهور روسیه تأکید کرد: «ما بارها گفته‌ایم که تنها با هم می‌توانیم مشکلاتی مانند حل مناقشه، مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان‌یافته، از جمله استفاده جنایتکارانه از فناوری‌های جدید، مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی و گسترش عفونت‌های خطرناک را حل کنیم.»

پوتین همچنین از شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین و سایر همکاران چینی برای فعالیت فعال آنها در سال جاری برای ارتقای مشارکت استراتژیک بریکس تشکر کرد.


لاوروف: اقدمات دبیرکل سازمان ملل حل بحران غذایی را به تاخیر می‌اندازد

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد حل بحران جهانی غذا را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری تاس، لاوروف در گفت وگو با شبکه ملی بلاروس که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: دبیرکل سازمان ملل با اقدامات خود حل بحران غذایی را به تعویق می‌اندازد، او متاسفانه اجازه ارسال غلات در اسرع وقت را نمی‌دهد.

به گفته وی، روسیه از واکنش کند سازمان ملل متحد به پیشنهادات مربوط به انتقال غلات نگران است. 

لاوروف توضیح داد: ما از واکنش آهسته به موضوعی که فوری به نظر می‌رسد، نگران هستیم. احتمالا دبیرخانه سازمان ملل تحت فشار شدید کسانی است که مایلند این سازمان بین‌المللی را تحت کنترل خارجی قرار دهند. 

وزیر خارجه روسیه افزود، مسکو راه حل‌های پیشنهادی خود را برای حل این بحران ارائه کرده است. 

لاوروف گفت: همه پیشنهادات مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، روی کاغذ پیاده شده و به نیویورک ارسال شده است. ما هر چه در توان داشتیم انجام دادیم. 

وی تصریح کرد، گوترش دبیرکل سازمان ملل در تلاش بوده است تا موضوع انتقال غلات از بنادر اوکراین را بدون در نظر گرفتن اعلامیه‌های روزانه روسیه در مورد کریدورهای بشردوستانه در این خصوص حل کند. 

 روسیه و اوکراین روی هم حدود ۳۰ درصد از عرضه جهانی گندم را برعهده دارند. حدود ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به صادرات غلات اوکراین وابسته هستند. 

سازمان ملل پیش از این هشدار داده بود که اگر بنادر اوکراین که به دلیل جنگ بسته شده‌اند، بازگشایی نشوند، میلیون‌ها نفر در جهان با خطر گرسنگی مواجه خواهند شد. 

در آغاز سال ۲۰۲۲ حدود ۲۷۶ میلیون نفر در سراسر جهان با گرسنگی حاد مواجه بودند، اما انتظار می‌رود در صورت ادامه درگیری در اوکراین، ۴۷ میلیون نفر به این افراد به ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا افزوده شود. 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیشتر گفته بود که اگر کی‌یف بنادر خود را مین زدایی و صادرات محموله‌ها را از طریق بنادر تحت کنترل روسیه مانند بردیانسک و ماریوپل تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی‌ها با محموله غلات اوکراینی را تضمین می‌کند. 

مقام‌های ترکیه وعده داده‌اند که امنیت محموله‌های غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه تضمین کنند. 


انگلوساکسون‌ها اجازه صلح در اوکراین را نمی‌دهند

وزیرخارجه روسیه در سخنانی با انتقاد از کشورهای غربی، غرب را متهم به کارشکنی در روند صلح اوکراین است.

به گزارش اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد: «حتی اگر کیف بخواهد مذاکرات با روسیه را از سر بگیرد، مسکو از وضعیت روی زمین پیش می‌رود و عدم تمایل تعدادی از مناطق آزاد شده برای بازگشت به کنترل مقامات کیف را در نظر می‌گیرد.

لاوروف در گفتگو با یک شبکه تلویزونی با انتقاد از رویکرد کشورهای غربی و کارشکنی غرب در فرایند برقراری صلح در در اوکراین، گفت: آنگلوساکسون‌ها اجازه صلح را نمی‌دهند.

وزیرخارجه روسیه در عین حال تاکید کرد که مسکو آمادگی برای ادامه مذاکرات با اوکراین را دارد.

اظهارات لاوروف پس از آن بیان می‌شود که مذاکرات صلح بین کی یف و مسکو طی دو ماه گذشته متوقف شده است و جنگ در اوکراین با حمایت کشورهای غربی از کیف ادامه دارد. روز گذشته هم دولت بایدن در آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین اعطا کرده است.

گفته شده که این بسته کمکی آمریکا به اوکراین شامل موشک اندازهای M۱۴ هیرماس نیز بوده است.

یک مقام آگاه در این باره گزارش داد که دولت بایدن ۵۰۰ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین را به زودی اعلام خواهد کرد.

در این گزارش آمده است که بسته کمک نظامی اضافی شامل سامانه‌های موشکی توپخانه با تحرک بالا و همچنین مهمات توپخانه می‌باشد که به زودی از سوی دولت بایدن اعلام خواهد شد.

همزمان دولت اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد که تجهیزات موشکی توپخانه ای با تحرک بالا (HIMARS) را از آمریکا تحویل گرفته است. تجهیزات مذکور مربوط به یک سیستم تسلیحاتی دوربرد قدرتمند که دولت کی یف امیدوار است که در میدان نبرد با روسیه به کمک این کشور بیاید.

«الکسی رزنیکوف» وزیر دفاع اوکراین در خصوص تحویل محموله جدید از آمریکا در توئیتر خود آورد: «از همکار و دوست آمریکایی ام، لوید آستین، به خاطر این ابزارهای قدرتمند قدردانی می‌کنم! وزیر دفاع اوکراین افزود که تابستان گرمی در انتظار نظامیان روسی خواهد بود و آخرین تابستان برای برخی از آنها.»

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: