پرش به محتوا

جاه طلبی رام‌نشدنی ناتو در برابر اراده عمومی

ناتو که دائماً به دنبال دشمنان خیالی است و با دامن زدن به تقابل، موجودیت خود را توجیه می کند، در آستانه برگزاری یک نشست است و همچنین قصد دارد شاخک های خود را تا منطقه آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد.

درگیری روسیه و اوکراین که با گسترش تهاجمی ناتو آغاز شد، نزدیک به چهار ماه ادامه داشت که طی آن تحریم های شدیدی از سوی اعضای ناتو علیه روسیه اعمال شده است. از قضا، تأثیر این تحریم‌ها بر این بلوک هم مشهود است. رسانه های غربی و آمریکایی تقریباً هر روز نگرانی‌های خود را از بحران انرژی و غذایی ناشی از تحریم علیه روسیه گزارش می کنند.

یک ضرب المثل چینی وجود دارد که استراتژی ضعیف را توصیف می کند و میگوید: «یک نفر برای مجروح کردن 1000 سرباز دشمن، 800 سرباز خود را از دست می دهد». این نشان دهنده رویکرد باخت-باخت نسبت به دشمن است. این می تواند در مورد آنچه ناتو علیه خودش انجام داده نیز اعمال شود.

احتمالا سیاستمداران غربی فکر می کردند که با اعمال تحریم های مشترک علیه روسیه، علاوه بر کمک نظامی به اوکراین، روسیه را به سرعت شکست خواهند داد. با این حال، میتوان از وضعیت فعلی قضاوت کرد و دید که چگونه آنها بیشتر از اهداف خود دور می شوند.

درست در زمانی که جنگ‌طلبان غربی از باخت روسیه دلشاد میشوند، کشورهای خودشان نیز منافع قابل توجهی را در زمینه‌های دیگر از دست میدهند، که شامل اهداف حفاظت از محیط زیست، رفاه عمومی و توسعه پایدار اقتصادشان است. هیولای تورم ناشی از آن زندگی روزمره مردم عادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

در مرحله اولیه درگیری روسیه و اوکراین، این باور عمومی وجود داشت که روسیه بسیار قوی تر از اوکراین است، در حالی که مجموع قدرت اعضای ناتو بسیار قوی تر از روسیه بود.

اما معلوم شد که این فقط توهم آنها است. سیاستمداران برخی از کشورهای غربی باید تأمل کنند و این درس را بیاموزند که استفاده از قدرت سخت برای دستیابی به اهداف سیاسی در هر مرحله امکان پذیر نیست. تحمیل مشکلات اقتصادی بر روسیه قلب و ذهن مردم را به دست نخواهد آورد.

به گفته کوی هونگجیان، مدیر سازمان مطالعات اروپایی در موسسه مطالعات بین المللی چین، «محرک اصلی برای وخامت درگیری روسیه و اوکراین ناتو است. روابط این بلوک با روسیه حتی بدتر هم شده است، و به نظر می رسد باید برای ارائه حمایت نظامی اوکراین در دراز مدت آماده شود».

از آنجایی که نشست سران ناتو که برای هفته آینده برنامه ریزی شده، از کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره جنوبی نیز دعوت کرده است، بسیاری از ناظران می گویند که این اتحادیه شاخک‌های خود را به سمت آسیا و اقیانوسیه گسترش خواهد داد. ناتو از محدوده قبلی خود که فقط بر اقیانوس اطلس شمالی متمرکز بود، به سمت هدف قرار دادن منطقه هند و اقیانوس آرام پیش رفته و از یک سازمان دفاعی به یک بلوک امنیت جمعی تبدیل شده است. وقتی ناتو به این سرعت بزرگ‌تر میشود تنها با چالش‌ها و عدم قطعیت‌های بیشتری مواجه خواهد شد و ناتو به این امر ادامه می‌دهد. کارشناسان چینی گفته‌اند که این کار ناتو عدم قطعیت‌های امنیتی را به سایر مناطق نیز خواهد کشاند.

ناتو به طور فزاینده ای در مخمصه ای گرفتار شده که ممکن است فرار از آن دشوار باشد. هر اقدامی که با اصول منشور ملل متحد مطابقت نداشته باشد بر خلاف قلب و ذهن مردم است. در این شرایط، اگرچه قدرت سخت می تواند غالب باشد، اما نمیتواند به کامیابی منجر شود..China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: