پرش به محتوا

حزب کمونیست آلمان: ناتوی گلوبال – ناتو علیه چین و روسیه!

نوشته رودیگر گوبل
منتشر شده در زمان ما ارگان حزب کمونیست آلمان.
ترجمه مجله هفته.در اجلاس مادرید، پیمان نظامی می‌خواهد بر روی یک مفهوم استراتژیک جدید با یک موضع متحد روشن در برابر روسیه و چین به توافق برسد. ناتو صلح در اوکراین را رد می کند.

مادرید، پایتخت اسپانیا، این روزها برای تامین امنیت نشست ناتو در پایان ماه جاری تبدیل به یک قلعه نظامی می شود. بیش از ده هزار افسر پلیس و تعداد نامعلومی از پرسنل نظامی برای کنفرانس دو روزه در ۲۹ و ۳۰ ژوئن در آنجا مستقر شده اند، تا «صلح و نظم» را تامین کنند، به این معنی که اعتراضات محدود و کوچک نگاه داشته و از محل اجرای اجلاس دور نگه دارند.
گسترش، مسلح کردن، بازدارندگی – اینها نکات کلیدی برای نشست ناتو هستند.
پیمان نظامی همچنین می خواهد در مورد یک مفهوم استراتژیک جدید تصمیم گیری کند. نه تنها یک رویارویی واضح با روسیه ایجاد خواهد کرد، بلکه – همانطور که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می گوید – «برای اولین بار» به صراحت به اقدامی مشترک علیه چین خواهند پرداخت.
جزئیات هنوز مشخص نیست. اما آنچه واضح است این است که علاوه بر ۳۰ رئیس دولت و دولت اعضای ناتو، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن، یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی، آنتونی آلبانیز نخست وزیر استرالیا و جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند نیز در شورای جنگ در اسپانیا شرکت خواهد کرد. برای راه اندازی خط مقدم علیه جمهوری خلق چین، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تبدیل به ناتو جهانی یا ناتوی گلوبال می شود.

برنامه توسعه ناتو با پیوستن سوئد و فنلاند در دستور کار است و اوکراین نیز به طور گسترده مسلح خواهد شد و به طور سیستماتیک به استانداردهای نظامی ناتو تغییر جهت خواهد داد.
«در پاسخ» به حمله روسیه به اوکراین، قرار است نیروهای آماده جنگ و زرادخانه‌های بیشتری در منطقه شرقی اتحاد نظامی در اروپا مستقر شوند.
قرار است گردان‌های رزمی به جای گروه‌های نظامی حرف اول را بزنند.
صدر اعظم اولاف شولتس قبلاً اعلام کرده بود که دولت آلمان از این طرح ها حمایت خواهد کرد و حضور ارتش این کشور در لیتوانی گسترش خواهد یافت.
در این که قرار است اوکراین سلاح های سنگین بیشتری دریافت کند، شکی نیست. اما ناتو به جای یک صلح احتمالی از طریق مذاکره، از یک جنگ طولانی حمایت می کند.
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسولا فون در لاین، در حالی که در پوست خود نمی گنجید، بلافاصله پس از توصیه کمیسیون مبنی بر اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین گفت:
«اوکراینی ها آماده جان باختن برای چشم انداز اروپا هستند.»
در یک مقاله مهمان برای فرستنده دوم حکومتی آلمان، کریستین مولینگ و آندراس راچ از اندیشکده برلین، جامعه روابط خارجی آلمان به طرز رقت انگیزی توضیح می دهند که چرا غرب روی تحویل هر چه بیشتر تسلیحات و طولانی شدن جنگ حساب می کند:
«جنگ اوکراین تا حدی توانایی رزمی روسیه و در نتیجه تهدیدی که ناتو با آن مواجه است را از بین می برد.»
اوکراین، چه عضو رسمی باشد چه نباشد، باید به ناتو ملحق شود:
دو نویسنده انجمن سیاست خارجی آلمان می‌گویند: «در درازمدت، زمانی که جنگ به پایان برسد، این کشور به عنوان یک کشور به‌شدت مسلح باقی خواهد ماند که تجربه (!) منحصربه‌فردی در مبارزه با روسیه دارد. با تداوم تسلیح اوکراین، «پتانسیل بازدارندگی دائمی علیه روسیه می تواند تقویت شود».
با امکان دادن به اوکراین برای «مبارزه موثرتر با ارتش روسیه، تضعیف نیروهای مسلح روسیه و حمله به تاسیسات نظامی و زیرساخت های حیاتی آنها، خود اوکراین می تواند به تدریج به یک عامل بازدارنده تبدیل شود.»

هفته گذشته، در نشست گروه تماس موسوم به اوکراین، که کشورهای ناتو و متحدان نزدیک خود را به ابتکار آمریکا گرد هم می آورد، با تحویل تسلیحات بیشتر برای کیف موافقت شد.
دولت اوکراین اکنون تجهیزات نظامی کافی برای دوازده گردان توپخانه دریافت کرده است، از جمله حدود ۲۳۷ تانک اصلی جنگی، ۳۰۰ خودروی جنگی پیاده نظام و ۱۶۰۰ سامانه دفاع هوایی.
ارتش اوکراین با ۹۷ هزار سلاح ضد تانک، بیش از تانک های موجود در جهان سلاح ضد تانک دریافت کرده است. تسلیح مجدد اوکراین برای خلع سلاح روسیه از طریق یک مرکز فرماندهی در پادگان پچ در اشتوتگارت-وایهینگن، مقر ستاد اروپایی نیروهای مسلح ایالات متحده، سازماندهی می شود.
حمایت نظامی به صراحت برای طولانی مدت طراحی شده است.
به گفته استولتنبرگ، هدف حمایت از ارتش اوکراین در «انتقال از تجهیزات دوران شوروی به تجهیزات مدرن ناتو» و بهبود «عملکرد متقابل با ناتو» است، به این معنی که این تدارکات: اوکراین را قادر می سازد تا به طور مشترک با ناتو به جنگ بپردازد.
این رد رسمی بی طرفی احتمالی اوکراین در جریان مذاکرات صلح با روسیه است که قبلا توسط این کشور ادعا میشد. و بنابراین در اجلاس سران ناتو در مادرید، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای نقش مهمان ستاره در نظر گرفته شده است – غیرممکن نیست که او برای اولین بار از ۲۴ فوریه اوکراین را ترک کند و در عکس دسته جمعی ناتو در مادرید مشاهده شود.

۲۰۰۰ خبرنگار خبردار و تفنگ در دست صف کشیده اند.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: