پرش به محتوا

لاوروف در تهران: ایران نسبت به گسترش ناتو در سایر نقاط جهان هشدار داد.ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران از تلاش های ناتو برای گسترش حوزه نفوذ خود در بخش های مختلف جهان از جمله خاورمیانه و قفقاز نگران شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه نسبت به تلاش برای گسترش نفوذ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نقاط مختلف جهان هشدار داد.

شکی نیست که آمریکا و ناتو پشت درگیری هایی مانند اوکراین هستند.

رئیسی روز چهارشنبه در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: «بنابراین لازم است در مواجهه با تلاش‌ها برای گسترش نفوذ ناتو در همه بخش‌های جهان از جمله خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی اقدام کرد».

وی بر اهمیت پایان هر چه سریعتر جنگ در اوکراین تاکید و آمادگی ایران را برای کمک به یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای این بحران اعلام کرد.

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود به اهمیت همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر پرداخت و گفت: قدرت های خارجی نباید در منطقه حضور نظامی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: دیدارها و گفتگوهای مستمر مقامات ایران و روسیه نشان از عزم راسخ دو کشور برای گشودن فصل جدیدی به ویژه در بخش اقتصادی دارد.
رئیسی گفت: تقویت همکاری ها و هماهنگی ها ابزاری قدرتمند برای مقابله با تحریم های آمریکا و یکجانبه گرایی اقتصادی علیه کشورهای مستقل است.

وزیر امور خارجه روسیه و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی روز پنجشنبه نیز دیدار کردند.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری پس از گفتگو با همتای ایرانی خود امیرعبداللهیان در تهران گفت که مسکو و تهران تحریم های یکجانبه غیرقانونی غرب را محکوم می کنند.

همانطور که دیپلمات ارشد روسیه خاطرنشان کرد، ایران و روسیه مفهوم «نظم مبتنی بر قوانین» را که توسط غرب ترویج می شود را رد کردند.

«ما در رد مفهوم به اصطلاح نظم مبتنی بر قواعد که توسط ایالات متحده و کشورهای اقماری آن ترویج می شود متفق القول هستیم – مفهومی که به دنبال جایگزینی قوانین بین المللی به منظور بی اعتبار کردن اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد است، به ویژه اصل برابری حاکمیتی کشورهاست.»

دولت جدید ایران تحت ریاست رئیسی بر تجارت با همسایگان و جهت گیری شرق کشور تکیه دارد تا حد امکان از کشور در برابر تحریم های غرب محافظت کند. روسیه و ایران اخیراً برای کمک به یکدیگر در دور زدن تحریم های غیرقانونی غرب با یکدیگر همکاری می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: